Lidé mají prostě pocit, že člověku při křečích hrozí veliké nebezpečí, a proto bude dobré, mu v křečích zabránit. Příčinou křečí celého těla je více, dnes se však budeme zabývat pouze epilepsií. Epilepsie má totiž na svědomí velmi rozsáhlé křeče celého těla, které mají, na rozdíl od křečí způsobených jinými příčinami, ten nejvíce explozivní charakter.
Proč je to špatně?
Obě konání, tedy zajištění otevřených úst a držení křečujícího člověka, prostě nemají žádný význam, nijak mu nepomohou a mohou být pro zachránce nebezpečná.
Člověk, který právě prožívá velký epileptický záchvat, je v bezvědomí a nedýchá, či je jeho dechová činnost velmi omezena. Pokud bychom tedy zvládli zajistit stále otevřená ústa, postižený tím nic nezíská. Navíc je možné, že nám ublíží, poněvadž kousací svaly jsou velmi silné, ukousnutí našeho prstu tedy není problém. Pro násilné otevírání úst byly již vyvinuty specializované pomůcky, a to dokonce od renomovaných firem (viz obrázek níže), smutné…
Zalehnutí člověka také není nejšťastnějším postupem, sám si totiž málokdy ublíží. Naopak bránění v křečích jej může vážně poškodit. Mnohem větší nebezpečí skýtá okolí člověka. Zde je tedy náš hlavní úkol.
Jak je to správně?
Pokud vám epileptik oznámí, že „to na něj asi přijde“, snažte se připravit okolí — odstraňte všechny židle, stůl a jiné nebezpečné předměty či opusťte místnost, jděte třeba na prostornou chodbu.
Na začátku křečí se nemocný sesune k zemi, zde je naším úkolem mu na zem bezpečně dopomoci a zabránit tak úrazu způsobenému pádem. Poté propukají křeče, nyní musíme chránit hlavu, a to tak, že pod ní vsuneme nějakou měkkou textilii, například mikinu, a kopírujeme pohyby hlavy — hlavu v žádném případě pevně nedržíme, mohli bychom poškodit krční páteř. Mikina zde slouží pro případ, že by křečový pohyb hlavy směřoval týlem k zemi.
Pokud křeče do 5 minut neustoupí, anebo neznáme normální délku záchvatu nemocného pod námi, voláme ZZS, pokud proběhne krátký záchvat, například jen 2 minuty a následuje ihned další, taktéž voláme neprodleně ZZS, jedná se totiž o status epilepticus (křečový stav), který je pro pacienta nebezpečnější než delší kontinuální záchvat.
V případě, že křeče odezní, dále se staráme o pohodlí pacienta, řešíme přidružené problémy — pokálení, pomočení, možná pokousání rtů atd. Pacient bude velmi unavený a je tak naprosto v pořádku, dopřát mu spánek. Alespoň půl hodiny bychom měli u lůžka strávit s ním a sledovat pravidelnost jeho dechu.
Epileptik, který prožije záchvat a probudí se k vědomí, často nechce, abychom volali ZZS, a oznámí nám, že si vše vyřeší se svým neurologem — respektujme toto přání.
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc. |
Vylámání zubů
Jistě jsme všichni slyšeli, že je nutné pacientovi dát do pusy roubík, aby si neukousl jazyk a mohl dýchat. Je to obrovský nesmysl — dýchací svaly jsou v křeči také, a pacient dýchá jen velmi omezeně, navíc riskujeme poranění vlastních prstů.
Toto však nezabránilo nesmyslnému vynálezu, který vidíte na obrázku vedle. Má sloužit k rozšroubování čelistí pacienta. Uff, způsobí tak maximálně velké poranění zubů… Tento mučicí nástroj byl kdysi přikládán do autolékárniček a dodnes je k vidění v lékárničkách některých vozidel HZS, tak jen doufám, že i hasiči ho tam mají jen ze zvrhlé nostalgie a pro strašení dětí na předváděcích akcích. (Pozn.: Firma Spencer patří ke světové špičce mezi výrobci záchranářské techniky, ale i mistr tesař…)
Pokud se chcete vyvarovat podobných omylů jako používání této zastaralé a nebezpečné pomůcky, přijďte na některý z našich zážitkových kurzů první pomoci. Budete překvapeni, kolik je v první pomoci novinek a jak je to vlastně jednoduché.
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.