Mýtus o první pomoci — Kolem první pomoci se točí celý svět

Mýtus o první pomoci — Kolem první pomoci se točí celý svět

Každý zápal pro věc, i pro dobrou věc, musí mít nějaké hranice. Proto jsme si na zpestření pro vás dnes připravili oblíbenou specialitu jednoho z našich maskérů. Tak snad jen bacha, ať se při přípravě nezraníte 🙂

Jak to celé vzniklo?

V sobotu 29. března 2014 proběhlo v pražských Modřanech školení lektorů PrPom.cz. Věnovali jsme se cílené zpětné vazbě, fotografování, maskování a obecně tipům a trikům na lepší a efektivnější výuku první pomoci.

Takové školení si přímo žádá nějaký kulinářský majstrštyk – a protože k dobrému vínu neexistuje nic lepšího, něž dobrá paštika s čerstvě opečeným chlebem a kyselými okurkami domácí výroby, rozhodl jsem se s Vámi podělit o recept.

Proč to nefunguje?

První pomoc je sice naše doména, ale všeho příliš škodí… I my občas potřebujeme vypnout, dobře se naladit a trochu sebevzdělat, abychom byli i nadále dobrými lektory a z neustálého opakování kurzů a informací po chvíli nevyhořeli.

A tak si pojídáme paštiku, pijeme skvělé ročníkové rosé a zamýšlíme se nad tím, co bychom zase pomluvili, jaký mýtus bychom zase smetli ze světa a… tak nějak to přišlo samo. Rozhodli jsme se ukázat, že nejsme do oboru nezdravě zažraní a umíme ho odlehčit.

Nemusíte se bát, že dalších padesát mýtů budou jen samé recepty, což by pro mě osobně nebyl problém, poněvadž vaření je jeden z mých koníčků, ale budeme se držet tradice. Další mýtus bude opět o první pomoci a už je vymyšlen! (I když, už nějaká společnost zabývající se výukou první pomoci vydala kuchařku?! )

Jak je to správně?

Ingredience

  • 1 kg drůbežích jater (kuřecí jsou nejlevnější, husí nejlepší…)
  • 250 g másla (máslo, žádný odporný margarín)
  • 1 kelímek smetany na vaření (standardně 12 % tuku, ale můžete si přilepšit…)
  • 1 dl whisky / bourbonu / brandy / ořechový likér (s brandy chutná asi nejlépe)
  • 1 pytlíček želatiny (nebo želatinové plátky, pokud jste na ně zvyklí)
  • 2 větší cibule
  • 3 stroužky česneku
  • mandle / brusinky / provensálské koření
  • sůl, pepř, tymián (mnoho), oregano (tak aby se neřeklo)
  • extra panenský olivový olej

Postup

Cibulku osmahneme v hlubší pánvi (nejlépe wok) na olivovém oleji dozlatova a přidáme játra pokrájená na drobné kousky. Restujeme, dokud se povrch zcela nezatáhne a poté kontrolujeme jatýrka na řezu, každá kostička by měla být ve středu ještě lehce růžová, ale po ochutnání, byste neměli již cítit chuť nedovařeného masa. Prostě úprava well-done (= do bezvědomí) nesvědčí ani vnitřnostem.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každý týden na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Pokud máme jatýrka ve výše popsaném stavu, přilijeme vybraný alkohol, který necháme zcela vysmažit – pokud jste nedočkaví, můžete flambovat. Zde také přichází chvíle pro rozpuštění celé kostky másla (doporučuji pokrájet, nikoliv předem rozpouštět!) Nyní přidáme veškeré koření: čerstvě mletý pepř, čerstvě mletou sůl, dostatek tymiánu a lehce oregana, prolisujeme česnek.

Necháme rozvonět, stáhneme plamen, vlijeme smetanu, vmícháme připravenou želatinu, necháme propojit a plamen vypneme. Pomocí tyčového mixéru velmi jemně rozmixujeme – pozor, slabším povahám se může dělat špatně – vůbec tato masová kašička nevypadá vábně…

Ochutnáme, dle potřeby dokořeníme a zvolíme variantu paštiky – buď přidáme kousky mandlí / sušených a proslazených brusinek / provensálské koření. Vyberte vždy jednu, ať nejste jak pejsek a kočička…

No a teď už jen zbývá nalít směs do nějaké formy. Nejlepší zkušenost mám se silikonovým srnčím hřbetem, avšak experiment s formou na bábovku, dokonale vyloženou potravinářskou folií, také nedopadl špatně.

Nyní už zbývá jen paštiku dobře prochladit (nejlépe přes noc) a je to. Pro servírování můžete zvolit tradici – kyselá okurka a paštika sama, či si vyšvihnout nějaký salátek. Výtvor se také velmi dobře doplňuje s rajčaty nakrájenými na kolečka s olivovým olejem a čerstvou bazalkou. Jako přílohu čerstvý opečený chléb či bílou francouzskou bagetu rozpečenou s pár kapkami olivového oleje a lehce zaprášenou provensálským kořením. Víno by mělo být výrazné – nejlépe červené víno plné a kulatě uzavřené chuti. Lehká vína totiž silná paštika zcela přebije.

Nezapomeňte, že pracujete s nožem, mixérem a plamenem – v kuchyni se ošklivé úrazy stávají velice často, takže před vařením raději navštivte nějaký náš zážitkový kurz první pomoci, kdyby to náhodou na poprvé nedopadlo…

Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: