Rozmach geoinformačních systémů je nezadržitelný. Dnes už v podstatě neexistuje heslo na internetu, jehož součástí by nebyla geografická informace – vyhledáváme obchody, restaurace, centra služeb – zvykli jsme si u každého odkazu kliknout na tlačítko mapa či rovnou navigovat. Proč je to v horách, při použití chytrých telefonů, něco úplně jiného?
Proč to nefunguje?
Důvody se skrývají v samotném principu fungování geoinformačních systémů (GIS) v chytrých telefonech a tabletech. Výsledný efekt, tj. zobrazení mapy s vyznačenou polohou uživatele a možností navigace, vzešel ze dvou nezbytností: určení polohy a přístup k mapovému podkladu.
Určování polohy funguje dvojím způsobem. První používají všechna zařízení primárně – telefon určuje polohu z mobilního signálu. Signál je rozdělen do signálních buněk, kterým je přiřazená jednoznačná geografická poloha. Toto určení polohy není přesné. Pro zpřesnění informace o poloze je tedy využíván systém GPS. Posledním způsobem zpřesnění je kódování polohy, pokud je zařízení připojeno k internetu pomocí WiFi, zde uvažujeme přesnost na desítky centimetrů, avšak s možností připojení k WiFi v terénu počítat nemůžeme.
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc. |
Přístup k mapovému podkladu probíhá pomocí internetu – což je také největší problém. Český internetový gigant Seznam.cz, vyřešil situaci výborným způsobem – umožňuje uživatelům stejnojmenné aplikace, stažení mapového podkladu přímo do zařízení. Mapa je tedy použitelná i bez přístupu k internetu.