Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Mýtus o první pomoci — Silné zakašlání a pití teplé vody pomůže při infarktu.
6. 4. 2015
Michal Macourek
Dnes si vezmeme na paškál hoaxy dva. Jeden tvrdí, že silné kašlání pomáhá při akutním infarktu myokardu a umí zabránit srdeční fibrilaci, ten druhý povznáší do nebes pití teplé vody, coby prevenci rakoviny a oběhových chorob.
Stejně jako v minulém článku, i dnes se jedná o hoax, tedy po internetu šířenou poplašnou a zavádějící zprávu.
Jak to vzniklo?
Stejně jako v minulém článku, i dnes se jedná o hoax, tedy po internetu šířenou poplašnou a zavádějící zprávu.
Dnes si vezmeme na paškál hoaxy dva. Jeden tvrdí, že silné kašlání pomáhá při akutním infarktu myokardu a umí zabránit srdeční fibrilaci, ten druhý povznáší do nebes pití teplé vody, coby prevenci rakoviny a oběhových chorob.
Že horký čaj po jídle a silný kašel neodvrátí dvě velké metly lidstva, je asi jasné… Mimochodem, hoax můžete poznat i podle špatného pravopisu, texty jsem proto ponechal v původním znění.
Infarkt myokardu nejčastěji vzniká uvolněním aterosklerotického plátu a jeho následným vzpříčením v některé z věnčitých cév. To má za následek nedokrvení, tedy zároveň nedokysličení, některé části srdečního svalu. Celé srdce funguje jako hodinový stroj s mnoha ozubenými kolečky, infarktem jakoby se jedno kolečko poškodilo. To časem do dokonale fungujícího systému vnese zmatek, čili fibrilaci, která znamená zástavu oběhu. Navíc, pokud je srdce postiženo fibrilací, pacient přichází asi do deseti vteřin o vědomí.
Žádná souvislost mezi usilovným kašlem a „samoléčbou“ infarktu nebyla popsaná. Zvýšená námaha, kterou usilovný kašel bezpochyby je, může naopak průběh stavu zhoršit, respektive prudce vzroste riziko fibrilace.
Nejčastější znění
Jestliže každý z vás, kdo dostane tuto zprávu, ji pošle dál 10 lidem, můžete se vsadit, že zachráníme alespoň jeden život. Dejme tomu, že je čtvrt na sedm večer a vy jedete autem domů (samozřejmě sám) po nezvykle těžké práci. Jste opravdu unaven, není vám dobře a máte pocit marnosti. Náhle pocítíte v hrudi prudkou bolest, která se začne šířit do paže a až do spodní čelisti. Jste jen asi 7 až8 km od nejbližší nemocnice, ale naneštěstí nevíte, zda budete schopen tam dojet.
Máte kurz první pomoci, ale ten, kdo vás tam učil, vám zapomněl říci, jak ji poskytnout sám sobě. Protože lidé jsou často sami, když utrpí náhlou srdeční příhodu, je tento článek asi na místě.
Člověku, jemuž přestane srdce pravidelně tlouci a který začne omdlévat, zbývá bez cizí pomoci jen asi 10 sekund (!), než ztratí vědomí. Ale takto postižený člověk si může sám pomoci tím, že bude opakovaně a velmi silně kašlat.
Před každým zakašláním je třeba se hluboce nadechnout a kašlat se musí zhluboka a dlouze, jako kdybyste chtěl hluboko z plic vykašlat hlen, a zakašlání je nutno opakovat každé dvě vteřiny, dokud nepřijde pomoc nebo dokud neucítíte, že srdce opět tluče normálně. Hluboké vdechy dodají do plic kyslík a pohyby při kašli stlačují srdce a udržují krevní oběh. Tlak na srdce také pomůže obnovit jeho normální rytmus. Tímto způsobem se oběť srdečního záchvatu dokáže dostat do nemocnice.
Řekněte to co největšímu počtu lidí, může jim to zachránit život.
Horká voda — proč to nefunguje?
Text jako takový se příliš infarktu netýká, jen hovoří o vlivu teploty potravy na trávení tuků. Potrava se v zažívacím ústrojí velice rychle ohřeje na teplotu těla, kterou právě potřebují enzymy pro zpracování tuků. Teplota potravy v době polknutí tedy nehraje roli.
Rozhodující pro vznik aterosklerózy jsou dva faktory — množství tuků v potravě a množství lipoproteinů HDL (hodný cholesterol), které hospodaří s hladinou krevních tuků, a jejich defekt nebo snížené množství (či zvýšené opačného LDL) jsou hlavními pachateli kornatění cév.
A nyní známé, ale stále platné a aktuální, klišé — zdravý životní styl, správná skladba potravy a pravidelný pohyb jsou tou správnou prevencí infarktu myokardu. Pokud kopu hranolek s tatarkou zalijete horkým čajem, tak už to nezachráníte, především pokud jste právě típli cigaretu…
Mýty o první pomoci
Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekciPrvní pomoc.
Nejčastější znění
Infarkt a pití teplé vody
Toto je dobrý článek ne jenom o teplé vodě, ale také o infarktech.
Snad bychom měli přijmout za své zvyky Číňanů a Japonců, totiž popíjet horký čaj během jídla, ne chladnou vodu.
Je sice příjemné popít chladný nápoj po jídle, avšak tento chladný nápoj způsobí ztuhnutí tuků v jídle, které jste zrovna zkonzumoval. To způsobí zpomalení zažívacího procesu. Jakmile tento ztuhlý tuk reaguje ze žaludečními kyselinami, rozpadne se a bude absorbován střevami rychleji, než solidní jídlo. Tento tuhý tuk se usadí na stěně střev a vytvoří podmínky pro rakovinu & artritidu.
Nejlépe je pít horkou polévku nebo horkou vodu po jídle.
Obecné příznaky infarktu…
Důležitá poznámka o infarktu – měl-a byste vědět, že ne každý infarkt se projeví left arm hurting
Uvědomte si intenzivní bolest v čelisti. Nemusíte mít nejdříve bolest v hrudi v průběhu infarktu. Zvedání žaludku a intensivní pocení patří také k obecným jevům. 60% lidí, kteří dostanou infarkt ve spánku se již neprobudí.
Bolest čelisti vás může probudit z hlubokého spánku.
Buďme opatrní a buďme si toho vědomi.
Čím více toho víme, tím lepší šanci máme přežít. Jeden kardiolog řekl, že když každý kdo čte tuto zprávu ji pošle 10 dalším lidem, zachráníme tak přinejmenším jeden život.
Jak je to správně?
Pokud sami na sobě či na někom jiném, pozorujete některý z následujících příznaků: bolest na celém hrudníku vystřelující různými směry, obtížné dýchání, pocení, závratě či zvracení, pak nečekejte a neprodleně kontaktujte 155.
Velmi pěkně všechny příznaky vystihuje video, do kterého jsme pro vás vložili titulky.
Pacient do doby příjezdu nesmí jíst, pít či kouřit. Měl by zůstat sedět, nejlépe na čerstvém vzduchu, nesmí se pohybovat, mluvit a jinak vyčerpávat. Pokud se stav zhorší, pacient ztratí vědomí a nebude dýchat normálně, pak došlo k náhlé zástavě oběhu a je třeba okamžitě zahájit resuscitaci.
Je zřejmé, že přečtením článku a zhlédnutím videa se první pomoc nenaučíte. Pokud si chcete první pomoc procvičit v realistických situacích, přijďte na některý z našich kurzů.
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.