Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Mýtus o první pomoci — Když to při masáži srdce v hrudníku křupe, musím zmírnit.
16. 2. 2015
Michal Macourek
„A co když mu u toho zlomím žebra?!“ slýchám na každém kurzu. Osobně si myslím, že původ je někde mezi tím, čeho se lidé bojí a tím, co někde slyšeli. Pravda je taková, že praskání žeber nevadí a o zlomeniny v pravém slova smyslu se jedná jen zřídka.
Proč je to špatně?
Ve středu hrudníku je uložena hrudní kost, na níž se chrupavkou připojuje sedm párů žeber. Právě v tomto místě nejčastěji dochází k porušení chrupavky.
Principem resuscitace je stlačování srdce mezi hrudní kostí a páteří. Správné místo masáže leží ve střední čáře hrudníku, zhruba mezi prsními bradavkami. Vše pěkně ukazuje toto video, do kterého jsme pro Vás vložili titulky.
Pokud stlačujeme hrudník opravdu důrazně a silně, může dojít k vykloubení žeber od hrudní kosti, a to právě proto, že se nejedná o spojení kostěné, nýbrž chrupavčité. Toto je doprovázeno nepříjemným zvukem, takovým tlumeným lusknutím, které může zachránce vyděsit.
A nyní hlavní otázka — zda praskání vůbec vadí? Ne. Navíc, čím staršího pacienta budeme resuscitovat, tím pravděpodobněji bude k těmto zvukům docházet, a také budou signálem opravdové zlomeniny žeber. U seniorů můžeme kvalitní masáží uvolnit (zlomit) i několik párů žeber.
Mýty o první pomoci
Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekciPrvní pomoc.
Jak je to správně?
Pokud musíte resuscitovat (pacient po záklonu hlavy nedýchá normálně), dělejte to pořádně za všech okolností. Nenechte se rozhodit tím, že něco praskne, stěžejní je to, aby bylo místo masáže správně zvoleno. Pokud provedeme stlačení hrudníku u staršího pacienta na nesprávném místě, pak nám uvolněná žebra a pokles hrudníku již nedovolí masírovat na správném místě.
Pokud pacient při resuscitaci zrůžoví, je to jen důkazem, že už jsme krev rozproudili, a že naše masáž je účinná. Nesmíte masáž ukončit ani, když se pacient občas nadechne, musí totiž dýchat normálně. Vždy rád cituji větu z plakátků pražské záchranky rozmístěných po MHD: „Člověk, který se stlačení hrudníku nebrání, Vaši pomoc potřebuje.“
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.