Pohled na Makalu z jihozápadu, autor: Ben Tubby Základní údaje Svoji výškou 8 462 metrů jí patří páté místo mezi osmitisícovými vrcholy. Tento obr se, jako jiné himálajské osmitisícovky, usadil mezi Čínou a Nepálem. Hora leží v těsné blízkosti Everestu a dělí je pouhých 22 km. Pokud si prohlédnete pár fotek této majestátní hory, pochopíte, proč se řadí mezi ty nejobtížnější výstupy. Kombinace výšky a technického lezení z ní dělá velmi těžkého soupeře pro všechny horolezce. Makalu má, stejně jako Lhotse, další dva důležité vrcholy. Jeden se nazývá Kangchungtse (7 678 m) a je vzdálen tři kilometry severně od vrcholu, někdy je nazýván Makalu II. Chomo Lonzo (7 804 m) je druhým z nich, jeho vzdálenost od vrcholu je pět kilometrů. Tyto dva vedlejší vrcholy spojuje sedlo, které klesá do výšky 7 200 metrů. Tyto tři vrcholy tvoří při pohledu z vrchu dominantní trojúhelník. Prvovýstup byl uskutečněn 18. června 1955 členy francouzské expedice Lionelem Terrayem a Jeanem Couzym. Trasou pro jejich výstup se stala cesta severní stěnou a severovýchodním hřebenem, která je dnes nazývaná klasickou.
Zimní výstup
Hora dlouho odolávala co se zimního výstupu týče. Horolezci se v takových situacích musí připravit na mrazy kolem -40 a silný vítr, který se může v extrémních případech blížit až 150 kilometrům za hodinu. Po několika neúspěšných pokusech se to povedlo až italsko-kazašské dvojici Simone Moro a Denis Urbko. Tito „polární horolezci“ dosáhli vrcholu 9. února 2009.
Zimní výstupy mají jednu výhodu. Týká se to počasí. V tomto období je mnohem více slunečných dnů a větší stálost počasí než v letní sezóně.
Výstupové cesty
Hora byla cizincům zapovězena až do roku 1949, důvodem byl zákaz vstupu na nepálské území. Proto byly „základy“ pro výstup v podobě klasické cesty vybudovány až v roce 1954. Celkem vede k vrcholu deset výstupových cest. Některé z nich už nebyly nikdy zopakovány.
Zmínit bych chtěl klasickou cestu, která vede přes severní stěnu. Další zajímavá cesta je jižním pilířem, tuto cestu pro výstup zvolil Karel Schubert (cestu zatím nikdo jiný nezopakoval).
Zatím nejtěžší výstupová cesta na vrchol vede západní stěnou. Tato cesta byla překonána až ruskou expedicí v roce 1997. Před nimi se to nepovedlo sedmi expedicím.
České výstupy na Makalu
Makalu byla teprve druhým osmitisícovým vrcholem, který se českým horolezcům povedlo vylézt. Jako první z Čechů se o to zasloužil v roce 1976 Karel Schubert, ale bohužel se mu nepovedlo sestoupit a stal se tak obětí hory. Druhý Čech, který se díval z vrcholu Makalu, byl Leopold Sulovský, toto čekání na dalšího českého zástupce se protáhlo na 17 let. Výstup byl proveden Kukuczkovou cestou v alpském stylu.
V roce 1998 se na vrchol podívali také Josef Šimůnek a Soňa Boštíková. Oba vrcholu dosáhli bez použití kyslíku a Soňa Boštíková se tak stala první ženou vůbec, které se to bez kyslíku podařilo. Za deset let na to je následoval Radek Jaroš (bez kyslíku). Poslední tři zmínění šli klasickou cestou.
Zajímavosti
V roce 1961 se o vrchol hory neúspěšně pokoušel sir Edmund Hillary. Jeho pokus skončil pouhých 60 metrů pod vrcholem.
Simone Moro je horským vůdcem UIAGM. Nadporučík italské horské armády, instruktor pro italskou plaveckou federaci, všestranný alpinista. Je až neuvěřitelné, že tento časově vytížený horolezec stihl už 40 expedic, a to v pouhých 41 letech. Co se zimních výstupů týče, není v oboru žádným bažantem. V roce 1993 se mu jako prvnímu podařilo vystoupit v zimě na Aconcaguu a v roce 2005 na nejnižší z osmitisícovek Shisha – Pangmu (8013 m). Dva roky po výstupu na Makalu zdolal v zimě také Gasehbrum II.
Denis Urubko je poddůstojníkem ve sportovním klubu Kazašské armády, herec a kameraman. Vedoucí národního horolezeckého družstva. Tento kazašský horolezec patří k elitě, protože vylezl jako 15. člověk v historii všech čtrnáct nejvyšších vrcholů světa v pouhých 35 letech. V roce 2006 vyhrál závod v rychlostním výstupu na Elbrus (5642 m). Převýšení činilo neuvěřitelných 3250 metrů. Vrcholu dosáhl za 3 h a 55 minut, což je rekord.
Je držitelem ceny „sněžný leopard“. Toto ocenění se dává horolezcům, kteří dosáhli na pět sedmitisícových vrcholů bývalého Sovětského svazu. Denis zde drží další rekord. Všech pět vrcholů stihl za pouhé 42 dny.
Smrtící Makalu
Od padesátých let minulého století byly slezeny všechny osmitisícové vrcholy, a to mnohokrát. Makalu však patří mezi ty nejméněkrát slezené. Vylezlo ji pouhých 234 horolezců. Tímto číslem se stává až desátou nejčastěji slezenou osmitisícovkou. O obtížnosti výstupu svědčí také to, že každý desátý člověk při pokusu o její výstup položí život.