Pravidelní čtenáři vědí, že BC lyžování je naším stálým tématem, a tak rádi zveřejňujeme názor čtenáře, který může zase pomoci dalším. Vlastní zkušenosti popište v komentářích a další informace najdete i ve starších článcích, kde jsou samozřejmě také zajímavé komentáře …
Pravidelní čtenáři vědí, že BC lyžování je naším stálým tématem, a tak rádi zveřejňujeme názor čtenáře, který může zase pomoci dalším. Vlastní zkušenosti popište v komentářích a další informace najdete i ve starších článcích, kde jsou samozřejmě také zajímavé komentáře. Nyní dáváme prostor názorům Tomáše Peňáze.
Mezi těmi, kteří se nadšeně věnují lyžařskému sportu, se nachází poněkud specifická skupina lyžařů. Její příslušníci spatřují největší požitek v pohybu zasněženou krajinou bez pečlivě upravovaných lyžařských stop. Vyhledávají panenské pláně, které jsou lyžaři navštěvovány jen velice zřídka. Při pohybu na sněhu se jim občas stane, že se ocitnou na hřebenových partiích hor mnohdy i nad hranicí lesa. S batohem na zádech pak putují relativně obtížným terénem, který dokáže být občas velice nepříjemný. Ano, i tak je v našich podmínkách vnímána specifická forma lyžování, pro který angličtina používá označení Back Country (BC).
V článcích publikovaných na tomto serveru, ale i jiných relevantních zdrojích, již několikrát zazněly informace o Back Country. Pojednávaly však většinou jen o lyžích, které se v České republice vyrábí nebo které se zde dají zakoupit. Pro lyže s označením BC vyrábí řada výrobců světového jména jak vázání tak také lyžařskou obuv. Postupem času vykrystalizovaly 3 standardy zahrnující vázání a obuv pro běžkaře. Tomuto vývoji je poplatné i vybavení pro BC.
Jedná se o klasický Nordic Norm 75 mm (NN75), který je na našem trhu znám již několik desetiletí a já jej vnímám jako standard, který se nachází v defenzívě. Dále to je standard New Nordic Norm (NNN) spojený s norskou společností Rottefella, okolo kterého se spojila řada výrobců obuvi. Pro BC však existuje ještě specializovaná varianta označovaná společností Rottefella jako NNN BC Magnum. Vyznačuje se robustnějším provedením vázání a větším průměrem osičky integrované do podešve bot. Posledním rozšířeným standardem je SNS, který si většina lyžařů spojuje se značkou Salomon. Verze tohoto standardu určená pro BC je doplněna označením X Adventure. Rovněž okolo tohoto standardu se sdružila řada výrobců zvučných jmen a k vázání SNS dodávají vhodnou či méně vhodnou obuv určenou pro BC. Na tomto místě je možno jmenovat i tradičního českého výrobce – společnost Botas, která se při výrobě obuvi orientuje na standard SNS.
Obuv určená pro tyto popisované standardy se dnes v převážné většině případů vyrábí z umělých materiálů, nahrazujících materiály přírodní a to se všemi výhodami i nevýhodami z toho plynoucími. Zvýšené nároky několikadenních akcí v terénu vyžadují vhodné vybavení. Zvláště při delších výpravách na lyžích v těžším terénu a se zátěží má nepochybně význam kožená obuv, která poskytuje podstatně příjemnější pocit a pohodlí než obuv z umělých materiálů. Velkou nevýhodou obuvi zhotovené z tradičního materiálu je pak delší doba vysychání v případě navlhnutí. To však lze do značné míry eliminovat použitím vhodných návleků a dobrou péčí o usňový svršek.
Při tomto typu nároků lze spatřovat výhody především v používání vázání standardu NN75, které je konstrukčně jednodušší než NNN nebo SNS. Obuv NN75 pak umožňuje snadnější pěší pohyb s lyžemi v rukou či přes rameno, neboť větší styčná plocha mezi podešví boty a podkladem poskytuje kráčejícímu lyžaři větší stabilitu. Další podstatnou výhodou je i lepší možnost uchycení ochranných návleků, kdy lze využít jejich popruhu či lanka vedeného napříč pod podešví boty. Výjimky z tohoto pravidla pochopitelně existují u specifického provedení podešve, které lze najít u některých modelů obuvi NN75. Nezanedbatelnou nevýhodou NNN či SNS, kterou možná někteří z vás znají, je občasné zamrzání vody v části mechanismu vázání, jež zajišťuje spojení s obuví. To platí především za ztížených povětrnostních podmínek.
Díky poptávce majoritní skupiny zákazníků – běžkařů a některým módním trendům na českém trhu se však představa o vázání a botách pro BC zúžila prakticky pouze na velice omezený okruh modelů a materiálů. Zeptáte-li se dnes u prodejců na opravdu koženou obuv pro BC, skončíte většinou s nepořízenou. Prodavači vrtí hlavou a informují vás, že něco podobného dnes vlastně ani neexistuje. Ti méně informovaní vám dokonce nabízejí obuv z materiálů kůži jen připomínajících.
Je to začarovaný kruh. My zákazníci se dozvídáme, že kožená obuv se nevyrábí. Výrobci koženou obuv nevyrábějí, protože není „in“ a obchodníci by ji tedy nechtěli. A my zákazníci ji už ani nehledáme, protože si samozřejmě myslíme, že se nevyrábí. No a obchodníci tuto obuv od distributorů nevyžadují, protože zákazníci ji prostě nekupují. Naštěstí tomu tak ještě zcela není a já jsem si vytknul za cíl poskytnout potenciálním zájemcům laické informace, které jsem jako zákazník získal při opatřování kožené obuvi pro BC. Je třeba se ovšem smířit s tím, že to není vůbec snadné. Když má však člověk dostatek informací a vůle a navíc je ochoten pustit trochu peněz navíc, může se opravdu dostat i k tomu, co by už dnes vůbec v prodeji nečekal.
Před několika lety jsem narazil na lyžařskou obuv určenou pro telemarkové lyžování a rovněž na vázání, které je kompatibilní s touto obuví. Současně jsem zjistil, že tuto kombinaci obuvi a vázání lze s výhodou použít i pro BC, neboť ponechává volnou patu. Vyznavači telemarkového lyžování vědí, že klasická podoba obuvi pro tento sport je charakteristická přizpůsobením pro vázání typu NN75 mm. Vyžaduje to ovšem vázání NN75 mm s třemi hroty, poněkud robustnější než to, které je u nás známé již nejméně tři desetiletí. Podařilo se mi zjistit, že Rottefella toto vázání vyráběla ve dvou modelech. Robustnější a u obchodníků obvykle dražší Rottefella Extreme (na webových stránkách firmy Rottefella není v současnosti prezentováno) a dále pro BC poněkud vhodnější typ Rottefella Supertelemark. Oba typy lze zakoupit za cenu, která se pohybuje mezi 1000 – 2000 Kč. S ohledem na větší zatížení spoje vázání – lyže, doporučuji používat pro jeho připevnění speciální hmoždinky, které znají a používají v některých lyžařských servisech především k montážím vázání na sjezdové lyže. Nereálná je představa, že boty uvedeného typu jsou kompatibilní s běžně dostupným běžeckým vázáním českého výrobce vázání NN75 mm Skol. Tloušťka podešve telemarkových bot je vždy větší než 12 mm a vázání Rottefella Supertelemark je určeno právě pro boty s podešví silnou 12-20 mm. Rovněž tři typické hroty vázání jsou o několik desetin milimetru delší než je obvyklé u standardního NN75 mm.
Za doplnění stojí, že moderní obuv pro telemarkové lyžování je už také vyráběna jako litá z podobných materiálů jako obuv, která se používá pro lyžování sjezdové. Podešev je v přední části tvarována jako NN75 mm s třemi typickými otvory, ale nejčastěji se používá ve spojení se speciálním vázáním. Vázání tohoto typu se podobá tomu, které někteří z nás pamatují ze svého dětství. Botu zapřenou v čelistech vázání přitlačuje napnuté lanko.
