Pohled na severní stranu Mount Everestu, autor: Luca Galuzzi Pár základních informací Hora vyrostla asi před 50 miliony let z pohoří Himaláje, které jsou často nazývány střechou světa. Svoji rozlohou hora zasahuje do dvou států. Jedním je Nepál a druhým je Čína (Tibet). Mt.Everest se drápe až do výšky 8 848 metrů a každým rokem o pár milimetrů roste. Některá měření však uvádí, že hora už měří 8 850 metrů. První vážnější pokusy o stanutí na vrcholu proběhly už v roce 1922 a pokusil se o to britský horolezec George Mallory se svým týmem horolezců. Mallory bohužel tragicky zemřel při svém druhém pokusu o vrchol v roce 1924. Dodnes se vedou debaty, zda byl prvním člověkem na vrcholu. To, co nebylo potvrzeno u Malloryho, definitivně dokázal (s kyslíkem) 29. května 1954 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norgay. Tito horolezci se tak stali prvními lidmi na vrcholu Mt. Everestu. Zajímavostí je, že Hillary dlouhou dobu odmítal říct, kdo byl první na vrcholu. Jestli Tenzing nebo on. Jako pravý gentleman to řekl světu až dlouho po Tenzingově smrti ve své knize z roku 1999 nazvané Pohled z vrcholu. Napsal: „Šli jsme blízko sebe, Tenzing držel volný konec lana. Já jsem pokračoval v prosekávání stupňů směrem nahoru. V příštím okamžiku jsem se dostal na plochou a odkrytou zasněženou plošinu, na níž už nebylo nic v žádném směru. Tenzing se ke mně brzo připojil, ruku v ruce jsme udělali poslední krok a v úžasu jsme hleděli kolem sebe. Ke své ohromné spokojenosti jsme si uvědomili, že jsme se dostali na vrcholek světa.“
Nejvyšší hora na světě
I malé dítě má ve své slovní zásobě synonymum k horolezectví, kterým je Mount Everest. Každý ho zná a každý ví, že je to nejvyšší hora naší planety. Díky tomuto primu je však hora velmi finančně využívaná. Pokud budete chtít vystoupit na vrchol z nepálské strany, připravte si něco kolem 10 000 dolarů za povolení. Z Tibetu je to o polovinu levnější a navíc jsou v ceně další služby.
Zimní výstup
První zimní výstup byl uskutečněn polskou expedicí v roce 1980, teploty v tomto období klesají až na mínus čtyřicet stupňů a horolezci musí být připraveni na silné větry.
Výstupové cesty
Na vrchol vedou dvě klasické cesty. Tou frekventovanější je jižní cesta přes ledopád Khumbu, Jižní sedlo (7986 m) a jihovýchodní hřeben. Druhá je severní cesta přes severní sedlo (7 000 m), severní a severovýchodní hřeben. Tato cesta sloužila prvním pokusům o zdolání hory.
Na vrchol vede dalších 14 cest, ale kvůli své obtížnosti jsou využívány jen minimálně.
Česká stopa na Mount Everestu
České horolezectví má ve světě hor dobré jméno. Jedním z nich, který se o to zasloužil, je zkušený horský vůdce Leopold Sulovský, který byl prvním Čechem na vrcholu „Matky světa“, jak Mount Everest nazývají Tibeťané. Výstup byl uskutečněn v roce 1991 cestou zvanou Nortonův kuloár (bez kyslíku). Perličkou z této italsko-české expedice je, že si Sulovský při čekání na svého italského kolegu, zapálil cigaretu, a to ve výšce kolem osmi tisíc. Dalšími, kteří vystoupili na vrchol, byli:
Josef Nežerka (1996-s kyslíkem), Radek Jaroš (1998-bez kyslíku), Vladimír Nosek (1998-bez kyslíku), Renata Chlumská (1999-s kyslíkem), Miroslav Caban (2002-bez kyslíku), Pavel Trčala (2005-s kyslíkem,výstup je pochybný), David Fojtík (2006-bez kyslíku), Klára Poláčková (2007-s kyslíkem), Pavel Bém (2007-s kyslíkem), Karel Mašek (2010)
Zajímavosti
Na Everestu je zaznamenáno 5 070 úspěšných výstupů a na vrcholu stanulo již 3 431 lidí (jeden člověk mohl na vrchol vystoupit i vícekrát).
Nejmladším člověkem, který byl na vrcholu, je 13-ti letý Jordan Romero, kterému se to povedlo v roce 2010.
Ve stejném roce šerpa Apa dosáhl již svého dvacátého výstupu na vrchol.
První pokusy o výstup se konaly už v roce 1893.
Nejrychlejší výstup na vrchol má na svém kontě šerpa Pemba Dorje, a to v čase 12 hodin a 45 minut. Čas byl měřen od základního tábora ve výšce 5 350 metrů.
Japonec Ken Noguchi nasbíral na Everestu od roku 2000 již 10 tun odpadků.
Méně je někdy více
Letos se na Everest vypravilo 512 horolezců včetně šerpů. Everest se pomalu začíná stávat světovou atrakcí. Tibet a přilehlé oblasti v důsledku tohoto přílivu expedic a turistů ztrácí na svém tajemném kouzlu. Doufejme, že touha po penězích nezničí tuto nádhernou oblast a nepromění ji v něco jako Václavák.