Mýtus o první pomoci — Na výlet do zimních hor stačí obyčejná lékárnička

Mýtus o první pomoci — Na výlet do zimních hor stačí obyčejná lékárnička

Vychází mezisváteční mýtus o první pomoci – tentokrát se budeme věnovat lékárničce pro cesty do zimních hor. Článek věnovaný tomuto mýtu je o něco delší, než jste zvyklí. Je totiž důležité, aby byl popsán veškerý důležitý materiál, který je pro zimní radovánky potřeba.

Vyrážíte do hor a právě jste dobalili batoh? Máte všechno? Opravdu jste na nic nezapomněli? Co když se říznete o hranu lyží, z výškové nemoci vám začne krvácet z nosu, anebo vás z věčného pití ze sněhu připravené vody stihnou zažívací potíže…? Máte vybavení pro nouzové přenocování v horách? Ne?! Velká chyba! Rozhodně by ve vašem batohu neměla chybět lékárnička – ne, ta pod sedadlem v autě nestačí… Chce to něco přidat .

Co obsahuje zimní lékárnička navíc?

Začneme tím, co by obsahovat měla v každém případě. Jako dobrý základ se zdá být obsah autolékárničky – ovšem mírně redukovaný – 6 kusů obvazů skutečně nepotřebujeme, navíc, každý vysokohorský turista řeší objem a váhu jednotlivých dílů výbavy.

Obal

V každém případě měkký, žádné autolékárničkové krabice Snadno se přizpůsobí objemu do něj vloženého vybavení, navíc, pokud zvolíte kvalitní výrobek, můžete impregnovat klasickými spreji, jako svoji bundu. Tyto obaly seženete ve všech outdoorových prodejnách. Nikdy nekupujte vybavené lékárničky – vždy jen prázdný obal! Ušetříte dost peněz a koupíte si dle vlastního uvážení kvalitní materiál.

Velké krvácení a rány

V horách se můžete velice snadno poranit. Pády na zmrzlý sníh, poranění o mačky, cepín nebo jiné vybavení, anebo říznutí při přípravě jídla v terénu? Vše je možné…

STERILNÍ ČTVERCE – materiál, který je základem každého obvazu, dá se přichytit cívkovou náplastí nebo obvazem. Čtverec je tím prvním, po čem saháme, pokud se objeví jakákoliv větší rána. Na obrázku: Medicomp a Sterilux – balené po dvou kusech, hrana 10 cm, liší se jemností úpletu.

HEMOSTATIKA – (prostředky umožňující zástavu krvácení) jsou výborným pomocníkem. Existuji velmi drahé hemostatické obvazy, které nevyužijete, ale už jste někdy při výškové nemoci krváceli z nosu? Já ano – velmi jsem tehdy ocenil hemostatické tamponky. Na obrázku: Gelita-Spon – „molitanový“ obdélníček umožňující nastřihání tamponů různé velikosti.

OBVAZY A ŠÁTEK – pokud už použijeme čtverec, budeme ho pravděpodobně potřebovat něčím přichytit, to lze rychle udělat náplastí nebo pohodlněji a trvanlivěji obvazem či šátkem. Rozhodně ale není nutné obvazů brát 6, jako je jich V autolékárničce.

Menší ranky, desinfekce, nástroje

DESINFEKCE – není dobré rány pouze krýt, je důležité je i vyčistit, navíc, když se nedostaneme k pořádnému čištění ještě ten den. Skladnou variantou jsou čtverečky napuštěné alkoholem, na obrázku: Soft-Zelin; nebo Betadine (pozor na alergii na jod) či letní pozůstatek (na klíšťata) Jodisol (taktéž pozor na jód).

NÁPLASTI – hodí se klasické polštářkové; cívka nebo celoplošné, na obrázku: Omnifix. Ty slouží především k vystřihování lepených stehů.

NÁSTROJE – úhlové nůžky (na obvazy), manikúrní nůžky pro jemnou práci, píšťalka (na obrázku s řiditelnou výškou tónu), pinzeta a letní pozůstatek ve formě kleštiček na klíšťata.

RUKAVICE – neodmyslitelná součást každé lékárničky. Obecně bychom měli s každým pacientem pracovat jako s potenciálně nakaženým!

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás teď bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začínáme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Speciální vybavení, léčiva

IZOTERMICKÁ FOLIE – prostředek k zajištění tepelného komfortu.tepelného komfortu

Věcička tak důležitá, že jsme jí před časem věnovali i samostatný mýtus včetně odborného článku. Bude se hodit jak pro zajištění případného pacienta, tak pro vás v případě nutnosti nouzového přespání v terénu.

ROUŠKY – klasická ústenka (může se hodit při práci s infekčním pacientem, či prosté ochraně dýchacích cest z nejrůznějších důvodů); PVC rouška (k vytvoření nepřilnavého ošetření, či zlepšení těsnivosti ošetření otevřeného pneumotoraxu); KPR rouška (pro dýchání z úst do úst při resuscitaci).

ZAŠKRCOVADLO – někdo o něm říká, že je prehistorické, ale v horách, kde pomoc může přijít pozdě, se prostě hodí. Těžké krvácivé úrazy jsou při vysokohorských (lépe velehorských) výstupech možným nebezpečím.

LÉČIVA – zde můžete být poměrně kreativní. Existuje množství lékových skupin, vyjmenuji je a uvedu vždy zástupce. Je také velice důležité připomenout, že některá léčiva, zvláště pak ta oční, mají krátkou dobu použitelnosti. Celou lékárničku je proto důležité pravidelně kontrolovat a prošlý materiál vyměnit.

  • Bolest – Brufen 400, Apo-Ibuprofen 400 Rapid (rychlý účinek; želatinové kapsle);
  • Horečka – Panadol Novum 500 (děti polovinu tablety, tj. 250 mg);
  • Průjmy – Endiaron (střevní desinfekce; průjmy s teplotami), Smecta (průjmy bez teplot), Imodium, Iontia (sáčky pro přípravu nápoje k doplnění minerálů);
  • Projímadla – Guttalax, Fenolax, Glycerinové čípky;
  • Alergie – Zyrtec, Xyzal, Analergin;
  • Kašel – Ditustat (tablety), Ambrobene 75 Retard (vlhký kašel), Sinecod (suchý kašel);
  • Hojení neinfikovaných ran – Infadolan (vitamínová mast), Fenistil gel (pokousání hmyzem);
  • Ošetření oka – Opthalmo-Septonex, borová voda;
  • Desinfekce vody – Hypermangan, Pharax aqua, Sanosil;
  • Nevolnost při cestování – Kinedryl, Travel-Gum.

Nezdravotnický materiál

Obvazy a tablety už bychom měli, ale pořád ten rozdíl oproti normální (i když velmi dobře vybavené) lékárničce není znatelný. To, čím se lékárnička do hor odlišuje, vůbec není zdravotnický materiál. Proto přibalme: čelovku, prostředky k rozdělání ohně (voděodolně zabalené sirky, zapalovače, křesadla), náhradní oblečení (triko, spodní prádlo a hlavně ponožky – na těch se nešetří!), lavinové vybavení (vyhledávací prostředky, lavinová sonda a lopatky), prostředky k nouzovému přespání (izotermická folie, bivakovací pytel).

Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: