Mýtus o první pomoci — Při resuscitaci se už nedýchá

Mýtus o první pomoci — Při resuscitaci se už nedýchá

Dnešní mýtus je třeba brát s rezervou — jedná se totiž spíše o špatný výklad jednotlivých kompetencí, které se v moderní první pomoc upravily. Někdo dýchat musí, jiný ne, ale všichni mohou…

Jak to celé vzniklo?

Dnešním trendem ve výuce první pomoci je odhazovat zbytečnosti, jako jsou různé tabulky, větvená a složitá schémata a spousty výjimek — za tento trend jsme velice rádi a souhlasíme s ním, zároveň jsme si však vědomi, že občas nějaký užitečný postupový detail padne na oltář zesnadňování. Je tedy třeba precizněji vysvětlovat, co chtěl básník, v našem případě Evropská rada pro resuscitaci, říci.

V Praze, a věřím, že i v jiných městech, se objevují v MHD různé popularizační plakátky, které dostávají jednoduchá pravidla mezi lidi. Příkladem je přiložený plakátek, který vznikl za spolupráce Magistrátu HMP, Dopravního podniku HMP a ZZS HMP. Ale vše je třeba brát kriticky, například na tomto plakátu chybí naprosto zásadní bod — vyšetření dechu, na kterém celá laická resuscitace stojí a padá…

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Proč je to nepřesně?

Vlivem medializace, nejrůznějších plakátů a obecného přehlcení informacemi, se může snadno stát, že laik zcela přesně nechápe, co má dělat. A když už to konečně pochopí, tak se standardy první pomoci opět změní. Svou ruku ke tvorbě tohoto informačního zmatku přidávají různé firmy a firmičky, které první pomoc školí, ale nikdy neslyšely o existenci nějakých mezinárodně uznávaných standardů.

Dýchání k laické resuscitaci rozhodně patří, a kdo ho umí, měl by jej provádět.

Jak je to správně?

Dle ERC Guidelines 2010, standardu, který je pro naše končiny platný, a jehož překlad a uzpůsobení pro ČR, lze najít na stránkách České resuscitační rady, jasně říká, že do laické resuscitace umělé vdechy patří. Správně prováděná resuscitace se zapojením umělých dechů je 2–3× účinnější, než bez nich — a to je teze, ze které vycházíme.

Pokud se cítíte být vdechováním ohroženi, protože obličej osoby je zakrvácený, neznáte ji, anebo se vám prostě nelíbí a máte strach z přenosu nemoci, pak rozhodně nedýchejte! Jsou to všechno naprosto legitimní důvody a vždy platí, že vaše zdraví je na prvním místě.

Pokud, ale dýchat umíte a leží před vámi člověk, u nějž se provádění umělých dechů neštítíte, například váš rodinný příslušník, kamarád, kolega či spolužák, neváhejte a vdechujte. Vaše resuscitace bude pak mnohem účinnější.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: