Mallorka: ráj pro milovníky cyklistiky

Mallorka: ráj pro milovníky cyklistiky

Španělský ostrov Mallorka jako by byl stvořený pro objevování v sedle kola. Třpytící se pobřeží omývané Středozemním mořem, okouzlující vesničky, háje olivovníků, mandloní a pomerančovníků a ohromující pohoří Serra de Tramuntana tvoří úžasnou kulisu cyklistických výletů. Přidejme perfektní zázemí a servis pro cyklisty a celoročně slunečné počasí a máme namíchaný dokonalý koktejl pro cyklistickou dovolenou.

Největší ostrov Baleárského souostroví i celého Španělska je mezi příznivci aktivní dovolené vyhlášený. S batohem se dá během zhruba týdne přejít celé pohoří Serra de Tramuntana kopírující severozápadní pobřeží, známé jsou i vhodné terény pro skalní lezení a zcela samostatnou kapitolou jsou možnosti vodních sportů. Na jaře a na podzim je však Mallorka ostrovem cyklistů!

Proč projet Mallorku na kole?

Slunečné počasí tu přetrvává po většinu roku. Pro aktivní odpočinek jsou tu ideální podmínky především mimo hlavní plážovou sezónu, tedy na jaře a na podzim, kdy se teploty pohybují v příjemném rozmezí 15 – 25 stupňů.

Většina hotelů a penzionů je na cyklisty připravena: k dispozici je úschovna kol, možnost kolo omýt nebo vyprat cyklistické oblečení. Některé nabízejí i speciální stravu pro sportovce. Samozřejmostí je také možnost zapůjčení kvalitního kola – cena za týden se pohybuje dle modelu v rozmezí 80 – 120 eur.

Ideální terény pro cyklistiku čítají jak dlouhé roviny na jihovýchodě a ve vnitrozemí, tak náročná stoupání v horách Serra de Tramuntana na severozápadě. Na své si přijdou vyznavači silniční cyklistiky, najdou se však i terény pro treková nebo MTB kola.

Hustá síť silnic a silniček umožňuje zvolit trasu, která nebude tolik frekventovaná. Většina řidičů se navíc chová k cyklistům ohleduplně. Po celém Španělsku, a tedy i na Mallorce, navíc existuje síť tzv. Zelených cest (Vías Verdes) – staré nepoužívané železniční trasy byly přebudovány na stezky pro pěší a cyklisty a umožňují tak objevovat krásy zdejší krajiny „zelenou cestou“.

Úžasná krajina a příroda čekají za každou zákrutou cesty. Výhledy na azurové moře a útesy, na jaře rozkvetlé sady mandloní, pokroucené háje olivovníků, starobylé kaple a kláštery a malebné vesničky jak vystřižené z pohlednice. To vše je Mallorka.

Dobré spojení díky levným letenkám k Německa či Rakouska, ale někdy také z Prahy, činí návštěvu (navíc v mimosezoně) cenově dostupnou.

Top 3 cyklotrasy na Mallorce

Na mys Formentor

Z přístavu Port se Pollenca vede klikatá zvlněná trasa na nejsevernější bod Mallorky – k majáku Far de Formentor (40 km tam i zpět, převýšení 1000 m) s úchvatnými výhledy na azurově modrou hladinu moře omývající rozeklané skalnaté útesy. Cestu zpět je možné okořenit koupáním a odpočinkem v azurové zátoce Cala Figuera nebo na pláži Formentor. Vrcholovou prémii na trase představuje odbočka ke kamenné věži Talaia d’Albercutx, která sloužila jako strážní pozorovatelna proti nájezdům pirátů a od níž se otvírá famózní výhled na celý výběžek poloostrova Formentor.

Dramatické scenerie na nejsevernějším výběku Mallorky - Cap de Formentor.
Dramatické scenerie na nejsevernějším výběku Mallorky – Cap de Formentor.

Vía Verde divokou středomořskou zelení

Stará nevyužívaná železniční trasa spojující města Manacor a Artà na severovýchodě Mallorky byla přebudována na krásnou pohodovou cyklostezku. Trasa o délce 30 km protíná vnitrozemí ostrova a provede cyklisty skrz háje olivovníků, sady s fíky, mandloněmi či pomerančovníky nebo zvlněnou krajinou přírodní rezervace Serres de Llevant.

Rozkvetlé mandlovníky na Mallorce.
Rozkvetlé mandlovníky na Mallorce.

Do nitra Serra de Tramuntana

Pohoří Serra de Tramuntana se táhne jako horská hradba podél severozápadního pobřeží Mallorky a svým úctyhodným převýšením od mořské hladiny budí respekt. Nejvyšší vrchol Puig Major přesahuje výšku 1400 m. Jen malou horskou ochutnávkou je dvacetikilometrová etapa (500 m převýšení) z půvabné horské vesničky Valldemossa klikatou silnicí nad pobřežními útesy přes malebnou vísku Deià do městečka Sóller. Odtud se odvážlivci můžou potrápit stoupáním do sedla Coll de Sóller (dalších 9 km a 300 metrů převýšení) a pak si užít skoro desetikilometrový sjezd do městečka Bunyola. Z něj pak vede další oblíbená horská etapa přes sedla Coll d’Honor a Coll d’Orient do historického městečka Alaró, nad nímž se tyčí zřícenina stejnojmenného hradu (20 km, 500 v. m).

Na co dát pozor? Cyklistická helma je na Mallorce povinná, policisté rádi za její absenci sází pokuty. Po dešti jsou silnice kvůli jemnému mazlavému prachu extrémně kluzké a doporučuje se za mokra vůbec nejezdit. Pozor dejte při sjezdu v zatáčkách, odlehlejší silnice občas přechází ovce či kozy.

Serpentiny v pohoří Serra de Tramuntana na Mallorce.
Serpentiny v pohoří Serra de Tramuntana na Mallorce.

Cyklistické akce

Mallorca 312

Legendární závod dlouhý 312 km po menších cestách obkrouží po úbočích majestátní pohoří Serra de Tramuntana. Startuje se tradičně v dubnu, letošní ročník však šlápne do pedálů 10. 10. 2020. Více na www.illesbalears.travel

Challenge Vuelta Ciclista a Mallorca (Tour of Majorca)

Seriál čtyř závodů silničních kol zavítá na největší ostrov Baleár každoročně na přelomu ledna a února. Pro řadu profesionálů se jedná o přípravné klání před začátkem sezóny.

Více cyklistických a sportovních akcí na všech ostrovech Baleár najdeš na www.illesbalears.travel

Užitečný web pro plánování cyklistické dovolené na Baleárských ostrovech je také www.spain.info. Na cestu se budou hodit i podrobnější informace o Mallorce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: