Vznik tohoto mýtu má racionální podstatu – všichni víme, že alkohol vyvolá krátkodobý a příjemný pocit zahřátí. Tento pocit však většinou zažijeme doma, anebo v dobré kondici při procházce zimní krajinou z nějaké té placatice… Jak ale působí na lidské tělo doopravdy? Je dobré dát si panáčka v závěji?
Alkohol, bez ohledu na tělesnou teplotu a teplotu okolí, vyvolává v těle dva pochody: dlouhodobé rozšíření cév a krátkodobější zvýšení krevního tlaku. Na první pohled se to zdá být dobré: „Rozproudit si krev!“ Ano, krev se skutečně rozproudí, ale jaká ta krev bude? Právě odpověď na tuto otázku ročně zabíjí desítky lidí na horách, kterým někdo „pomohl“ a oni nerozvážně přijali… Podobným případem jsou i bezdomovci, kteří umírají na podchlazení i v teplotách blízkých 0 °C v důsledku své opilosti.
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás teď bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale jak vidíte, doplňujeme i předchozí mýty tak, abyste je všechny mohli najíte v nové sekci První pomoc. |
Podchlazené tělo chrání (a udržuje při životě) jen životně důležité orgány a oblasti těla – břicho, hrudník, hlavu. Při opravdu těžkých podchlazeních nastává proto až stav zvaný “centralizace krevního oběhu”. Pro ilustraci si můžeme v krevním řečišti představit čtyři veliké vodovodní kohoutky – dva v ramenou a dva v kyčlích. Teplá krev koluje v životně důležitých oblastech, zbytek těla (končetiny a jiné periferie) je zásobován minimálně a tato krev je chladnější. Proto mají všichni omrzlé prsty, ale nikdo omrzlý pupík. Při podání alkoholu naráz všechny kohouty otevřeme (dlouhodobé rozšíření cév) a vyvoláním větších nároků na srdce i krátkodobě zvýšíme tepovou frekvenci a tlak. Studená krev z periférií již nemá žádné překážky a začne se mísit s krví centrální – teplou. Výsledek je jasný – poruší se stav “centralizace krevního oběhu”, chladná a teplá krev se smísí a vnitřní teplota těla se rapidně sníží.