Vybavení pro BC lyžování se na Světě outdooru věnujeme pravidelně a i pro nastávající sezonu bychom rádi tento směr lyžování znovu připomenuli a zájem lyžařů oživili. Proto jsme připravili přehledový článek, který vyšel v ročence Malý Průvodce světem outdooru 2007.
Vybavení pro BC lyžování se na Světě outdooru věnujeme pravidelně. Projevený zájem a trvající nedostatek informací mezi lyžařskou veřejností a stále neutěšený stav vhodného vybavení v obchodech nás vede k tomu, abychom tento směr lyžování znovu připomenuli a zájem lyžařů oživili. Proto jsme připravili přehledový článek, který vyšel v ročence Malý Průvodce světem outdooru 2007.
Naše představy o lyžařské turistice se mohou lišit, ale podle mých zkušeností většina turistů na lyžích, obvykle víc chodců než běžců, by se s BC lyžováním snadno ztotožnila. Vybavení BC lyžaře odstraní nedostatky běžné sportovní lyžařské výzbroje, která mnohým v cestách napříč krajinou bránila. Někdo se rád jen tak potuluje zimní krajinou, třeba i fotografuje přírodu, jiný hledá nové cesty zapomenutými končinami, další směřuje na přejezdy našich či vzdálených hor nebo někam do arktické tajgy či tundry. Nepotřebujeme k tomu nějakou speciální výzbroj, stačí jen kvalitní lyže – BC běžky, pevné boty, vázání a hůlky a pak jen vůle a chuť vydat se na cesty.
Boty vyrábí vícero firem, pro nás jsou zajímavé Tuscon X-A českého Botasu a slovinské boty Alpina BC určené pro NNN BC. Samozřejmě i známé lyžařské firmy nabízejí ke svým lyžím a případně licenčním vázáním i boty a další vybavení pod svojí značkou, jen se opět hůře seženou. S hůlkami je asi největší problém, pevné kovové jednodílné hole s větším nebo výměnným talířkem do měkkého sněhu prakticky sehnat nejdou.
LYŽE BC
U lyží pro BC se předpokládají kovové hrany, každému je vřele doporučuju, ale cca o třetinu levnější jsou prakticky stejné lyže bez hran. Takže lze ušetřit, jen na zledovatělém terénu a na strmých cestách budeme té úspory litovat.
Skluznice je obvykle z vysokomolekulárního polyetylenu, přičemž kvalitnější je ta označovaná jako sintrovaná, nehledě na jejich různé obchodní názvy. Běžnější extrudovaná ale také vyhovuje, a navíc časem obvykle poničíme obě stejně. Protismyk (nowax) ano, či ne, to je na dlouhou diskusi. Můj názor je ten, že kdo neumí dobře mazat skluznici, měl by určitě volit protismyk a ten, kdo voskovat lyže umí, se rozhodne i bez mé rady. Každopádně dobře namazané lyže jedou i stoupají skvěle, za proměnlivých sněhových podmínek ale nastanou problémy s přemazáním, což v metrových závějích outdooru a za nepříznivého počasí není, zvlášť klisterem, nic příjemného.
Protismyk bývá různě tvarován, někdy vystupuje ze skluznice, jindy je vyfrézován do jejího profilu. Obchodní názvy bývají Contagrip, MGV, Crown, Omnitrak i Bear Claw. Těžko hodnotit, co je lepší, při praktickém zkoušení se mnohdy převažující odhad lišil od skutečnosti. Některý protismyk je i asymetrický, až ve třech zónách drsnosti (MultiGripVario). Připomínám také, že protismyk je nutné nejen pečlivě vybrat na svoji lyžařskou váhu, ale také mazat, aby nenamrzal, nějakým tekutým či pastovým skluzným parafínem (gliderem) či přípravkem přímo na protismyk určeným.
Jak jsem se už zmínil, BC lyže nabízí i Sporten, jsou slušné kvality, ve třech nejpoužívanějších šířkách a s ocelovými hranami, moderní CAP konstrukce. Širší sortiment, ale podstatně hůř sehnatelný, má rakouský Fischer ve dvou konstrukčních řadách, označených jako BCX a S-Bound. Šířka ve špičce lyže tak může být od 51 až do 98 mm. Také Rossignol, Madshus, Karhu, Salomon, Atomic, ale i další mají vždy několik lyží v různých šířkách zařazených jako BC, jen je opět značně obtížné je v ČR sehnat.
