Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Portugalské souostroví Madeira, vzdálené zhruba tisíc kilometrů jihozápadně od Lisabonu, je sopečného původu, a přírodě se tu za miliony let podařilo vytvořit úžasnou plejádu scenérií. Pestrost zdejší krajiny je neuvěřitelná.
Celý svět na dlani
Na rozloze území, které je zhruba o třetinu větší než Praha, naleznete snad všechny myslitelné typy krajin. Nejvýchodnější mys ostrova, Sao Lourenco je prakticky polopouští a barevností a členitostí jeho vulkanické krajiny je pro Středoevropana velkou exotikou. Pobřeží ostrova Madeira je strmé a skalnaté, západně od hlavního města naleznete i jeden z nejvyšších útesů na světě, 580 m vysoký Cabo Girao, nabízející úchvatné výhledy nejen při západu slunce.
Prudké svahy se zvedají od hladiny moře až k centrálnímu masivu nejvyšších hor, kterému dominuje bezmála 1900 m vysoký vrchol nejvyšší hory ostrova, Pico Ruivo. Zejména severní svahy ve vyšších polohách pokrývá unikátní mlžný třetihorní vavřínový prales. Západní části ostrova vévodí náhorní plošina Paul da Serra, neobydlená oblast pastvin, připomínající třeba skotskou vrchovinu.
Osídlení ostrova je soustředěno zejména na slunnějším jižním pobřeží, kde najdeme i hlavní město Funchal, jehož aglomerace připomíná obří amfiteátr nad mořem, bdící nad zdejším přístavem, jenž je po staletí průsečíkem evropského a amerického kontinentu. Mezi madeirské souostroví patří krom několika pustých ostrůvků i sousední nevelký obydlený ostrov Porto Santo, který je hojně navštěvovaný turisty, mířící na zdejší vyhlášenou písečnou pláž.
Již od objevení ostrova bylo portugalským osadníkům nadmíru jasné, že zdejší úrodná sopečná půda v kombinaci se slunečním svitem vytváří skvělé podmínky pro pěstování snad všech myslitelných plodin. Přidejte k tomu celoročně „jarní“ klima, kdy se v přímořských oblastech teplota po celý rok pohybuje kolem dvaceti stupňů, a o hospodářském směřování ostrova bylo rozhodnuto. Přivezly se první zemědělské plodiny, mezi kterými vynikala výnosností zejména cukrová třtina. S tou tu svého času obchodoval i mladý Kryštof Kolumbus, který se zde i oženil. V další fázi ostrovní historie se stalo významným obchodním artiklem též zdejší vyhlášené víno, o kterém se zmiňuje ve svém díle i Shakespeare.
Nejprve ale bylo nutné vybudovat zavlažovací systém, který by odváděl vodu z horských oblastí na slunné, ale vyprahlejší pobřežní oblasti. Na nich místní postavili terasovitá pole v neskutečně prudkých svazích. Takzvané levády – zavlažovací kanálky, svádějící vodu do zemědělských oblastí – jsou ostrovním unikátem a možná i jedním z divů světa. Svádí vodu z nepřístupných horských oblastí, putují přes pralesy, nad hlubokými údolími a často také skrz skalní masivy pomocí tunelů. V průběhu staletí se ve zdejším extrémně hornatém terénu podařilo vytvořit neskutečnou síť těchto kanálků, jejichž délka přesahuje 2000 kilometrů. Vedle každé levády vede chodníček, aby mohl být systém udržován. S příchodem cestovního ruchu tyto cestičky objevili turisté a dnes levády plní i roli turistických cest, které nás zavedou do nádherných přírodních scenerií. V kombinaci se sítí chodníků pro pěší, které vedou nejvyššími horami, se tak pěší turistika na Madeiře stává unikátním zážitkem po celý rok.
Gastronomie
Gurmáni na ostrově Madeira též nepřijdou zkrátka. Mísí se tu vlivy kontinentální portugalské kuchyně s ingrediencemi, které tento subtropický ráj nabízí. Gastronomie Madeiry se pyšní rozličnými druhy exotického ovoce či zeleniny (které můžete ochutnat ve slavné funchalské tržnici) nebo třeba rybími specialitami z místních vod. Jednou z mnoha mořských specialit je ryba espada, česky tkaničnice. Je to hlubinná ryba, která svým zjevem připomíná jakéhosi černého úhoře s ostrými zuby. Milovníci masa si mohou pochutnat na vyhlášeném hovězím špízu, zvaném espetada. Ze sladkostí můžeme zmínit alespoň oblíbený koláč Bolo do mel, připravovaný z melasy, rozinek a ořechů. K pití si zde můžete kromě světoznámého dolihovaného vína objednat i vína z mateřského portugalského kontinentu, nebo zdejší alkoholický koktejl poncha – místní s oblibou říkají, že po pěti skleničkách budete plynně hovořit portugalsky.
Lidové tradice a svátky
Ostrované v sobě nezapřou jižanský temperament a pohostinnost. Ostrovní tradice se manifestují v průběhu roku v podobě různých oslav a svátků. Z turistického hlediska jsou nejvýznamnější Květinové slavnosti. Ostrov je doslova botanickým rájem a vedle původní květeny tu naleznete exotické rostliny doslova z celého světa. A právě ty tvoří výzdobu města i alegorických vozů a tanečnic, které každé jaro vyráží do centra hlavního města za přihlížení mnoha turistů i místních. Dalším pomyslným vrcholem turistické sezóny je silvestr, místní ohňostroje jsou považovány za jedny z nejvelkolepějších na světě. Ale nesmíme zapomenout i na spoustu takzvaných „festas“ – svátků, probíhajících během celého roku – ať už s náboženskou tematikou, nebo třeba u příležitosti sklizně. Zkrátka, ostrované velmi rádi slaví a jejich folklorní tradice, například svébytná hudba a tanec, přežily staletí.
Sportovní vyžití
Madeira byla po staletí místem, kam cestovala jen nejbohatší evropská šlechta za skvělými službami, exotickou krajinou a příjemným klimatem. S rozvojem dostupného cestování ostrov objevili i milovníci adrenalinových sportů, pro které je rájem v mnoha směrech. Za gigantickými vlnami Atlantiku se sem sjíždí surfaři z celého světa. Místní hluboká údolí a pralesy lákají vyznavače canyoningu. A ostrov se stal významným i na mapě horské cyklistiky, místní unikátní síť trailů pro horská kola je jednou z nejlepších na světě. Ale na své si zde přijdou i vyznavači poklidnějších sportovních aktivit. Pro pěší turistiku byste v Evropě těžko hledali lepší místo, dá se tu i potápět, hrát golf nebo třeba zkusit jízdu na mořském kajaku.
Počasí aneb ostrov věčného jara
Jak bylo řečeno, Madeirské souostroví je místem, které můžete navštěvovat celoročně. V létě tu není úmorné vedro (až na pár dní v roce, kdy vane vítr ze Sahary). V zimě jsou tu teploty pro našince velmi příjemné a krátký rukáv můžete v pobřežních oblastech nosit prakticky celoročně. Teplotně je zde příjemně v jakoukoli roční dobu, ale vrtochy počasí jsou tu časté, zejména v chladnějším období roku. Ne nadarmo sami Madeiřané říkají, že se tu můžete potkat čtyři roční období v rámci jediného dne. Typický je jev, kdy na jednom místě na ostrově prší a o pár kilometrů vzdušnou čarou dál svítí slunce.
Mraky a světlo tu též vyváří neopakovatelné fotografické kompozice, které lákají začínající fotografy na kurz fotografie na Madeiře. Ostrov je magnetem pro fotografy, jejichž snímky ostrov proslavily po celém světě.
Online průvodce po ostrově Madeira najdete na www.madeiran.cz