Myšlenka není špatná, dokonce tomu tak u většiny látek skutečně je. Potřeba zamezit dalšímu působení a vstřebávání jedu je naprosto správná, avšak existují skupiny látek, kde bychom mohli vyvoláním zvracení pacienta zbytečně znovu poškodit.
Proč je to špatně?
Vyvolání zvracení je jedním ze základních kroků v postupu první pomoci u otrav, výjimku mají jen následující čtyři látky: kyseliny, zásady, ropné produkty a pěnidla.
U prvních tří je důvod zřejmý — vyvoláním zvracení by došlo k opětovnému poleptání trávicích cest, konkrétně jícnu, hltanu a dutiny ústní. Pěnidla se nezdají na první pohled nebezpečná, a v podstatě při požití nejsou, problém nastane právě u zvracení. Jinými slovy, kdy pěnidlo začíná pěnit…? Ano, takový Jar na nádobí vytvoří hustou pěnu, která vyplní dutinu nosní i ústní a dokáže pacienta lehce udusit.
Jak je to správně?
Uvedu zde obecný postup pro otravy skrze trávicí trakt, je však třeba mít na zřeteli, že otrávit se dá lecčíms a postup je tak vždy trochu jiný. Vždy proto kontaktujte ZZS nebo TIS.
Toxikologické informační středisko — TIS
Toxikologické informační středisko je pracoviště, kde můžete požádat o radu v případě otrav chemikáliemi, léky nebo jedovatým živočichem. Samozřejmě, pokud se jedná o akutní otravu, když už pacient zvrací či upadá do bezvědomí, je na místě volat ZZS, avšak pokud osoba snědla například známé množství známého léku a vy nevíte, zda je daná dávka nebezpečná, kontaktujte TIS.
Pokud chcete být k této službě a jejím pracovníkům vstřícní, pak si před hovorem připravte rodné číslo pacienta. Služba TIS není hrazena ze systému veřejného zdravotnictví a každý hovor si nechává zdravotní pojišťovnou proplácet zvlášť.
Kontakt: 224 91 92 93; 224 91 54 02; www.tis-cz.cz
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc. |
Obecný postup první pomoci u otrav
Ujistěte se, že vám od dané chemikálie nehrozí nebezpečí.
Pokud otrava ještě jakýmkoliv způsobem probíhá, pak zastavte její pokračování.
Pokud se nejedná o kyseliny, zásady, ropné produkty či pěnidla, tak vyvolejte zvracení. Nejlépe podáním slaného a teplého vodného roztoku.
Zavolejte ZZS nebo TIS.
Chemikálii nařeďte — donuťte pacienta vypít alespoň 0,5 l vody.
Podejte 10 tbl živočišného uhlí (rozpustit ve vodě / postupně rozkousat a zapít).
Zajistěte ampule, obaly od léků, jídlo — cokoliv, čím se pacient zjevně otrávil. Vzorek pomůže při následné léčbě.
Do příjezdu posádky ZZS pacienta kontrolujte. V případě bezvědomí jej uložte do zotavovací polohy na boku (umožňuje zvracení) a o změně stavu informujte ZZS.
Pokud se chcete o otravách a jejich řešení naučit více, tak přijďte na náš kurz Zdravotník zotavovacích akcí, kde se otravám podrobně věnujeme.
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.