Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Mýtus o první pomoci — U dopravní nehody musím vždy odpojit autobaterii
7. 7. 2014
Jan Galásek
To není tak docela pravda, jak by se mohlo na první pohled zdát. Odpojení autobaterie u dopravní nehody je sice vhodné, ale předtím musí následovat spoustu úkonů, které je potřeba udělat, například vzít si reflexní vestu, umístit výstražný trojúhelník na vhodné místo…
Jak to vzniklo?
Většina z nás se, díky Bohu, nesetkala s dopravní nehodou. Ti, co se s ní ale setkali, viděli hasiče, jak odpojují autobaterii. A tak si řekli, že je vhodné ušetřit jim práci. Důležité je vědět, proč to hasiči dělají. Důvod je prostý, protipožární a bezpečnostní opatření. Pokud se sejde několik faktorů, stačí opravdu málo a může vzniknout požár, a to třeba ještě za situace, kdy je zraněný člověk zaklíněn ve vozidle nebo při jeho vyprošťování může dojít k aktivaci airbagů.
Nám, laikům, ale takové riziko nehrozí, protože určitě nebudeme s vozidlem nějak manipulovat, natož někoho z auta vyprošťovat tím způsobem, že bychom museli něco řezat, páčit a podobně. Pokud se vozidlo nevznítí hned po dopravní nehodě, je velice malá pravděpodobnost, že by se tak stalo samo od sebe. Riziko hrozí pouze při manipulaci s vozidlem. Dalším důvod je ten, že moderní osobní automobily vyšších tříd mají zpravidla dvě a více autobaterií, a jako neproškolení laici, byste mohli případnou práci hasičům spíše znepříjemnit. Hasiči by tak nemohli například manipulovat se sedačkami, otevíráním kufru a tak dále. Proto je lepší, nechat odpojení autobaterie na nich.
Mýty o první pomoci
Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekciPrvní pomoc.
Jak je to správně?
Zapněte výstražná světla.
Zatáhněte ruční brzdu.
Zhluboka se nadechněte a uklidněte se. Nervy sice pracovat budou, ale čím klidnější budete, tím to bude lepší…
Rozumně se připravit na dopravní nehodu – to je něco, co by nám měla nabídnout autoškola. Jenže až na pár osvícených výjimek máme smůlu – první pomoc se laxně odbyde buď jen testovými otázkami, nebo přednáškou (která je k ničemu). Tento stav může vyřešit jen naše vlastní zodpovědnost – dobrý začátek je návštěva kvalitního kurzu první pomoci a zakoupení kvalitní (chytré) autolékárničky. Výsledek? Budete mít v autě smysluplné vybavení pro laickou první pomoc a budete s ním umět zacházet. Zní to triviálně, ale zachraňuje to životy…