Že jazyk může zapadnout a že je třeba ho vytáhnout a v nouzi i přišpendlit svíracím špendlíkem ke rtu, jsem prvně zaslechl nejspíš už dávno na základní škole. Jenže je to mýtus a zdravotníci z PrPom.cz ho pro vás dnes vyvrátí.
Jak to celé vzniklo?
U dnešního mýtu je původ jasný — všichni víme, že bezvědomému zapadá jazyk, tak to přece musí být vidět, ne? Ne! On totiž nezapadá celý jazyk tak, že by se jeho špička pokusila prozkoumat hrtan, ale zapadá jeho kořen, jinými slovy, ta část, která není po otevření dutiny ústní vidět.
Proč to nefunguje?
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každý týden na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny mýty naleznete v nové sekci První pomoc. |
Kontrola dutiny ústní byla často obhajována možností přítomnosti nějakého cizího tělesa v ústech, které by mohlo být vdechnuto, ať už se jedná o nějaký zbytek potraviny či zubní náhradu. Uvolnění zubních náhrad ponechme minulosti, v dnešní době je dentální protetika na takové úrovni, že k uvolnění náhrady pádem člověka skutečně nedojde, také se náhradu nesnažíme vyjmout, prostě když drží, tak drží. Co se zbytků potravin nebo různých bonbonů týká, pokud měly být vdechnuty, věřte, že již vdechnuty jsou, nikdy na vás nebude na jazyku čekat žvýkačka, která si přeje být vyjmuta…
Jak je to správně?
Přijďte k postiženému, oslovte jej, zatřeste s ním, případně otočte na záda a zakloňte hlavu. Zde vyšetřete dýchání, rozhodněte, zda je normální či nikoliv a poté postupujte podle toho. Jak? — to jsme řešili v minulém mýtu. Věnujte se první pomoci, tj. správnému záklonu hlavy nebo dobře a neodkladně provedené resuscitaci.
Pojďte se naučit první pomoc správně, moderně a bez zbytečností, které si stejně nezapamatujete — zkuste nějaký zážitkový kurz první pomoci.
Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.