Výrobců této obuvi je celá řada a typické je to, že takřka všichni sídlí a vyrábí v Itálii na sever od řeky Pád. Výjimkou je pak Karhu, velký známý výrobce sportovního vybavení. Pro lepší orientaci čtenářů uvádím seznam výrobců, které se mi podařilo vyhledat:
Lze tedy tuto specifickou obuv a vázání zakoupit v České republice nebo v blízkém okolí? Přestože Crispi, Andrew, Garmont i Scarpa mají u nás své obchodní zástupce, ti zpravidla nejsou ochotni takřka nic z popisovaného sortimentu dovážet. Vázání Rottefella NN75 se však alespoň objevilo u specializovaných prodejců.
Podařilo se mi nalézt pouze dvě prodejny, které vedou toto zboží a budu vděčný za dodatečnou informaci o dalších, které jsou dosažitelné. Doporučuji prodejnu společnosti Warmpeace ve Slavíkově ulici v Praze a dále prodejnu Alphasport v Žilině na pěší zóně, pár desítek metrů od železniční stanice. V době, kdy píši tento článek, se mi nedaří na webových stránkách žádné z obou firem sortiment tohoto typu nalézt. Při mé poslední návštěvě obou prodejen, které se uskutečnily shodou okolností s týdenním odstupem na přelomu října a listopadu 2005, jsem však viděl alespoň něco z toho, co zde popisuji. Obecně platí, že u obou firem je problémem získat dámská čísla obuvi, lépe řečeno velikost menší než 7. Žilinský Alphasport se mi jevil jako nesrovnatelně lépe vybavený, pokud se týká popisované BC obuvi. Ve Warmpeace mi poskytli příjemnou slevu, která v případě obuvi dosahovala 30 %.
Další možností je zvolit nákup u firmy, která obuv zasílá na základě objednávky uskutečněné přes webové stránky. Problémem je pochopitelně absence možnosti vyzkoušet si obuv na vlastní noze. V takovém případě může pomoci informace, že většina z výše uvedených výrobců se zabývá rovněž výrobou u nás běžně prodávané obuvi z kategorie Backpacking, která je nejvíce podobná popisované BC obuvi. Na základě toho lze s vědomím určitého nebezpečí správnou velikost odhadnout vyzkoušením podobné. Jediným obchodníkem tohoto typu, kterého se mi podařilo nalézt a v jehož nabídce je tato obuv a odpovídající vázání je německá společnost Globetrotter Ausrüstung (www.globetrotter.de), na jejíchž stránkách se v katalogu aktuálně nacházejí 2 modely od výrobce Andrew. Problémem takového nákupu jsou v současnosti platné obchodní podmínky tohoto prodejce. Tyto explicitně uvádějí, že firma nezasílá zboží do nově přistoupivších členských zemí EU. Tuto, pro někoho takřka nepřekonatelnou barieru, jsem řešil prostřednictvím přátel žijících v Německu. Někomu snad pomůže informace, že společnost Globetrotter Ausrüstung má pobočku v nedalekých Drážďanech.
Na základě cíleného dotazu u výrobce Andrew se mi také podařilo zjistit, že je možné jeho obuv zakoupit i v podnikové prodejně v Italské Montebelluně. Model Andrew Rifugio By Cast prý na místě prodají za 70 EURO. Nechť je tedy tato informace použitelná pro ty z vás, kteří navštíví proslulé lyžařské terény v severní Itálii a „odskočí“ si několik desítek kilometrů pro požadované zboží.
Připouštím, že na území České republiky mohou existovat prodejci či distributoři, kteří nabízejí nebo dovážejí zboží, o kterém pojednával tento článek. Bude mne mrzet, pokud jsem na někoho zapomněl. Vše lze napravit v případné diskusi, jestliže na sebe dotyční upozorní.
