Téměř na každém kurzu první pomoci zazní otázka, zda při podezření na otravu houbami pomáhá mléko. Mě samotného mrzí jen to, že nevím, na základě čeho tento mýtus vzniknul.
Avšak možná se blýská na lepší časy, při zadání dotazu „otrava houbami mléko“ do Google, vyběhly hned čtyři články, které obsahovaly slovo „mýtus“ nebo „polopravda“. Takže, dnes možná budeme vynalézat trakař, ale opakování se hodí…
Proč to nefunguje?
Pití mléka porušuje základní bod první pomoci u otrav, tedy ředění větším množstvím tekutin. I když se to na první pohled nezdá, nejedná se o tekutinu v pravém slova smyslu. Jde spíš o směr vody, tuku a nějakých těch bílkovin. Hlavním problémem je, že mléko se při styku s kyselým žaludečním prostředím srazí a dále jako ředidlo nefunguje. Žádná rozumná klinická studie neprokazuje pozitivní účinek pití mléka při otavě houbami.
Dalším, neméně důležitým faktem je to, že mnozí lidí by vypití většího množství mléka neustáli a mohlo by dojít k opětovnému zvracení…, no, a to bychom byli s ředěním zase na začátku.
Jak je to správně?
Sbírejte jen houby, které bezpečně znáte…
Při podezření na otravu houbami, je nutné zamezit dalšímu vstřebávání jedu v trávicím traktu, tedy vyvolat zvracení. Nestrkejte nikomu do úst své prsty, je to nechutné a ještě byste se mohli poranit. Zvracení vyvolejte nejlépe podáním teplého a velmi slaného roztoku.
Po vyzvracení je nutné ředění. Podejte větší množství vody (alespoň 0,5 l).
Dále je vhodné vychytat jed, toho docílíme podáním 10–20 tablet živočišného uhlí. Ty buď pacient rozkousává a zapíjí výše uvedenou vodou nebo mu mohou být do vody rozdrceny, každopádně podání celistvých tablet je chybou.
Při projevu akutní otravy volejte 155, při nespecifických obtížích se poraďte s Toxikologickým informačním střediskem (224 91 92 93).
Je velmi užitečné, pokud můžete zdravotnickému zařízení předat nějaký vzorek (zvratky, houby nebo pokrm).
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc. |
Pokud se chcete o otravách dozvědět více a zkusit si nějakou vyřešit během modelové situace, pak se přihlaste na některý z našich kurzů.
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.