Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Mýtus o první pomoci — Když jsou vedra, musím vypít spoustu vody
16. 6. 2014
Tomáš Rychlý
Jasně, když je vedro, musíme pít. Jde ale o to, jakými tekutinami se doplňujete. Povíme si něco o tom, proč se nehodí pěkně vychlazené pivko, proč nepomůže kupovaný ledový čaj a co tedy vlastně pít.
Jak to vzniklo?
Zdravý selský rozum, jindy tak užitečný, má bohužel nezdravou tendenci vše zjednodušovat. Což v tomto případě může skončit přímo fatálně – zhroucením minerálové rovnováhy lidského těla. A že si neděláme legraci, to si můžete přečíst třeba zde.
Vedra, jsou spojena s nadměrným úbytkem tekutin z organismu. Tělo se totiž snaží ochlazovat a jedna ze základních metod je právě pocení, kdy se tělesná teplota snižuje odpařováním vody z povrchu kůže. Dodat mu tedy další tekutiny je jen správné. Nebo… ne?
Lidské tělo je na hladinu některých minerálů v krvi značně citlivé a není dobré si s nimi zahrávat. V krajních situacích, jako jsou vedra, extrémní námaha apod. mu v tom musíme pomáhat, protože na to už samo nestačí. Jak se ostatně ukázalo již mnohokrát – viz níže reportáž z jednoho pražského běhu, kde v důsledku dehydratace a/nebo minerálové disbalance zkolabovalo přes 30 osob.
Není dehydratace jako dehydratace
Obecně je třeba dát si pozor na to, jakými cestami se voda z těla ztrácí. Když jen nepijeme a většina vody odchází z těla močí, je to něco úplně jiného než např. opakované zvracení nebo průjmy. Pocení je charakteristické právě tím, že z těla odchází spolu s vodou velké množství minerálů ve formě solí a iontů.
Jaké jsou nejčastější chyby?
1) Doplňujeme jen vodu s nízkým obsahem minerálů – tzn. namísto vod minerálních pijeme vody stolní (nebo pramenité), které nás sice zavodní a ochladí, to ano. Ale problém je, že krev, která už tak trpí nedostatkem minerálů, ještě naředí a tím jejich koncentraci ještě snížíme. Navíc, pokud takovou vodu poté vypotíme, opět spolu s ní odcházejí z těla další minerály.
2) Doplňujeme příliš mnoho cukrů – nejhorší jsou pravděpodobně prodávané ledové čaje (Nestea apod.). Obsah cukru v nich je obrovský, o pravé čaje se navíc nejedná. A proč cukr vadí? Protože nutí tělo k vylučování dalších tekutin. Koluje v krvi a zvyšuje její osmolaritu. Do krve se tak přesouvá voda z mezibuněčného prostoru, který se tím „vysouší“ a takto do krve natažená voda odchází z organismu opět močí nebo potem (nebo ve vydechované vlhkosti). A že se těmi cukry ládujeme o sto šest, o tom se můžete sami přesvědčit v tomto videu.
3) Pijeme nápoje příliš studené – sice nás krásně osvěží a pomohou snížit tělesnou teplotu, ale jenom na krátkou dobu. Poté se začneme potit ještě více než před ochlazením, kdy už bylo tělo částečně aklimatizováno na vysokou teplotu vzduchu.
4) Pijeme nápoje s obsahem alkoholu – jasně, ten orosený půllitránek se sametovou pěnou vypadá prostě lákavě. Ale musíme počítat s tím, že alkohol potlačuje účinek antidiuretického hormonu – budeme po něm více vylučovat močí a tím o doplněnou vodu zase přijdeme.
Mýty o první pomoci
Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každý týden na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny mýty naleznete v nové sekciPrvní pomoc.
Jak je to správně?
Pijte neslazené minerální vody, doma připravené a vychlazené skutečné čaje, domácí ovocné šťávy nebo např. vodu doplněnou o minerály pomocí šumivých tablet.
Rozumně hospodařte s cukry – při zvýšené námaze je potřebovat budete, ale pokud jich dostanete do těla příliš, budou Vás zbytečně zbavovat vody.
Nepijte nápoje příliš vychlazené
Vyhněte se alkoholickým nápojům
Ačkoliv je to v běžné situaci spíše nezdravé, dosolujte si stravu
Můžete případně využít iontové nápoje. Ale než se do nich pustíte, je třeba o nich něco vědět. Povíme si o nich zase někdy příště 🙂
Do článku se nám toho opět hodně nevešlo. Například – jak je to s těmi iontovými nápoji, jak se postarat o člověka, který utrpěl celkové přehřátí organismu a mnohé další. Jako vždy, článek je jen špička ledovce. Ty klíčové a podstatné dovednosti nenajdete na internetu – ale na našich kurzech. Těšíme se na vás!
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.