Může za to mediální masáž, kterou vznik 112 provázel, plakáty v MHD, pořad na ČT 1 a nyní na televizi Barrandov. Národní linky, tedy 150, 155 a 158, jako by se propadly do země. Existují ještě vůbec, nebo už zmizely v propadlišti dějin krizových linek?
Proč je to špatně?
Vždy když na kurzech učím volání na ZZS, dostaneme se k otázce — národní čísla vs. 112. Často pak slýchám následující vysvětlení: „Pokud se jedná o zdravotní problém, volali bychom 155, ale pokud potřebuji všechny tři složky IZS, například u autonehody, pak je lepší volat 112 — volám totiž všem najednou.“
Není to úplný nesmysl, je to jen mylná představa. Pokud se stanete svědky autonehody se zraněním, volejte vždy 155. Dostanete tak rovnou kvalitní informace o první pomoci, a nebojte, všechny složky dorazí také. Dispečerka ZZS bude zjišťovat, jestli auta zahořela, zda je možné otevřít dveře (hasiči) a jak nehoda brání bezpečného silničnímu provozu (policie).
Jak je to správně?
Je třeba si odpovědět na otázku: „Je tu 112 vůbec pro nás, pro nás Čechy?“ Ne, není, je tu pro cizince, což byl také jediný důvod, proč byla zřízena. Evropská unie garantuje, že se v jakémkoliv členském státě dovoláte operátora hovořícího anglicky.
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc. |
V České republice konkrétně 112 provozuje Hasičský záchranný sbor. Hovor tedy zvedne hasič, který umí anglicky, nic víc. S první pomocí vám rozhodně neporadí a váš problém záchrance buď předá, nebo vás rovnou přepojí.
Závěrem tedy, na území ČR volejte vždy krizovou linky, do jejíž kompetence zásah spadá, v případě zdravotních problémů tedy ZZS na čísle 155. Číslo 112 si zapamatujte, až budete v létě na dovolené v některém státě EU a dostanete se do úzkých.
Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.