Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Mýtus o první pomoci — Klíště napatlám indulonou a vytočím proti směru hodinových ručiček
4. 8. 2014
Michal Macourek
Mýtů o tom, jak ze svého těla dostat klíště, je celá řada. Já osobně dělím metody vytažení na lékařské, přírodovědecké a alternativní. O lékařských dnes budu psát, přírodovědecké respektují klíště jako živého tvora a vypustí jej zpátky do přírody a metody alternativní zahrnují všechny postupy indulonou počínaje a kremací klíštěte na zápalce konče.
Spory o směru vytáčení, vyviklání, vytažení či rychlém vyškubnutí jsou staré jako klíště samo a báchorky o používaném „mazivu“ snad ještě starší — indulona, olej (slunečnicový nebo extra panenský olivový), desinfekce všeho druhu nebo v extremistickém případě zubní pasta, či metoda nasucho.
Proč je to špatně?
Dodnes si pamatuji rozsáhlou hádku na přednáškách zoologie bezobratlých na Přírodovědecké fakultě UK, kde já hájil přístup lékařský a všichni ostatní mě nazývali vrahem tohoto milého pavoukovce.
Klíště na svém bodavě-sacím ústním ústrojí nemá žádné závity, nýbrž na jeho konci má malé pilovité výrůstky, kterými prořezává pokožku oběti. Taktéž do začátku sosáčku ústí slinné žlázy, které, kromě anestetické látky, obsahují také viriony (= škodlivé zárodky) klíšťové encefalitidy. Zde tedy padají všechny dohady o tom, že se po zakápnutí čímsi klíště vyzvrací a nakazí vás. Nikoliv. Pokud je klíště infikováno, jste nakaženi v prvních minutách, tečka. Jediné riziko nákazy, které stoupá s časem, je nákaza lymeskou boreliózou, jejíž původce žije v koncových částech trávicího traktu klíštěte.
Mýty o první pomoci
Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekciPrvní pomoc.
A poznámka poslední — klíště neumí zvracet. Má sice trávicí trakt, ale osvalení kolem něj nestojí za řeč, natož, aby dokázalo vyvolat obrácené peristaltické vlny. Navíc, klíště nemá dávicí reflex, tudíž z anatomického ani fyziologického hlediska zvracet nemůže.
Jak je to správně?
Poněkud poetickou formou vypráví příběh klíštěte krátký film, který jsme objevili na internetu:
Pokud najdeme na svém těle přisáté klíště, dojděte do domácí lékárničky pro Jodisol a zakápněte jej, poté máte dvě možnosti, jak klíště šetrně odstranit a nepřetrhnout — nejlepší je koupit si ve zverimexu kleštičky na vytahování klíšťat u psů a koček, dají se sehnat i v lékárně, ale za nápis „for human use“ zaplatíte asi pětkrát víc a funkce bude stejná. Po vytažení opět zakápněte Jodisolem (či jinou desinfekcí s obsahem jódu – pokud na něj dotyčný nemá alergii). Druhá možnost zahrnuje použití kousku sežmoulaného hydrofilního obinadla, které opět navlhčíte Jodisolem a zakroužíte po klíštěti a… ono je za chvíli venku.
A teď pozor, největší pravda o klíštěti zní takto: „Pokud umíte vytáhnout klíště tak, aby vytažený živočich měl sosáček, za ním jakési přívěsky (vzdušnice) a především osm nohou (je to přeci pavoukovec), tak máte vyhráno.“ Jakým způsobem tohoto docílíte, je zcela na vás, hlavně u své metody zůstaňte.
Důležité je hlavně to, abyste několik dnů až jeden týden pravidelně sledovali místo, kde bylo klíště přisáté. Zarudnutí, které se zmenšuje, je v pořádku, ale zarudnutí, které se zvětšuje a má uprostřed světlejší místo je problém a musíte rychle mazat – ne klíště, ale mazat k lékaři.
A na závěr ještě video – jeden z nejslavnějších telefonátů na tísňovou linku, který se kdy v Čechách odehrál, se týká právě klíštěte. Přejeme příjemnou zábavu.