Byl jsem zrovna v metru, když slyším zmíněné volání: „Má křeče! Honem ho někdo zalehněte!“ Naštestí jsem byl zrovna poblíž a rychle jsem dotyčnou paní od vysloveného záměru odradil. Jenže jak se máme správně zachovat v případě, že před námi leží člověk postižený epileptickým záchvatem?
Jak to celé vzniklo?
Křeče, a hlavně ty epileptické, strašily lidi už od nepaměti. Epilepsie byla nazývána padoucnicí, někdy též svatou či božskou nemocí. Někteří těmto lidem přiřazovali výjimečné schopnosti, někteří si mysleli, že do dotyčného vstoupil ďábel. U schizofreniků šlo prý o spor dvou osobností v jednom těle.
Z těchto historických dohadů můžeme soudit, že lidé si ve většině případů mysleli, že jde o něco špatného neřkuli transcendentního, a tak se projevy nemoci snažili vždy násilně potlačit, stejně tak, jako stavěli nemocné mimo společnost. Že by nějaké tyto středověké polopravdy přežily do dnešních dnů?!
Proč je to špatně?
Epilepsie je neurologické onemocnění, které se u každého pacienta projevuje jinak a něco jiného jej také spouští. Většina nemocných a „zkušených“ epileptiků dokáže poznat, že pravděpodobně brzy přijde záchvat, a to díky stavu označovanému jako aura. Jedná se o předzvěst malého či velkého záchvatu.
Pro dnešní mýtus je zásadní velký epileptický záchvat (grand mal), který se často projevuje explozivním křečováním, a to ať tonickým (křeče pnoucí a statické) či klonickým (křeče explozivní a dynamické) nebo jejich kombinací.
Jakmile křeče nastanou, musí proběhnout, v žádném případě jim nesmíme bránit. Mohli bychom tím vážně poškodit zdraví nemocného — způsobit svalová poranění či zlomeniny, anebo sami přijít k úrazu, epileptici mají totiž během záchvatu skutečně nadlidskou sílu…
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc. |
Jak je to správně?
Pokud vám epileptik oznámí, že „to na něj asi přijde“, snažte se připravit okolí — odstraňte všechny židle, stůl a jiné nebezpečné předměty či opusťte místnost, jděte třeba na prostornou chodbu.