Mýtus o první pomoci — První pomoc se dá naučit v sedě

Mýtus o první pomoci — První pomoc se dá naučit v sedě

Neprofesionální a laxní poskytovatelé kurzů první pomoci, kteří stále žijí (alespoň svými metodami) v minulém tisíciletí, si nějak stále nevšimli, že metody vzdělávání prodělaly za tu dobu značný vývoj. Proč se má první pomoc učit zářitkem?

Proč je to špatně?

Nedávno jsme na toto téma narazili při diskusi na naší facebookové stránce „Chytrá autolékárnička“ – co je špatného na tom, že zdravotní sestřička půjde po práci ještě někam do firmy a odučí tam dvouhodinové školení z první pomoci? Je to zdravotní sestra, tak přece ví, co dělá, ne?

Ne. Neví.

Je výuka první pomoci jen o první pomoci? Stačí snad učitelce na základní škole, aby uměla číst, psát a počítat? Může být profesním koučem každý, komu to jde v práci od ruky? Proč si o první pomoci myslíme, že jí může učit každý, kdo první pomoci rozumí, když přitom dobře víme, že v jiných oborech je to nesmysl?

A to nejsou všechny problémy, tím to teprve začíná. Oproti čtení, psaní a počítání (na jejichž výuku se taková učitelka vzdělává celá léta) je první pomoc hotové peklo. Nejde jen o to, abychom se naučili první pomoc a pak jí poskytli. Jde o to, abychom odolali nečekanému náporu extrémního stresu, zmatku a paniky. Abychom ohlídali své bezpečí a zdraví ve zcela nepřehledné situaci. Abychom se zorientovali a zvládli improvizovat pod psychickým tlakem. Taková je první pomoc. A to nás má naučit dvouhodinová přednáška zdravotní sestřičky??? To asi těžko…

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Jak je to správně?

První pomoc nelze učit jinak než zážitkem. Lektorem první pomoci by měl být člověk, který se vyzná jak v první pomoci, tak v metodách zážitkové pedagogiky. Určitě by měl vědět, co je to cílená zpětná vazba, a měl by tento nástroj při výuce používat. A to je jen špička ledovce.

Pokud jste na školení první pomoci, které probíhá tak, že vám někdo něco vypráví a potom si párkrát zmáčknete resuscitační model, běžte si stěžovat. Máte na to právo. Nenechte se trápit zastaralými a neefektivními vzdělávacími metodami. Navíc je to nuda…

Firem, které umějí nabídnout výuku první pomoci kvalitně, profesionálně a s využitím moderních vzdělávacích postupů, je již dnes na trhu dostatek a není problém si mezi nimi vybrat. Zkuste si jednou na výuku první pomoci pozvat profesionála – rozhodně nebudete moc sedět. Mnohem spíš budete běhat, panikařit, obvazovat, komunikovat, zastavovat krvácení, resuscitovat, vyprošťovat, polohovat, řešit, zmatkovat, hledat, telefonovat, utěšovat, podporovat, ošetřovat… Taková už totiž první pomoc je…

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: