Malá Fatra: dobrodružství, rozmanitost i romantika

Malá Fatra: dobrodružství, rozmanitost i romantika

Sice nepatří mezi nejvyšší pohoří Slovenska, ale na rozdíl od Vysokých Tater, pro které jsou charakteristické mnohdy ostré a vysoké štíty, je toto pohoří malebnou krajinou, kde se snoubí louky, skály, lesy, vodopády a i klasické hřebeny. Vítejte na Malé Fatře!

Jako stvořené pro romantiky

Každý si tady najde to své. Pokud se rádi kocháte výhledem, stačí se vydat na přechod hřebene, kam Vás eventuálně může dovézt lanovka. Milujete-li procházky pohádkovými loukami, i Vaše přání bude splněno. Zkrátka Malá Fatra nabízí vše, na co si jen vzpomenete. Říká se o ní, že je jako stvořená pro romantiky a je to pravda. Rozhodně se tu nudit nebudete. Váš výlet nebude stereotypní, právě naopak. Příjemným zpestřením jsou nejrůznější dřevěné mosty přes řeku, žebříky u vodopádů, řetězy a jiné turistické vymoženosti.

Terchová – centrum i výchozí místo

Pravděpodobně nejlepší výchozí místo pro pobyt na Fatře je Terchová – obec ležící zhruba 20 km od Žiliny. Je to turistické centrum a zároveň strategický výchozí bod. Seženete tu hezké ubytování, restaurace, menší obchody a dokonce i bazén. Nesmím opomenout muzeum, kde uvidíte praktické ukázky toho, jak se tu žilo dříve. S Terchovou se, mimo jiné, pojí legenda o Jánošíkovi, hned při příjezdu můžete spatřit jeho obrovskou sochu.

A vyrážíme na túru

Nyní k samotnému výletu – jedna z nejhezčích tras vede z Terchové přes Biely Potok, sedlo Medzirozsutce  a přes Malý Rozsutec zpět. Zde je popis tohoto celodenního výletu.

Vyjdete-li z Terchové do Bieleho Potoka, půjdete chvíli po silničce, což ale v žádném případě výletu neubírá na kráse. Už odtud totiž uvidíte vrcholky, na které směřujete a dokonce půjdete okolo salaše, kde si můžete koupit sýr a kozí mléko. Dejte však pozor, sami místní říkají, že je to natolik čerstvé a bez přísad, že ne každý to stráví bez obtíží, což platí hlavně pro mléko. Po zhruba dvaceti minutách zahnete po modré značce do lesa, jako kontrola Vám může posloužit vyvěrající potůček, který Vás následně bude doprovázet další cestou. Není třeba se obávat, že se ztratíte. Cesta je dobře značená. Pomalu začnete stoupat a sem tam přejdete nějaký dřevěný most přes říčku. Terén je čím dál tím víc náročný, čeká Vás bezpočet žebříků, lan a řetězů. Túra je zajímavá i díky vodopádům, které budete muset překonat. Po nějaké době opustíte les a ocitnete se na louce, která se nazývá Medzirozsustce. Název napovídá, že je to prostor, který se nachází mezi Velkým Rozsutcem (1610 m.n.m.), který uvidíte po své pravé ruce a Malým Rozsutcem (1345 m.n.m.), který je nalevo. Je to ideální místo na odpočinek a svačinu. Právě pro to tam stojí malá dřevěná útulna, ovšem zásoby jídla a pití musíte mít vlastní. Sedlo je jak stvořené pro fotografy. Nabízí se Vám výhled na mnoho vrcholků, a když je jasno, uvidíte opravdu daleko a pořídíte mimořádně ostré fotografie.

Vzhůru na Malý Rozsutec

Po kratším odpočinku, plni sil, zahněte směrem k Malému Rozsutci. Přesto, že vrchol vypadá, že je coby kamenem dohodil, pravděpodobně se při jeho zdolávání pořádně zapotíte. Nicméně musím říct, že slovenské značení je dobře udělané, protože se uvádí v hodinách a ne v kilometrech. Nahoru je to sice krátká vzdálenost, ale je to časově náročné. Jediná nevýhoda spočívá v tom, že pokud cestou narazíte na nějakou další skupinu, můžete tam zůstat déle, než jste předpokládali. Zkrátka cesta je úzká a chvílemi se bez lan neobejdete, takže to tak rychle nejde. Počítejte s řetězy a drsným terén, ale rozhodně to stojí za to. Výhled je okouzlující. Když jste se dostatečně nabažili, čeká Vás sestup dolů, opět docela náročná část výletu, tentokrát strmě po zelené. Chce to opravdu pevné boty, vlastníte-li trekkingové hole, je asi lepší je schovat do batůžku a spíš se přidržovat skály. Než se nadějete, jste dole a na řadě je už klasická příjemná cesta lesem, kde dáte konečně odpočinout kolenům. Zhruba po hodině byste měli narazit na hospůdku, kde určitě nepohrdnete vychlazeným nápojem, popřípadě něčím menším k zakousnutí. Po občerstvení pokračujte po zelené a zanedlouho dojdete do Bielého Potoka a odtud do výchozího bodu a místa Vašeho ubytování – Terchové.

Celý výlet je poměrně pestrý, nedoporučuji ho ale rodinám s malými dětmi. Důležitá je hlavně dobrá obuv, hodně pití a zásoby vlastního jídla. Přeji hezký zážitek.

Další túry v oblasti Malé Fatry

Dále je jen krátký seznam možných túr, které lze absolovovat při 5-7 denním pobytu v Terchové.

– chata Vrátna – výjezd lanovkou (pěšmo) – doprava přes Kraviarske – Žitné – Baraniarky – Príslop (eventuálně Sokolie) – Terchová

– chata Vrátna – výjezd lanovkou (pěšmo) – doleva na Chleb – Poludňový grúň – chata na Grúni – Štefanová

– Štefanová – chata na Grúni – Poludňový grúň – Stoh – sedlo Medziholie – Vel´ký Rozsutec – Medzirozsudce – Štefanová

– Štefanová – Podžiar – Boboty – Terchová

Určitě tuto malebnou část Slovenska navštivte, rádi se sem pak budete vracet.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: