Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Mýtus o první pomoci — Při bouřce si lehnu na zem, abych byl co nejníže
30. 6. 2014
Jan Galásek
Už od malička nám všem „tlučou do hlavy“, abychom se při bouřkách neschovávali pod strom nebo jiné vysoké předměty. Selský rozum nám tedy „velí“ zalehnout na zem. To není ale zdaleka tak bezpečné, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Proč je to špatně?
Pokud nás zastihne bouřka v otevřeném terénu — na louce, poli… a lehneme si na zem, máme podstatně větší šanci, že nás zasáhne blesk, či zbytková energie. Jak je to možné? Musíme si uvědomit, že blesk je elektrický výboj a ten, jak je známo, se dokáže šířit i v zemi či po ní, o vodě ani nemluvě. Pokud si lehneme na zem, mnohonásobně zvětšíme plochu a může nás snáze zasáhnout zkrat.
Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každý týden na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny mýty naleznete v nové sekciPrvní pomoc.
Jak je to správně?
Obecně platí, že při blížící se bouřce, bychom se neměli vůbec vydávat na cesty. Pokud nás už bouřka zastihne na cestách, rozumí se pěšky či na kole, je důležité vyhledat co nejdříve úkryt v podobě budovy ze železobetonové konstrukce nebo opatřené bleskosvodem. Pokud jsme na kolech, sesedneme a vzdálíme se od nich co nejdále. Pokud se žádná taková stavba v okolí nenachází, je možnost ukrýt se v lese, mezi malými stromy. Ideální je například lesní školka.
Pokud není v okolí ani les, postačí obyčejný příkop u silnice. V žádném případě bychom se neměli ukrývat pod osamělé stromy, železné stavby, sloupy elektrického napětí, vodní plochy nebo třeba staré roubenky. Pokud se nacházíme ve skupince, nezdržujeme se u sebe. Má to hned dva důvody: zaprvé — zvyšuje se plocha, do které by mohl blesk udeřit, zadruhé — pokud už někoho blesk zasáhne, je velká pravděpodobnost, že bude potřebovat resuscitaci.
Není-li v okolí žádný z výše uvedených bodů, kde bychom se mohli schovat. Dřepneme si „na bobek“, nohy těsně k sobě (aby opět nemohlo dojít ke zkratu, kdyby blesk udeřil blízko nás) a pouze na špičky, schoulíme se do klubíčka a rukama si kryjeme uši (kvůli ohlušující ráně, která by se ozvala, kdyby blesk udeřil blízko nás).
Jak poznat, že je bouřka nebezpečně blízko nás?
Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km (tj. zhruba 9 s mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouřka alespoň 10 km vzdálená (tj. zhruba 30 s mezi hřměním a bleskem).
Podívejte se na zajímavá videa ze zásahů bleskem
Zničující síla blesku
Na aktuální fotbalové téma – zasaženi bleskem na hřišti
A poslední bleskové video – jak vypadá blesk ve spomaleném záběru?
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.