Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Mýtus o první pomoci – Dospělé resuscituji 30:2, ale u dětí je to jinak
5. 5. 2014
Tomáš Rychlý
S dětmi je to složité. To ví nejen každý rodič, ale i každý absolvent kurzu první pomoci. Ovšem, jakým způsobem se konkrétně liší resuscitace dětí a dospělých již se často ztratilo v zapomnění. Jak to tedy je?
Jak to vzniklo?
Laická resuscitace prodělala za poslední tři desítky let bouřlivý vývoj. Kromě toho, že osob v ohrožení života, kterým je poskytnuta účinná laická první pomoc, neustále ubývá, došlo například k těmto jevům:
přenos důrazu z umělého dýchání na srdeční masáž
úplně vypuštění hledání pulsu z laické první pomoci
Tyto prudké změny se jen velmi částečně odrazily v povědomí veřejnosti – a to zpravidla tak, že vytvořily značný zmatek. Důkazem toho je i obrovská řada mýtů o první pomoci, kterou už máme za sebou – tolik bychom toho nikdy sami nevymysleli 🙂
Především ten zmatek. Dalo by se namítnout, že by stačilo, aby si laik jednou za 5 let došel na kurz první pomoci a problém je vyřešen. Jenže – ruku na srdce – kolik lidí si dnes uvědomuje svou zodpovědnost a na kurz první pomoci opravdu přijdou? A kolik procent takových kurzů první pomoci je zážitkových a má potřebnou kvalitu? Zkuste se zamyslet:
Kdy jste byl(a) Vy naposledy na kurzu první pomoci?
Kolik si z toho kurzu pamatujete?
Kolik modelových situací (simulací) jste během takového kurzu absolvoval(a)?
Další problém je, že laici zcela opomíjejí důležitější rozdíly mezi resuscitací dítěte a dospělého, protože jsou zaujati neustálými změnami poměrů mezi umělým dýcháním a stlačeními hrudníku.
Mýty o první pomoci
Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každý týden na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny mýty naleznete v nové sekciPrvní pomoc.
Jak je to správně?
Především shrneme rozdíly mezi resuscitací dítěte a dospělého:
1. Volání na tísňovou linku:
Jste-li na místě sami, nejprve alespoň minutu dítě resuscitujte a až poté volejte na záchranku.
2. Dýchání:
U většiny dětí dochází k zástavě oběhu kvůli dýchacím potížím – například vdechnutí cizího tělesa nebo tonutí. Z toho důvodu:
plnohodnotná laická resuscitace dítěte začíná 5 umělými vdechy
plnohodnotná laická resuscitace dítěte určitě obsahuje dýchání z úst do úst – v poměru 30 kompresí hrudníku ku 2 pokusům o umělý vdech
I tak ale pro laické zachránce platí, že pokud dýchání z úst do úst provádět neumíte, tak dýchat nemáte. Pokud se rozhodnete dýchání provádět, u kojenců a batolat (prostě u miminek…) provádíme dýchání do úst i nosu zároveň. To se ale z článku nenaučíte.
3. Nepřímá srdeční masáž:
Podle věku dítěte je třeba přizpůsobit hloubku nepřímé srdeční masáže. Obecným pravidlem je stlačovat hrudník do 1/3 jeho celkové „hloubky“.
Závěrem
Máte pocit, že v článku chybí něco podstatného? Bravo, jste všímaví. V článku chybí opravdu mnoho věcí, které potřebuje laik, aby úspěšně zvládl resuscitaci dítěte. Například praktický nácvik, zvládnutí vlastního stresu, a tak dále. Pokud vás téma zaujalo a umění resuscitovat dítě vám přijde jako užitečná dovednost, pak vás zveme na kurz. Třeba tento.