Středomořský ostrov Malta je znám především jako letní destinace pro relaxaci. Víte však, že ji můžete navštívit celoročně a mimo sezónu si tam perfektně zalozíte, projedete se na horském kole, na mořském kajaku a ještě objevíte svět pod průzračnou vodní hladinou?
Malta patří k nejmenším státům Evropské unie a k deseti státům s největší hustotou obyvatel na kilometr čtvereční na světě! V létě se tu počet lidí ještě zdvojnásobí, hotely praskají ve švech a je tu pořádné horko. Teploty přes den bez servítek běžně dosahují 50 °C a na všech maltských ostrovech není dostatek sladké vody. Říkáte si, že to není nic pro nás – horaly. Ale opak je pravdou. I když na Maltě nenajdete žádné hory, je tu plno příležitostí pro adrenalinové sporty, které se většinou vážou právě k horám. Poskytují je především strmé útesy a skutečně čisté moře. Zvolíte-li návštěvu mimo hlavní sezónu, vyhnete se davům a vysokým teplotám.
Prohlédněte si všechny fotografie k článku…
Vylezte z moře až na nejvyšší bod Malty!
Stát Malta se rozkládá celkem na pěti ostrovech, z nichž jsou největší Malta, Gozo a Comino. Jak už jsem zmínil, hory abyste tu pohledali! Nejvyšší bodem ostrova tedy není hora, ale útes Ta Dmejrek (253 m) na ostrově Malta. Kolmé útesy podél celého pobřeží tvoří různé druhy vápenců, což je činí ideálními pro lezení. Není tedy divu, že po obou hlavních ostrovech Malty jsou rozesety stovky zajištěných lezeckých cest. Naprostý začátečník si tu může zkusit lehké cesty nebo slaňování, zkušení mazáci pak cesty obtížnosti 8c.
Ostrovy nabízejí také nepřeberně lokalit, vhodných k boulderingu. Skály mají tu výhodu, že vždy vrhají stín a proto je zde možné i v létě v ranních hodinách lézt po západních stěnách a než se vápenec rozpálí, budete se máchat v moři. Ke všem lokalitám dostanete podrobné informace u místních zážitkových agentur, které rádi poskytnou veškeré mapy, plánky anebo i sympatického průvodce.
- Nejlepší čas pro outdoorovou návštěvu Malty je březen–duben, kdy průměrné denní teploty dosahují 18 °C, teplota vody 16 °C a je už málo srážek. Další vhodný termín je říjen–listopad, kdy je větší možnost deště, ale teplota vzduchu je kolem 22 °C a vody je příjemných 23 °C.
- Úředním jazykem je maltština a také angličtina, kterou mluví všichni obyvatelé.
- Voda tekoucí z vodovodů je odsolená mořská voda a má stále pachuť soli, na pití tedy kupujte balenou vodu. Na přírodní zdroje sladké vody nespoléhejte.
- Zkuste maltské červené víno – je vynikající!
- Malťané jsou výbornými kuchaři a jídlo tu není příliš drahé. Zajděte párkrát i do restaurací a dejte si maltskou pizzu z chlebového těsta, místní sýry anebo pečeného králíka.
Praktické informace- Nejlepší čas pro outdoorovou návštěvu Malty je březen–duben, kdy průměrné denní teploty dosahují 18 °C, teplota vody 16 °C a je už málo srážek. Další vhodný termín je říjen–listopad, kdy je větší možnost deště, ale teplota vzduchu je kolem 22 °C a vody je příjemných 23 °C.
- Úředním jazykem je maltština a také angličtina, kterou mluví všichni obyvatelé.
- Voda tekoucí z vodovodů je odsolená mořská voda a má stále pachuť soli, na pití tedy kupujte balenou vodu. Na přírodní zdroje sladké vody nespoléhejte.
- Zkuste maltské červené víno – je vynikající!
- Malťané jsou výbornými kuchaři a jídlo tu není příliš drahé. Zajděte párkrát i do restaurací a dejte si maltskou pizzu z chlebového těsta, místní sýry anebo pečeného králíka.
|
Trekování na hraně
I na takto malých ostrovech lze naplánovat několikadenní treky. Co se týče ostrova Gozo, ten lze pohodlně obejít za dva dny. Během 50km cesty uvidíte to nejhezčí, co ostrov může nabídnout. Strmé vápencové útesy, přecházející z bílého vápence do žlutého pískovce, krásné kamenité i písčité pláže, malebné vesničky a hezká městečka. Gozo není tak lidnatý a tak v klidu naleznete místa, kde budete jen vy a příroda. Přespat se tak dá i na plážích či v závětří některých skal. Samozřejmě můžete využít i řadu hotelů či hostelů. Nezapomeňte si však přibalit dostatek pitné vody, protože byste ji tu v přírodě hledali marně.
Ostrov Malta je z pohledu trekaře zajímavý hlavně na své jihozápadní části. Vyhráníte-li si 4–5 dní, dají se tu naplánovat cesty, které spojují krásy místních útesů, kouzlo rozlehlých vinic a terasovitých polí, koupání na plážích a trochu té kultury. Malta patří mezi kolébky civilizace, a tak místní památky zaujmou i historií nezaujatého turistu. Opět je tu možnost pojmout trekování outdoorově a přespávat na plážích.
Kolem dokola
Horským kolem můžete, až na výjimky, kopírovat trekařské trasy. Některé úseky zvládnete podstatně rychleji a tak Gozo objedete za tři hodiny a Maltu za jediný den. Cesty podél pobřeží bývají z rovného zvětralého pískovce, tedy ideální pro kolo. Ve vnitrozemí pak cesty vedou po malých asfaltových silnicích, nebo klasických prašných polních cestách. Vyhýbejte se raději hlavním tahům, protože Malťané jedí jako…zkrátka nejezdí příliš slušně.
Ze zážitkových agentur bych na ostrově Gozo doporučil Gozo Advetures a na ostrově Malta – Malta Outdoors. Zajistí vám mapy, průvodce a vypůjčení veškerého vybavení – lana, přilby, kola, kajaky apod. |
Když je vám vedro v patách
Když už vyzkoušíte výše zmíněné a budete zchváceni teplem, skočte si do vody a to rovnou na seakajak! Pobřeží Malty dostane z úrovně mořské hladiny zcela jiný rozměr. Řada jeskyní, skalních útvarů a zátok vám v kombinaci s naprosto průzračnou vodou zaručeně poskytnou příjemně strávený den. Pokud se nebojíte se pod hladinu potopit, objevíte další svět plný ryb, vraků a podvodních jeskyní.
Nejlepší na všem je fakt, že během týdenního pobytu na Maltě lze všechny tyto aktivity zkombinovat a zažít opravdu luxusní outdoorovou dovolenou. Při plánování se nebojte oslovit místní agentury, ceny nejsou příliš vysoké a průvodci jsou správní týpci.
Autor Michal Kroužel, šéfredaktor Pohora.cz, je nadšeným cestovatelem, pro kterého jsou hory druhým domovem – ať už zelené kopečky Krkonoš anebo ostré štíty Himalájí. Miluje přírodu a poznávání jiných kultur, je závislý na endorfinu, proto rád běhá, jezdí na kole a pokouší štěstí při adrenalinových aktivitách. Vše si řádně fotograficky dokumentuje. |