V České republice bohužel nemáme hory, na které by výstup i nelezcům umožňovaly pouze zajištěné cesty. Přesto se v posledních letech objevilo několik aktivit, jejichž cílem je budovat na lezecky spíše nevýznamných masivech krátké zajištěné cesty. Jaký je aktuální stav a na co se můžeme těšit v budoucnu?
Speleo & feraty v Moravském krasu
Specialitou Moravského krasu jsou jeskyní feraty. První lokalita je v blízkosti obce Holštejn, kde se nachází velké podzemní lanové centrum s přemostěními, převislými stěnami a lanovými traverzy. Druhou lokalitou je nedaleký Ostrov u Macochy.
Jde o 40 metrů hlubokou trasu, která končí u malého nenápadného jezírka hluboko pod vesnicí a cestou čekají návštěvníky lanové žebříky, slanění, prolézání úzkými místy, lanové houpačky, traverzy i žebříky. Variací této trasy pro náročnější jedince je podzemní canyoning s lezením ve vodopádech.
Harrachovka, Tábor
První tuzemskou feratou je krátká cvičná cesta pro začátečníky v Táboře na pravém břehu řeky Lužnice v těsné blízkosti Bechyňského mostu. Asi 80 metrů dlouhá cesta vede po nejvyšší hraně stěny lomu. Obtížnost feraty s celkovým převýšením 35 metrů je B/C a zahrnuje i devět metrů ocelových žebříků. Jištění po celé délce poskytuje nezvykle silné ocelové lano a několik kramlí. Pro zkušené to je hračka na pár minut, začátečníkům může nalezení správných stupů chvíli trvat. Celá ferata se dá vylézt bez jediného chycení se za lano. Z vrcholu vede ocelový žebřík dolů na pěšinu.
Článek o zajištěných cestách v ČR jste si mohli přečíst ve druhém letošním čísle časopisu Svět outdooru. Kromě toho časopis obsahuje rozhovory s osobnostmi jako jsou Jakub Šedivý (kajak), Libor Uher(horolezec) nebo Tomáš Sobotka (lezec). Zajímavým čtením je také příprava Radka Jaroše na expedici K2, anebo článek o cestování Ladakem na kole. Číslo bylo z velké části věnováno zajištěným cestám, které jsou letním cílem mnoha dovolených. Očekávejte tedy také zahraniční tipy, kam za ferátami vyrazit a co si s sebou přibalit. Celý časopis Svět outdooru si můžete stáhnout zde. |
Vodní brána, Semily
O této zajištěné cestě a jejím vzniku se v poslední době mluvilo asi nejvíc. Výsledkem je zdařilá, sportovně pojatá cvičná cesta v nádherné lokalitě. Konkrétně na levém břehu Jizery naproti začátku Riegrovy stezky, která vede podél řeky směrem k Železnému Brodu. Celá trasa na pilíř skalní věže Vodní brána je asi 110 metrů dlouhá, s převýšením 75 metrů. Celou dobu se leze pouze po skále s dostatkem přírodních výčnělků, žádné umělé stupy tu nenajdeme.
Na několika místech dosahuje obtížnosti C, s jednou krátkou mírně převislou pasáží hned na začátku. Pro začátečníky je vhodný zkušenější doprovod. Výstup by měl zabrat 30 až 60 minut. Jde o okružní cestu, kdy k sestupu je možné si vybrat cestu lesem zpět k řece nebo kompletně zajištěnou trasu po boku skály (obt. B). Vznik feraty umožnily a finančně podpořily Lesy ČR.
Bioferata, Bečov nad Teplou
Spíš atrakci pro návštěvníky představuje zajištěná cesta, která je součástí Bečovské botanické zahrady, pro přístup k feratě tedy musíte zaplatit vstupné. Jde o asi 30 metrů vysokou pískovcovou skálu, kde je nataženo jisticí lano v mírném převisu, vyžadujícím přecvakávání v tahu na druhou ruku. Vylezení cesty nezabere víc než 10 minut. Sestup je možný po pěšině nebo po krátké sestupové trase s řadou kramlí (obtížnost A/B).
Jisticí pomůcky jsou na místě k vypůjčení. Význam „bioferaty“ spočívá v naučné stezce, která ukáže i faunu a flóru vyskytující se ve skalních spárách a štěrbinách. Na další etapu zajištěné cesty, která povede dál po skalním masivu a měla by být dlouhá kolem tří set metrů, včetně „tibetského“ mostu, se zatím shání finance.
Šilinkův důl, Chrudimsko
Jako „nultá“ česká ferata bývá z legrace označován Šilinkův důl v údolí řeky Krounky. Lokalitu najdete u vesničky Předhradí nedaleko Skutče. Celá trasa vede po červené značce s řadou žebříků a řetězů. Mohou ji absolvovat i rodiny s dětmi, pokud si chtějí užít trochu dobrodružství. Kouzlo cesty je v okolní přírodě a úchvatných pohledech na říčku Krounku.
Gutovka, Praha
Ve výčtu českých ferat nelze opomenout ani umělou stěnu pod širým nebem v pražských Strašnicích. Zajištěná cesta vede přes hřeben celé umělé stěny a je zajištěna ocelovým lanem. K dispozici je půjčovna veškerého potřebného vybavení.
Pastýřská stěna, Děčín
Město Děčín, na základě iniciativy HUDYsportu, postavilo feratu Pastýřskou stěnou na levém břehu Labe, prakticky přímo ve městě. Začíná v místě bývalého výtahu k zoologické zahradě.
Nejnovějšímu přírůstku mezi tuzemskými zajištěnými cestami byl na pohora.cz věnován celý článek. Zjistěte o ní více informací. |
Nejasný je termín dokončení u plánované zajištěné cesty na vrchol vyhlídky Frýdlantské cimbuří. Výstavba se už poměrně dlouho vede diskuze a má nemálo ortodoxních odpůrců, jak mezi orgány ochrany přírody, tak z lezecké komunity a ČHS. Navrhovaná trasa by měla být velmi atraktivní, ale termín dokončení (i to, jestli se stavět skutečně bude) je neznámý.