Tvrdost vybírané lyže je důležitý údaj a myslí se tím obvykle tvrdost klenutí stoupací komory. V lyžařských prodejnách mívají flextester, který tuto hodnotu změří, jinak nezbude než známým způsobem, podsouváním papírku pod lyží zatíženou polovinou váhy, určit velikost této komory. Důležité je to i u skluznice s protismykem, aby při jízdě nebrzdil. Toto měření tvrdosti ale není vše, zvláště na BC lyžích, kdy často jezdíme hlubokým sněhem. Tady také závisí na podélné i torzní tuhosti špiček a pat lyží. Příliš měkké provedení způsobí jejich přílišné prohnutí s následným plným kontaktem stoupacího vosku či protismyku se sněhem! Špičky i paty spolu s celou lyží by měly být natolik tvrdé, aby stále držely nosný tvar lyže s komorou. Jen tak pojedeme dobře i hlubokým sněhem a lyže zůstanou stále dobře ovladatelné.
Výrobci běžek na svých webových stránkách obvykle zveřejňují doporučené délky i pro BC lyže, podle výšky a váhy lyžaře. Lyžařské zkušenosti, obvyklý terén a způsob naší jízdy jsou ale další faktory, které nutně náš výběr ovlivní. Hory a těžký terén vyžaduje kratší, širší, dobře ovladatelné lyže, mírně zvlněný kraj lépe svědčí lyžím delším a užším, s menším krojením. Extrémem jsou např. finské Erå Cap BC bez krojení, 70 mm široké, v délkách do 250 cm (Karhu).
Lyže určené výrobci pro telemark, i když BC běžku mohou silně připomínat, nemají stoupací komoru a jsou konstruovány jako sjezdové lyže!
VÁZÁNÍ
Jmenoval jsem v úvodu už dvě vázání nejobvyklejší BC normy, ale existuje ještě starší NN75 v provedení pro telemark, označené u Rottefelly jako SuperTelemark. Určené je pro boty se silnou profilovanou (Vibram) podrážkou 12 až 20 mm. Toto vázání, ale i vhodné boty bohužel z nabídky českých obchodů náhle zmizely, na Slovensku a jinde v Evropě a samozřejmě i v USA se stále prodávají. Podle zkušeností našich čtenářů ale uchycení ve třech bodech mnohdy láme podrážku, doporučují proto i pro BC používat jiné telemarkové vázání – Riva 3, Chili apod. Nezaměňujme také toto vázání s českým Skol NN75, byť je to stejná norma, ale jen pro tenké lepené boty.
Zpět ale k běžnějším a dostupným osičkovým vázáním. Vyrábí se buď v provedení NNN BC Auto, či X-ADV Access, kdy do tohoto vázání vstupujeme pouhým zašlápnutím a vypínáme se hůlkou. Nikdy jsem neměl s tímto vázáním problémy, přesto mi opatrnost říká, že není nad manuální zavírání i otevírání. Rukou otvíraná a zavíraná vázání jsou u Rottefelly označená Manual a pro širší lyže Magnum, u Salomona pak X-ADV Raid. To vázání Manual mi naopak po projetí vodou už řádně zamrzlo, ale šlo to rukou postupně uvolnit! Někteří výrobci prodávají tato BC vázání i pod vlastním označením, například Rossignol a Fischer. Fischer v letošním roce (2007) také zamění systém Salomon za Rottefellu v celém sortimentu, což určitě způsobí menší zmatek u prodejců i lyžařů.
BOTY
Boty jsou velmi důležitou částí výzbroje BC lyžaře. Vlhko, chlad i značné namáhání lyžařských bot klade na jejich výrobce značné požadavky. Boty BC jsou vždy kotníkové, vyšší i nižší, ale kotník zpevňující. Na jednodenní cesty asi vyhoví i ty levnější boty vyrobené z umělé kůže a textilu, na náročnější cesty je stále nejlepší kvalitní silná a impregnovaná hovězina. Někdy bývá jejich nepromokavost podpořena i kvalitní membránou. Boty na BC lyže se podobají středním pohorkám a lze v nich také pohodlně ujít pěšky dost kilometrů, když je to třeba. Návleky do prachového sněhu využijeme samozřejmě také. Boty je nutné si vždy pečlivě vyzkoušet tak, aby noha nebyla volná, ale také nikde sevřená. Nedostatek prostoru zvyšuje náchylnost k otlakům a omrzlinám. Na délku se bota nezvětší, do šířky se ale většinou trochu uvolní, podle toho vybíráme. Nejdostupnější budou pro NNN BC boty Alpina, v několika modelech jsou pak i pro normu NN75 a Tuscon X-A od firmy Botas pro SNS. Výrobců bot pro BC je samozřejmě dost, namátkou Alfa, Crispi, Garmont, Scarpa, Andrew a další, plus ty boty, které prodávají výrobci lyží po svou značkou. Problém může nastat při objednání přes internet, vyzkoušení jiného než BC modelu nemusí pak velikostí souhlasit. O kožené boty se samozřejmě musíme pečlivě starat příslušnými přípravky a správně je i sušit, stejně tak jako o kvalitní pohorky.
HŮLKY
Hůlky vhodné pro terénní BC lyžování jsou sice snadno definovatelné, ale sehnat je je značný problém. Měly by být pevné jednodílné, ze slitiny hliníku, v dostatečných délkách, s korkovou nebo EVA rukojetí, s neoprenovým řemínkem, a hlavně s dostatečně velkým, pohyblivým talířkem určeným do měkkého sněhu. Takové hůlky nabízí sice většina výrobců ke svým BC lyžím, bohužel náš Sporten zatím ne. Na internetu u distributorů je sice najdeme, ale při objednání zjistíme, že se letos nedovezly (například takové Fischer BC Mountain). Spokojit se tedy musíme s hůlkami standardními s co největším talířkem nebo nám nezbude než sáhnout po robustních hůlkách pro skialpinismus či po nějakých dvoudílných, bude to ale vždy kompromis.
KONTROLA BC VYBAVENÍ
Před každou výpravou by měla kontrola obsáhnout stav i opravu skluznice a hran, dotažení všech šroubů (POZ3) vázání, je třeba zkusit jeho funkčnost, nezapomenout na prohlídku švů a podrážky bot, obnovit impregnaci, u hůlek zkontrolovat stav poutka, hrotu a talířku, prostě věnovat výzbroji trochu té péče. Swix měl, snad i má v nabídce i náhradní plastovou špičku (šířka do 68 mm), zlomit lze i „laminátky“, a proto ji občas také vozím. Na expediční lyžování je nutné náhradním dílům věnovat větší pozornost. Doporučuju si také vyzkoušet jízdu s nákladem nikoliv v batohu na zádech, ale na vlečných saních – pulkách. Zvlášť v rovinatější krajině to ušetří síly a batoh s námi necvičí.
Na závěr musím říct, že to s výbavou BC na našem trhu stále ještě není takové, aby šlo konstatovat, že všechny základní díly seženu, a proto mi nic nebrání následný víkend s novou výbavou vyjet kamkoliv do outdooru. Shánění vyžaduje trpělivost, znalost zboží a umění správně si vybrat, no a někdy i ten kousek štěstí, když narazíme na zajímavý kousek. V obchodech je zapotřebí ptát se vysloveně na BC vybavení, proč je nemají a kdy to zlepší. Nebudeme tak stále lyžovat jen podle představ obchodníků, ale tak, jak to těší a baví nás, když už se dobrá výbava u výrobců sežene a nabízí.
© Svět outdooru 2007, text Pavel Krupka, foto Jan Hotmar a archiv Světa outdooru
článek vyšel v ročence Malý Průvodce světem outdooru 2007
Placené odkazy k tomuto článku: |
Backcountry a telemark – lyže nejen do stopy a nejen na svah s vlekem |
Lyže, boty, vázání, pásy – vše ve Warmpeace, Slavíkova 5, Praha 2, tel. 222725412 |
Sněžnice, BC běžky, sjezdové lyže a další outdoorové vybavení koupíte na www.Makalu.cz |
za rozumné ceny s pohodlným dodáním až domů. Nakupujte u expertů na outdoor! | Zde může být váš odkaz! Napište nám. |
Situace s BC hůlkami je nyní zdá se lepší, v prodejnách Fischer v ČR by měly být pevné hůlky BC Mountain a dvoudílné BC Variolight. Také jsem tam viděl BC běžky Country a E89 Mountain.