Ano, pokud chcete obeplout celý svět na lodi, vylézt na desítky vrcholů včetně nejvyšších hor všech kontinentů, urazit na kole 20 000 kilometrů a zplodit při tom čtyři děti. Přesně toto je plán, dnes už rodičů, Schwörerových ze Švýcarska na probíhající expedici TOPtoTOP, která se snaží upozornit na klimatické změny a možnosti využívání obnovitelných zdrojů energie.
Start ve velkém stylu
Oficiálně vše začalo 3. prosince v Ženevě roku 2002. Tehdy ještě bezdětná dvojice Dario-Andri Schwörer (45) a Sabina Schwörer-Ammannová (38) vyrazili na cestu. Ale nehnali se hned na moře. Nejdříve si dali za cíl vylézt nejvyšší vrcholy všech švýcarských kantonů, kterých je dohromady 26.
Tato „mini výzva“, ve srovnání s plánem celého podniku, obnášela urazit 2 936 kilometrů, nastoupat 96 000 výškových metrů a zabrala jim 160 dní. Za tu dobu navštívili 35 škol po celém Švýcarsku. Snažili se děti vzdělat v otázce obnovitelných zdrojů, šetrnosti k přírodě a motivovat ke sportu. Mezi vrcholy byly i takové jako Piz Bernina (4049 m), Dufourspitze (4634 m) či Finsteraarhorn (4274 m).
Poté vyrazili vstříc Středozemnímu moři…
Hlavním dopravním prostředkem expedice TOPtoTOP je loď Pachamama, což v jazyce Inků znamená „Matka země“. Tento název má symbolizovat harmonii s přírodou, tedy poselství, které se snaží expedice šířit. Loď byla speciálně navržena tak, aby se mohla pohybovat jen za pomocí lidské síly, sluneční energie nebo síly větru.
Parametry lodi Název: Pachamama Materiál: hliník Délka: 15,15 metrů Výtlak: 13 tun Výška stěžně: 19,65 metrů Kapacita: minimálně 8 osob Maximální rychlost: 12 uzlů (cca 22 km/hod) |
Následovala plavba do severní Afriky, Atlantiku, Karibiku, Jižní Ameriky a dalších koutů naší země. Mnohem lépe si popisovanou pouť představíte díky následující mapce a podrobnému itineráři, na který se můžete podívat na stránkách expedice.
Rodina za pochodu
Na své dlouhé pouti se Dariovi a Sabině narodily čtyři děti (Salina, Andri, Noe, Alegra), které dnes mají od 3 do 11 let. Noe, v pořadí třetí přírůstek do rodiny, se stal nejmladším člověkem, který kdy byl v základním táboře Everestu.
Hlavním partnerem expedice je firma Victorinox, která se specializuje na výrobu nožů. Tato švýcarská firma letos slaví 130. výročí od svého založení Karlem Elsenerem v roce 1884, který jako první přišel s nápadem výroby multifunkčního, odolného armádního nože.
Švýcarské nože se podívaly dokonce i do vesmíru, protože jsou povinnou výbavou posádky některých raketoplánů. Perlička z expedice je, že pupeční šňůry všech dětí Sabiny a Daria byly přeříznuty armádním nožem Victorinox. Pokud vás zajímají příběhy, ve kterých nože Victorinox sehrály klíčovou roli při přežití, tak se podívejte na stránky firmy. |
Rodinku doplňují dobrovolníci, kteří se starají o finance, komunikaci s médii, natáčení a organizaci jednotlivých výprav. Pokud se tým zrovna neplaví po moři, tak si „přestoupí“ na kola, lyže nebo jdou jednoduše po svých.
Jaká je průběžná bilance expedice?
400 000 vertikálních metrů, 40 000 námořních mil (cca 72 000 km), 20 000 kilometrů na kole, setkání s 50 000 studenty po celém světě a tuny sesbíraných odpadků. Při setkání se studenty nejde jen o přednášku ve smyslu „vše je špatně, zachraňte planetu“.
Dario a Sabina po studentech chtějí návrhy, jak vyřešit některé globální problémy. Dario vidí v přínosu studentů velký potenciál: „Přemýšlení mladých mozků ještě není svázané životními zkušenostmi. Mohou přijít na něco nového, co je pro nás dospělé nemyslitelné“. Tato setkání jsou navíc doprovázena úklidem pláží, řek a lesů.
Další na řadě bude Denali?
Momentálně se expedice přepravuje pod Denali (6194 m), tedy nejvyšší vrchol Severní Ameriky. Už se jí podařilo stanout na Kilimandžáru, Mont Blancu, Aconcague a Mt. Kosciuszku. Neúspěchem skončil pouze pokus o Everest. Poslední dva chybějící vrcholy, které spadají do Seven Summits , jsou tedy Denali a Mt. Vinson (Antarktida). O poslední jmenovaný se chce tým pokusit příští rok v lednu a v říjnu pak celé putování ukončit ve Švýcarsku.
S využitím victorinoxcz.cz, toptotop.org