Mýtus o první pomoci — Diabetikovi nasypeme do pusy cukr

Mýtus o první pomoci — Diabetikovi nasypeme do pusy cukr

Dnes tu máme polomýtus jak vyšitý. Dávat diabetikům cukr je určitě správně, leckdy to zachrání i život. Velké nebezpečí se ale skrývá ve formě podání. Vzít cukřenku a rychle začít diabetikovi sypat cukr do pusy — to může mít fatální následky, a to i když to myslíte dobře a chcete jednat co nejrychleji.

Proč je to špatně?

U diabetika, kterému právě není dobře, málokdy dokážeme odhadnout, jak se stav jeho vědomí promění v následujících okamžicích. Může se totiž velmi snadno stát, že člověk začne vrávorat a třeba i vědomí ztratí. V tom si vzpomeneme, že daná osoba je cukrovkář, a že mu cukr jistě pomůže…

Doběhnete tedy pro cukřenku a polobezvědomému kamarádovi začnete sypat cukr do úst. Pokud je na tom kamarád ještě dobře, asi si s tím poradí, ale pokud už je bezvědomí opravdu blízko, mohl by se cukrem velice snadno udusit.

Totéž by platilo o kostce cukru vložené pod jazyk. Zdá se to jako sofistikovanější metoda, ale i toto je špatně. Zkrátka, člověku, který je přímo ohrožen bezvědomím, nepatří to pusy žádné těleso ani prášek!

Jak je to správně?

Jedinou správnou možností je dostat do diabetika cukr ve formě vodného roztoku (sklenka vody s přeslazenou vodou, nebo cola — pozor, light cola nefunguje), nijak jinak. Další podmínkou je to, aby jeho stav vědomí, byl bezpečný pro podání tekutiny ústy.

Pro pomoc diabetikovi platí tři jednoduchá pravidla:

  1. Diabetikovi vždy podej cukr.

  2. Cukr diabetikovi neublíží.

  3. Pokud udrží sklenku, může pít.

Abych výše uvedená pravidla vysvětlil, přiložil jsem tento neumělecký obrázek. Pochází přímo z našeho výukového modulu na interní stavy a vysvětluje, jak na to.

Práce s obrázkem

Řekněme, že taková učebnicová hodnota glykémie (koncentrace glukózy v krvi) je asi 5,5 mmol/l (tato zvláštní jednotka vyjadřuje látkové množství glukózy rozpuštěné v 1 litru krve). Zde je tedy vysmátý smajlík. Je také jasně vidět, že vlevo od normální hodnoty, přichází nebezpečí poměrně rychle, zatímco vpravo, je široký „manévrovací prostor“. Z tohoto důvodu cukr buď výrazně pomůže, nebo neublíží.

Příklad 1: Máme před sebou pacienta, diabetika, kterému je špatně. Hodnotu krevního cukru neznáme a nemáme ji jak změřit. Řekněme ale, že hodnota je 2,2 mmol/l (první černý bod na ose). Tyto hodnoty jsou nebezpečné a zde dodání cukru, jak naznačuje oblouková šipka, výrazně pomůže. Člověk vám během pár minut rozkvetete, a vše je v pořádku.

Příklad 2: Máme před sebou opět diabetika, kterému je špatně, tentokráte je hodnota glykémie 15 mmol/l, my podle prvních dvou pravidel podáme cukr a…, ono se nic nestane. Prostě stav zůstane stejný. V každém případě tedy cukr neublíží.

Z obrázku tedy vyplývá, že život ohrožující jsou již hodnoty 2–3 jednotky pod normu, zde tedy musíme jednat rychle. Co se týká horní hranice problému, je velice individuální, obecně problematické hodnoty jsou 20–30 mmol/l, zde tedy zamračený obličej.

Abychom se vyvarovali nebezpečí vdechnutí roztoku, pomůckou nám bude to, že člověk je sám schopen udržet sklenku, donést ji k ústům, napít se a polknout, vrátit sklenku na stůl. Tento proces zaručuje to, že vědomí je na takové úrovni, že případné vdechnutí tekutiny nehrozí.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc.

A když už sklenku neudrží?

Ano, nabízí se otázka, co s diabetikem, ke kterému jsme přišli pozdě. Jeho vědomí není valné. Cukr by mu výrazně prospěl, ale jakékoliv podání čehokoliv ústy už je nebezpečné. Zde se dají poradit dvě věci — buď počkat na záchranku, nebo kamaráda prohledat. Co hledat? GlucaGen.

Jedná se o předplněnou injekční stříkačku vodou, která slouží k rozpuštění glukagonového prášku v přiložené lahvičce. Je to taková krabička poslední záchrany pro diabetiky s nízkou hladinou cukru — hypoglykémií. Podávat si ji mohou sami pacienti nebo jakýkoliv laik.

Použití: Postupujte podle obrázkového návodu uvedeného na vnitřku krabičky. Sejměte ochranou zátku z lahvičky a vstříkněte celý obsah stříkačky. Důkladně protřepejte, aby se prášek rozpustil. S lahvičkou šikmo vzhůru naplňte stříkačku. Aplikujte kolmým vpichem do stehna, pomalu zmáčkněte píst a vytlačte obsah. Vyjměte stříkačku.

Závěrem

První pomoc u diabetu tedy není nijak složitá. Stačí znát tři pravidla a umět s nimi pracovat. Myslete tedy na to, že cukr neublíží a sladký nápoj může vypít pouze člověk, který je na tom dobře s vědomím a orientací.

Na našich kurzech první pomoci věnujeme výuce první pomoci u interních stavů dostatek času, jsme si totiž vědomi toho, že obvázat krvácení se naučí prakticky každý, ale vyřešit nějaký interní problém, kde obvaz ani náplast nepomůže, není jednoduché.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: