Mýtus o první pomoci — U dopravní nehody musím vždy odpojit autobaterii

Mýtus o první pomoci — U dopravní nehody musím vždy odpojit autobaterii

To není tak docela pravda, jak by se mohlo na první pohled zdát. Odpojení autobaterie u dopravní nehody je sice vhodné, ale předtím musí následovat spoustu úkonů, které je potřeba udělat, například vzít si reflexní vestu, umístit výstražný trojúhelník na vhodné místo…

Jak to vzniklo?

Většina z nás se, díky Bohu, nesetkala s dopravní nehodou. Ti, co se s ní ale setkali, viděli hasiče, jak odpojují autobaterii. A tak si řekli, že je vhodné ušetřit jim práci. Důležité je vědět, proč to hasiči dělají. Důvod je prostý, protipožární a bezpečnostní opatření. Pokud se sejde několik faktorů, stačí opravdu málo a může vzniknout požár, a to třeba ještě za situace, kdy je zraněný člověk zaklíněn ve vozidle nebo při jeho vyprošťování může dojít k aktivaci airbagů.

Proč je to špatně?

Nám, laikům, ale takové riziko nehrozí, protože určitě nebudeme s vozidlem nějak manipulovat, natož někoho z auta vyprošťovat tím způsobem, že bychom museli něco řezat, páčit a podobně. Pokud se vozidlo nevznítí hned po dopravní nehodě, je velice malá pravděpodobnost, že by se tak stalo samo od sebe. Riziko hrozí pouze při manipulaci s vozidlem. Dalším důvod je ten, že moderní osobní automobily vyšších tříd mají zpravidla dvě a více autobaterií, a jako neproškolení laici, byste mohli případnou práci hasičům spíše znepříjemnit. Hasiči by tak nemohli například manipulovat se sedačkami, otevíráním kufru a tak dále. Proto je lepší, nechat odpojení autobaterie na nich.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Jak je to správně?

  1. Zapněte výstražná světla.
  2. Zatáhněte ruční brzdu.
  3. Zhluboka se nadechněte a uklidněte se. Nervy sice pracovat budou, ale čím klidnější budete, tím to bude lepší…
  4. Oblečte si reflexní vestu.
  5. Umístěte výstražný trojúhelník.
  6. Vytočte číslo 155.
  7. Popadněte „Chytrou autolékárničku“.
  8. Postupujte podle pokynů operátorky.
  9. Hovor nikdy neukončujte jako první!

Závěrem

Rozumně se připravit na dopravní nehodu – to je něco, co by nám měla nabídnout autoškola. Jenže až na pár osvícených výjimek máme smůlu – první pomoc se laxně odbyde buď jen testovými otázkami, nebo přednáškou (která je k ničemu). Tento stav může vyřešit jen naše vlastní zodpovědnost – dobrý začátek je návštěva kvalitního kurzu první pomoci a zakoupení kvalitní (chytré) autolékárničky. Výsledek? Budete mít v autě smysluplné vybavení pro laickou první pomoc a budete s ním umět zacházet. Zní to triviálně, ale zachraňuje to životy…

Video ze soutěže ve vyprošťování

Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: