Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Mýtus o první pomoci — Nojo, motá se a táhne mu z pusy – asi pěkně přebral
17. 2. 2014
Michal Macourek
Dnes jsme se rozhodli zatočit s jedním opravdu nebezpečným mýtem. Jedná se o hrubou chybu takového rázu, že kvůli ní přicházejí často lidé o život. Pojďme si říct, jak je to správně! A malé překvapení – jsou to vlastně mýty dva…
Jak to celé vzniklo?
Dnešní mýtus má snad jako jediný racionální základ. Bavme se nyní o části „… a táhne mu z pusy“ – samozřejmě, myslíme tím zápach po alkoholu, přesněji acetonu. Takových lidí po městě večer vrávorá přeci spousta, jdou ale všichni z hospody? A co člověk, ze kterého „táhne“ už hodinu před obědem – je to notorik? A co, když ne?!
Ne, nemusí vždy jít nutně o opilce – může to být cukrovkář! Člověk, který je ve stavu, kdy nutně potřebuje pomoci. Navíc se může i motat, či mít jiné potíže s motorikou, protože u cukrovky také často dochází k nejrůznějším poruchám vědomí.
A co ta část „motá se“ – opět, jen a pouze opilec? Neexistuje nějaký stav, při kterém člověk přichází jistou měrou o stoprocentní kontrolu nad svojí motorikou? Jistěže existuje, je jich hned několik… Dnes však myslíme cévní mozkovou příhodu, lidově často označovanou jako „mrtvici“. I zde se však může objevit zápach, i když ne úplně alkoholový, člověk může mít nejrůznější hygienické problémy v dutině ústní či jícnový reflux. (Reflux je porucha trávicího traktu, jde o to, že se žaludeční šťávy vracejí, to jícen ničí a samozřejmě zapachá.)
Je tedy patrné, že zápach nebo vadná motorika nemusejí vést ihned k určení správné diagnózy, je proto dobré chápat, jak jednotlivá onemocnění působí na tělo a jaké další příznaky je provází.
Odpověď je asi zřejmá. Protože kvůli tomuto chybnému úsudku – „Nojo, další vožrala!“ může zbytečně zemřít člověk.
Diabetes
Tělo na nedostatek inzulínu (nezávisle na množství glukózy v krvi) reaguje tvorbou ketolátek. Jednou z nich je aceton, jehož se tělo zbavuje právě vydýcháním v plicích. Častěji se tento příznak vyskytuje u diabetiků, kteří se nacházejí ve stavu hyperglykemie (moc cukru), zde je zápach opravdu silný. Zápach se však může vyskytnout i u hypoglykémie (málo cukru), zde ovšem není tak intenzívní a nemusíme si jej vůbec všimnout.
Cévní mozková příhoda
A co člověk, který se motá, nevypadá, že právě vylezl z hospody a ani z něj „netáhne“. Jen se motá. Příčinou může být například cévní mozková příhoda. Postižený nedokáže správně koordinovat pohyby, nemůže srozumitelně mluvit. Motorické dysfunkce mohou často zasáhnout jen polovinu těla – odtud ten známý příznak „pokleslý koutek úst“.
Mýty o první pomoci
Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekciPrvní pomoc.
Jak je to správně?
U obou stavů je nejdůležitějším krokem první pomoci rozpoznání! A také odlišení od společensky unavených…
Diabetes
Pokud máte podezření, že by se mohlo jednat o cukrovkáře, snažte se z něj tuto informaci vytěžit – pokud to nepůjde slovně, zkuste se podívat do peněženky, diabetici u sebe často nosí „Průkaz diabetika„. Kromě hledání průkazu v peněžence je užitečné, pokud se podíváte po taštičce s vybavením, kterou u sebe diabetici často mají. Většinou obsahuje specifické vybavení: glukometr (malý přístroj pro měření hladiny krevního cukru), insulinové pero (injekční prostředek pro pohodlnou aplikaci insulinu) a glukagonové pero (injekční prostředek pro aplikaci glukagonu). Podle tohoto vybavení také bezpečně poznáte diabetika.
Pokud zjistíte, že se skutečně jedná o diabetika – podejte cukr, nejlépe ve formě vodného roztoku (sladký čaj, Coca-Cola…), případně použijte glukagonové pero. Neřešte, zde se jedná hypo- či hyperglykemii. Cukr diabetikovi neublíží. Pokud jej má kriticky málo, výrazně mu do několika málo minut pomůže, pokud moc, stav se po podání pár doušků sladkého nápoje téměř nezmění. Inzulín stejně aplikovat nemůžete – nevíte kolik. V každém případě volejte záchrannou službu.
Cévní mozková příhoda
Žádná reálná první pomoc, tedy jednoduchý úkon, kterým zachráníte život, bohužel není. Existuje však pomůcka pro rozpoznání mrtvice. V následujícím videu, se dozvíte, jak na to.
Pokud si u člověka všimnete změn na obličeji (pokleslý koutek), nedokáže srozumitelně mluvit, anebo nemůže hýbat končetinami, přičemž si může stěžovat na bolest hlavy – zbystřete! Pokud máte podezření na mrtvici, opět, okamžitě volejte záchrannou službu.
Všem chybám pramenícím z neznalosti se však dá lehce vyhnout – naučit se první pomoc. Vzít si však učebnici zdaleka nestačí, co takhle zkusit nějaký zážitkový kurz první pomoci?!