Jestliže se vydáte na ledovcovou túru, musíte téměř na každém kroku počítat s rizikem – sněhové mosty překrývají zrádné ledovcové trhliny. Při eventuálním pádu do trhliny hraje čas záchrany klíčovou roli. Proto by bezchybné a hbité ovládání záchranných kladkostrojů mělo být rutinní dovedností. K dostání jsou i šikovné vychytávky, které dovedou vyproštění spolulezce ještě o něco usnadnit.
Petzl Mini a Micro Traxion
Léty prověřenou klasikou jsou blokanty Petzl z produktovým označením Traxion. Na ledovcové túry se hodí dva nejlehčí Mini Traxion a jeho ještě menší bráška Micro Traxion. Součástí obou je kladka, která snižuje ztrátu energie ve tření a přítlačná ozubená vačka. Její špičaté zoubky, orientované jedním směrem, se „zahryznou“ do opletu lana a nedovolí jeho prokluz. Zubaté vzezření vačky u mnohých evokuje představy totálně zničeného opletu, ale není tomu tak, vaše lano se Traxionu rozhodně bát nemusí. Naopak, zacházení je intuitivní a snadné i v rukavicích. Velké obrázky vám pak snad ani v největším stresu nedovolí založit lano obráceně.
Jestliže se rozhodnete šáhnout na poutko sedacího úvazku po některém z takzvaných blokantů, patrně pro záchranu použijete techniku zvanou Flaschenzug, při níž je využití blokantů téměř nezbytné. Jedinou její nevýhodou tak zůstává, že je jen stěží použitelná při navázaných brzdících uzlech na laně. Pak přichází na řadu klasické prusíky a technika volné kladky, ovládat byste rozhodně měli obojí. |
Climbing Technology Rollnlock
Další drobeček, který už má nějaký čas své uplatnění při ledovcových túrách. Jeho nespornou výhodou je nízká váha a malé rozměry. Na sedáku ho ani nepocítíte, ale když přijde jeho čas, odvede neocenitelné služby. Díky široké vačce lze použít i na plochých smyčkách a ani nebudí v uživateli hrůzu ze zničení lana. Díky jeho miniaturnosti se však manipulace v rukavicích stává o něco obtížnější. Tak pozor ať vám nespadne do sněhu.