Tento hrůzný způsob mučení vznikl na základě skutečného doporučení ve starých příručkách o první pomoci. Byli byste schopni to v nouzi udělat? Nebo dáte přednost modernějším a méně drastickým řešením?
Jak to celé vzniklo?
O problematice zapadlého jazyka a možnosti, že se jím člověk udusí, se už vědělo. Nicméně podrobná anatomie a mechanika dýchacích cest tehdy nebyla ještě známa tak dobře, aby z ní bylo možné odvodit jemnější techniku.
Bylo tedy doporučováno sáhnout postiženému do úst, nejlépe rukou v kapesníku, špičku jazyka vytáhnout a špendlíkem zachytit po straně ke tváři. Jak příšerně to vypadalo si můžete prohlédnout na následujícím obrázku – bohužel je reálný, pořízený v pitevně.
Proč je to špatně?
Špatný je tento postup hned z několika důvodů.
- Nefunguje to. Tahání za špičku jazyka (to, co běžně umíte vypláznout, je cca jedna třetina vašeho jazyka) nemusí dostatečně oddálit kořen jazyka od zadní stěny dýchacích cest a tím je zprůchodnit.
- Je to nechutné. Tahat někoho za jazyk je věc, kterou prostě nechcete dělat. Je to slizké, má to konzistenci hlemýždě a klouže to. Prostě fuj.
- Je to nebezpečné. Přestože budete zodpovědní a vezmete si gumové rukavice, o zuby pacienta je snadno protrhnete a uděláte si oděrku. V tu chvíli dochází k výměně biologických tekutin mezi vaším a pacientovým tělem. Žádná výhra.
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc. |
Jak je to správně?
Zprůchodnění dýchacích cest u pacienta v bezvědomí provedeme záklonem hlavy. Správný laický postup je ten, že dáte pacientovi jednu ruku na čelo a druhou pod bradu (ta pod bradou je důležitější). A protože mýtů kolem zapadlého jazyka je spousta, doplníme ještě pár postřehů/pravidel:
- Zapadlý jazyk není vidět. Ústa se zapadlým jazykem vypadají úplně stejně jako ústa, ve kterých jazyk zapadlý není. „Podívám se, zda nemá zapadlý jazyk“ je nesmysl.
- Zubní protézu vyndavejte jen pokud je uvolněná a nějak v ústech postiženého překáží. Pokud drží na svém místě, nechte jí tam. Ušetříte záchranářům práci při zajištění dýchacích cest.
- Pokud si myslíte, že má postižený poraněnou páteř, hlavu mu zakloňte stejně. Je lepší mít trochu hnuto s páteří, než odejít do věčných lovišť. Šetrnost je na místě, ostych nikoliv.
Chápu, že článek se vám nezdá vyčerpávající. Jistě máte spoustu dotazů. Ale první pomoc se nenaučíte z článku. Bude potřeba zvednout se ze židle… Pokud vám to nejde, rádi pomůžeme. Zvedáme lidi ze židle rádi a často – kdo byl na našem kurzu, může to potvrdit.
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.