Epilepsie, krásným českým slovem zvaná padoucnice, je vždy první příčinou, která lidi v souvislosti s velkými křečovými záchvaty napadá. Není se čemu divit, epilepsie je poměrně známé onemocnění a i historicky mu byla věnována velká pozornost — je totiž zvláštní.
Jak to celé vzniklo?
Nemocní se dostávají do dlouhých křečových záchvatů, jejichž příchod nelze řídit ani zastavit, mají oči upřené vzhůru a může se objevit známá pěna u úst. Nemocní byli buď považováni za čaroděje a byli upalováni, nebo byly křeče důkazem jejich spojení s Bohem, odsud označení „božská nemoc“.
Zkuste si sami odpovědět na otázku: „Co všechno vyvolává křeče celého těla?“ Dokážete vyjmenovat aspoň další tři příčiny vyjma epilepsie? Jak často jste byly svědky použití fráze, že „někdo měl epilepťák“. Ostatní onemocnění, jakoby neexistovala, a přitom nejsou o nic méně závažná…
Proč je to špatně?
Křeče celého těla se mohou objevit ještě u následujících stavů: zástava srdce, horečky u dětí (tzv. febrilní křeče), komplikace při těhotenství (eklampsie), úraz elektrickým proudem, úrazy hlavy, hyperventilace, hypoglykemie…. a další.
Křeče u těchto onemocnění mají vždy jiný průběh, někdy jsou celotělové, někdy lokální. U jedněch je příčinou mozek, u dalších metabolismus a u jiných úraz — nejsou tedy křeče jako křeče. Mají různé příčiny, ale podobně vypadají, ne všichni tedy mají „epilepťák“.
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc. |
Jak je to správně?
Mezi nejčastější příčiny křečových stavů řadíme následující onemocnění:
Epilepsie
Epilepsie je onemocnění mozku, při kterém dochází k výbojům na více neuronech najednou. Jsou tedy nějak porušeny regulační a inhibiční mechanismy, které za normálních okolností nadbytečné signály nepustí dál.
Epilepsie může mít několik forem, od epileptických střípků, až po „klasický“ velký záchvat, který bývá předcházen zvláštním stavem zvaným aura.
Epileptik během záchvatu přichází o komplexní kontrolu nad svaly, ty mohou přecházet do křečí výbojných (klonické) nebo křečí v maximálním propnutí (tonické). Nemocný během záchvatu nedýchá či je dýchání skutečně významně omezeno. Po uplynutí záchvatu může dojít k úniku moči, stolice či zvracení. Nemocný bývá zmatený, může být částečně paralyzovaný či trpět výpadkem paměti.
Febrilní křeče
Jsou křeče způsobené horečkou u malých dětí. Nejsou tak explozivní, jako křeče epileptické. Jsou způsobeny přehnanou reakcí na vysokou teplotu. Přesná hranice teploty není známá, ale pokud je T < 38 °C, je pravděpodobnost výskytu malá.
Febrilní křeče mohou být prvním upozorněním na přítomnost infekce, nebo důsledkem neléčené horečky. Každopádně se jedná o vážný stav v dětském lékařství.
Eklampsie
Je závažná komplikace v těhotenství, dostavuje se ve většině případů na konci těhotenství, může probíhat i během porodu. Křeče jsou velmi podobné epileptickému stavu, kdy těhotná žena prostřídá část v propínajících křečích po křeče prudce expanzivní. Pacientka během záchvatu nedýchá, interně může docházet ke křečím cév placenty a výraznému ohrožení plodu. Proto se v následné terapii přistupuje k farmakologické léčbě křečí a neodkladnému provedení císařského řezu.
Úraz elektrický proudem
Mozková a srdeční tkáň je velice citlivá na průchod elektrického proudu. Proud může křeče způsobit i sekundárně, tedy v návaznosti na poškození mozku nebo srdce.
Hypoglykemie
Nízké hladiny krevního cukru může doprovázet agresivita a jiné psychické poruchy. Při dalším snižování glykemie mohou křeče přijít jako předchůdce hypoglykemického kómatu.
Závěrem
Ne každé křeče jsou tedy epileptické. Proto, pokud voláte na tísňovou linku záchranné služby, popisujte vždy jen to, co vidíte — tedy pacienta s křečemi celého těla. Má to dva zásadní důvody, operátorka je schopná lépe určit diagnózu a provázet vás tedy kvalitně první pomocí a záchranáři jedoucí na místo se mohou připravit na problém, který se na místě skutečně nachází, ne na stav, který laik chybně diagnostikoval.
Provést kvalitní hovor na tísňovou linku a zvýšit tak šanci, že se záchranářům podaří zachránit lidské zdraví či život, není samozřejmost. Je vhodné takovou dovednost jednou za čas trénovat. Pokud nechcete selhat v situaci, kdy na Vašem telefonátu budou záviset životy jiných, zveme Vás na zážitkový kurz první pomoci — a těšíme se na Vás.
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.