Skoro tříletý projekt Mýty o první pomoci letos skončí. Stane se tak v květnu, kdy vyjde poslední mýtus, respektive vznikne článek k mýtu 36. Již nyní je však nachystáno něco nového, mnohem autentičtějšího. Máte se tedy, na co těšit. Teď už se přestaneme dojímat a pustíme se do dalšího nepřítele — mýtu číslo šestnáct.
Jak to vzniklo?
Tvrzení „bezvědomí = stabilizovaná poloha“ je prostě retro. Dnes se již tato poloha, která se mimochodem přejmenovala na zotavovací, provádí jen v přesně definovaných případech, kdy opravdu prospívá. Jinak se jedná o zbytečný postupový bod v manuálu první pomoci u bezvědomého, tedy bod, ve kterém se dá udělat spousta chyb. Mnoho odborníků říká, že stabilizovaná poloha zabíjí.
Proč je to špatně?
Vycházejme z toho, co vlastně bezvědomý člověk potřebuje — průchodné dýchací cesty, které zajistíme kvalitním záklonem hlavy; zavolání záchranky a mnohé jiné. Kvůli tomu přece není nutné otáčet člověka na bok.
Proč může tato poloha zabíjet? Odpověď je jednoduchá. Tato poloha obsahuje pár kroků, které se nesmí opomenout. Pokud však člověk projde sebekvalitnějším kurzem první pomoc, bude zapomínat, avšak obrázek, jak „stabilka“ vypadá, ten se v paměti uloží. Pokud pak dojde na lámání chleba, bezvědomý v této poloze skončí a hádejte, co jí bude chybět?! Ano, záklon hlavy! Celý ten složitý tělocvik se dělá jen kvůli záklonu hlavy, avšak praxe ukázala, že absolventi kurzu udělají i po letech na pohled krásnou polohu, ale hlava postiženého se bradou opírá o prsa…
Jak je to správně?
Tak začneme tím, že tomuto postupu budeme říkat správně — zotavovací poloha. Výraz „stabilizovaná“ byl nahrazen. Všichni jsme jistě v mnoha filmech slyšeli: „Už bude dobře, pacient je stabilizovaný…“, ano, ale to je trochu něco jiného. Větu většinou říká lékař, přičemž pacient je třeba již po úspěšné operaci a jeho životní funkce jsou stabilní, leží v klidu na pokoji a sestřičky se o něj starají, což se tak úplně o člověku ležícím na chodníku říci nedá, že? Zotavovací poloha tedy rozhodně není všespásným prostředkem ke stabilizaci pacienta.
Pokud nalezneme člověka v bezvědomí, musí nám automaticky naběhnout následující postup:
Rozhlédni se kolem. Je všude bezpečno? Zastav se na okamžik a promysli postup.
Běž k člověku a z dálky na něj hlasitě volej: „Halóóó, jste v pořádku?!“
Zakřičte si pro pomoc okolí: „Haló, pane, jo, vy v té černé bundě, pojďte mi pomoct!“
Zatřeste s ním. Nic? Pokud je to potřeba otočte jej na záda.
Zakloňte mu hlavu (tahem za bradu a tlakem na čelo), alespoň 10 vteřin vyšetřujte dech. Je dech normální či nenormální?
Zavolejte záchranku.
Dýchá normálně -> zajistěte dýchací cesty udržováním záklonu hlavy; dýchá nenormálně -> zahajte resuscitaci.
Dále, či již během výše uvedeného postupu, se řiďte radami operátorky ZZS.
Pokud pacient dýchá normálně, udržujme zakloněnou hlavu. Pro zotavovací polohu existují jen dva důvody:
Pacient krvácí z tělních otvorů na hlavě nebo zvrací.
Potřebujeme pacienta opustit (dojít si pro telefon, jít otevřít dveře záchranářům apod.)
Ne každé bezvědomí se tedy léčí zotavovací polohou, ba naopak, jen zlomek. Pamatujte si tedy výše zmíněné dva případy, kdy se tato poloha provádí. Vyhnete se tak zbytečných chybám a manipulaci s bezvědomým.
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc. |
Závěrem…
I v novém roce se budeme věnovat boji s mýty o první pomoci a pak vás překvapíme slíbenou novinkou. Nadále se budeme věnovat kvalitním a zážitkovým kurzům první pomoci, kde nudná přednáška prostě nemá místo. To Vám za naši firmu slibuji.
A pokud se chcete přesvědčit, že my sliby plníme — pojeďte s námi na některý z našich kurzů první pomoci.
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.