Chystáte se v létě do italských Dolomit, respektive Jižního Tyrolska? Pak by vaší pozornosti neměl uniknout neobyčejný horský projekt, který má na svědomí sám velikán horolezeckého sportu Reinhold Messner. Na pěti mimořádných místech v Alpách rozmístil Messner svá horská muzea, jež vidí jako místa setkání s horami, lidstvím a nakonec i se sebou samým. Pojďme se na ně podrobněji podívat.
Firmian, Bolzano
Každé z pětí muzeí má svůj vlastní ustřední motiv. Srdcem celého projektu Messner Mountain Museum je zámek Sigmundskron poblíž hlavního jihotyrolského města Bolzana. Hlavním tématem je zde střet člověka s horami. Messner tak chce ukázat, jaký vliv mají hory na lidské bytí a prostřednictvím obrazů, soch, symbolických předmětů a artefaktů z různých expedic nabádá k pochopení hor a horských národů. Nezapomíná ani na historii horolezectví a dopad alpinismu a cestovního ruchu na přírodu a životní prostředí.
Ortles, Sulden
Na úpatí mohutně zaledněné hory Ortler, ve vysokohorském městečku Sulden (1 900m) se Messner věnuje světu věčného sněhu a ledu. Vypráví zde o ukrutné síle ledovců, pátrání po sněžném muži, bílé tmě nebo svých výpravách na zemské póly. Muzeum je také největší kolekcí uměleckých kreseb monumentálního Ortleru a unikátní sbírkou ledolezeckého vybavení od počátků horolezectví až po současnost. Na loukách pod muzeem můžete obdivovat pasoucí se statné jaky, které sem Messner nechal dopravit až z Himaláje.
Dolomites, Monte Rite
Muzeum v oblacích, které se nachází na vrcholu hory Monte Rite (2 181m) mezi Pieve di Cadore a Cortinou d’Ampezzo v srdci Dolomit je úchvatné zejména pro svůj kruhový výhled. Z panoramatické plošiny můžete na všechny světové strany pozorovat Marmoladu, Monte Pelmo, Civettu, Tofanu di Rozes a další dolomitské velikány. Ústředním motivem muzea je pak historie dobývání Dolomit a medailonky průkopníků a horolezců, kteří psali historii svými objevy a prvovýstupy. Součástí je rovněž sbírka unikátních obrazů Dolomit od romantismu až do dneška.
Pokud vás „muzeování“ zrovna dvakrát nebaví, tak vyražte na hraniční horu Jižního Tyrolska – Dreiherrenspitze. |
Juval
Zámek Juval v údolí Vinschgau využívá Reinhold Messner už pěknou řádku let jako své letní sídlo. A od roku 1995 je zde zpřístupněna expozice, která se zaměřuje na mýtickou stránku hor. Obdivovat tak můžete tibetské exponáty, galerii obrazů posvátných hor jakou je třeba tibetský Kailás, sbírky masek z pěti kontinentů nebo se nechat pohltit bájí o mýtickém králi Gesarovi. Okolo hradeb Juvalu chová Messner horská zvířata a v typické hospůdce na úpatí kopce můžete ochutnat produkty z místních domácích surovin. Hrad Juval ve vás jistě zanechá hluboký dojem.
Ripa, Bruneck
Nejnovější muzeum z kolekce Mountain Messner Museum je soustředěno na hradě nad městem Bruneck v údolí Pustertal. A právě tohle místo, jehož název pochází z tibetštiny (Ri = hora, Pa = lidé), je tím pravým pro představení horských národů z Asie, Afriky, Jižní Ameriky i Evropy a zamyšlení se nad jejich kulturou, nabožentsvím a těžkým životem v horách. Horská kultura se odráží v každodenním bytí jejich obyvatel, kteří do hor vnášejí život a historii. Tohle unikátní dědictví, které už po tisíciletí zajišťuje přežití pro lidi, kteří balancují na hranici bytí, je možné ocenit právě v MMM Ripa prostřednictvím jejich příbytků, filmových záběrů i osobních setkání.
Co vedlo Reinholda Messnera k vybudování takového velkolepého projektu vám poodhalí kniha Má cesta – život legendárního horolezce.
Se souhlasem převzato z horomagazin.cz