V dnešním mýtu nám půjde především o popáleniny druhého stupně, projevující se zarudnutím a puchýři. Často vznikají stykem s horkým předmětem nebo opařením horkou tekutinou.
Jak to celé vzniklo?
I v dnešní době seženete v lékárnách spoustu produktů na popáleniny — od mastí po zásypy. Taktéž na kurzech často slýchávám nejrůznější „babské rady“ o zázračnosti jogurtů, sádla, cibule a jiných potravin. Pokud se bavíme o popáleninách prvního stupně, projevujících se jen začervenáním a vznikajících nejčastěji slunečním zářením, pak proti gustu a zkušenosti…, i když mám nejraději panthenolovou pěnu.
Proč je to špatně?
Zásypy už z trhu pomalu mizí, naštěstí, avšak stále se s nimi můžete setkat. Největším problémem u popálenin je vyschnutí rány a případné přilepení ke krytí. Že zásyp způsobí přesně tyto dvě nežádoucí věci, je asi jasné.
Krémy na popáleniny už takovým problémem nejsou, v následné léčbě se pak různé mastné tyly používají, avšak pro první pomoc existují specializované preparáty, které jsou navíc cenově dostupné a mohou tak být v každé domácí lékárně, či lékárničce na výlety.
Devítkové pravidlo a pravidlo dlaně
Pro přibližné určení popálené plochy používáme devítkové pravidlo a pravidlo dlaně. Pravidlo dlaně — říká, že plocha dlaně, včetně prstů, je 1 % povrchu těla daného jedince. Devítkové pravidlo vyjadřuje plochy různých partií v násobcích devíti.
Pro osoby starší 10 let je riziková plocha popálenin II. či III. stupně > 20 %; pro děti 2–10 let, pak plocha > 10 % a pro dětí mladší 2 let, plocha > 5 %.
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc. |
Jak je to správně?
Pravidla jsou jednoduchá – jednat rychle a dodržet několik následujících kroků:
Zajistit vlastní bezpečnost.
Zamezit dalšímu působení tepla (vypnutí zdroje horké vody, odstranění převrženého hrnce či konvice…).
Začít s chlazením popálenin.
Pokud je popálenina lokální (méně než riziková plocha), chladíme do úlevy od bolesti. Nikoliv 10–15 minut, jak radí mnohé učebnice.
Pokud je popálenina rozsáhlá (nad rizikovou plochu), chladíme jednorázově a krátkodobě. Dlouhé chlazení do úlevy od bolesti v místě popálení by totiž způsobilo celkové podchlazení organismu!
Zajistíme, aby přímý proud vody dopadal nad popálené místo a přes něj jen stékal – tlak vody přímo na popáleninu by způsoboval bolest.
Odstraníme škrtivé předměty (prstýnky, náramky, hodinky…), popálenina bude totiž natékat. Navíc, tyto předměty bývají převážně kovové, popálenina je pod nimi v důsledku lepší tepelné vodivosti mnohdy hroší. Tyto předměty sundáváme během chlazení. Pokud se k ráně přiškvařilo nějaké syntetické oblečení, nestrháváme jej, ale obstřihneme ho.
Po dostatečném ochlazení se odporučuje popáleniny od 2. stupně (vývoj puchýřů) sterilně krýt, a to nejlépe ve spojení s gelem na popáleniny či mastným tylem, které zajistí nepřilnutí krytí k popálenině.
Vyhledat lékařské ošetření.
Mastný tyl a WaterJel
Mastná tyl je síťovina napuštěná mastí bez jakýchkoliv účinných látek. De facto bílou lékárenskou vazelínou, základem všech mastí. Zajistí nepřilnutí krytí k ráně.
WaterJel a jiné specializované gely na popáleniny taktéž zajistí nepřilnutí krytí k ráně, avšak navíc popáleninu dále chladí a vyživují.
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.