Případný uživatel kožené telemarkové obuvi se po určité době pravděpodobně setká s problémem, kterým je zlomení podešve v její přední části na příčné linii těsně za třemi typickými otvory. To se stalo v loňskem roce nejenom mým osmiletým botkám Crispi, ale také botám značky Crispi a Garmont, patřícím přátelům. Opravu lze svěřit Zlínské společnosti Restday, která se však aktuálně potýká s nedostatkem specifických podešví od výrobce Vibram. První vlaštovkou jsou opravené Crispi mého známého, který kvalitu opravy laicky zhodnotil jako přijatelnou.
Co dodat na závěr? Tímto textem jsem se nejspíše pustil na „pole neorané“. Informace, které zde předkládám nejsou výsledkem dlouhodobého, podrobného a systematického sledování popisovaného segmentu trhu. Jde o informace, které jsem získal jako zákazník, který má poněkud odlišné požadavky než drtivá většina běžkařů. Nechť je tedy tento článek rukou podanou těm, kteří mají stejnou „krevní skupinu“. Myslím, že takoví čtenáři jistě uvítají, přispěje-li někdo další aktuálním tipem či zkušenostmi v následné diskusi.
Mam podobnu skusenost so zhananim uvedeneho tovaru. Jediny obchod na SLovensku, kde tieto topanky maju je Zilinsky Alphasport, ale tam som pri poslednej navsteve (01/2006) uz nenarazil na moje cislo, kedze uz je po sezone, tak mali vypredaj len niektorych cisel, snad buduci rok. Na internetovych obchodoch som narazil len na jeden, kde ponukali topanky od Atomic – BC50 na http://www.ski-eshop.cz. Ale tie mali dost vysoku cenu – okolo 7000Kc. Co sa tyka membranovej obuvi, tak som nasiel jeden model od Crispi Sydpolen NN75, kde je membrana GoreTex, inak na NNN robi spominana firma model Stetind, ktory ma tiez membranu GoreTex. Samozrejme informacie boli z oficialnych internetovych stranok firiem, v obchodoch ich nemaju. Od inych firiem som ponuku s membranou nenasiel. Chodim asi tak raz za mesiac do Ziliny, niekedy sa stavim i do spominaneho Alphasportu, keby niekto potreboval nejake info z predajne, rad pomozem.
Zhanal som tiez palice na BC, konkretne norske SWIX Mountain, ktore nemali ani v zmienenom internetovom obchode globetrotter.de (pisal som tam mail, odpisali, mi, ze ich nemozu zohnat). Mohol by niekto poradit, kde by sa dali zohnat? Alebo aspon nejake ine vhodne na BC? Dalej by mi pomohli nejake info, kde by som mohol zohnat nejake BC bezky. U nas maju len Highlandery od Sportenu, rozmyslam nad nimi, ale radsej by som vyberal z vacsej ponuky. Ake mate s nimi skusenosti? Daju sa zohnat aj nejake ine (Napr. Atomic, Madshus, Karhu, Rossignol alebo Fischer?). Vdaka za informacie.
RAsto
Na zaciatku tejto zimnej sezony sme sa s kamaratom pokusili v nasich koncinach zohnat BC vybavu, lyze cca 90-70-80 (nieco pre pravych backcountrystov) a k tomu patricne viazanie a topanky. Na zaklade spusty informacii z netu a pod sme sa rozhodli pre Fischer Outtabounds (88-68-78). Cena v oficialnom katalogu 8300 Sk. Zavazne sme si ich objednali, ale obchodnik nam neskor oznamil, ze tento rok sa na Slovensko nedoviezli a na dalsiu sezonu ich treba predobjednat uz v jari! Skusili sme preto nieco lahke telemarkove (Roteffella Chlli) s kombinaciou skialpovych lyzi s malym side cutom, ale aj v tomto clanku spominane lahke plastove Garmont Excursion neboli a podla dovozcu Alpha sport Zilina uz ani nebudu. Nakoniec sme po dvoch mesiacoch s kamosom rezignovali, a aj ked nie sme zjazdari a do Tatier nechodime, kupili sme komplet skialp vystroj za tazke prachy. Good bye Back country. Mozno niekedy….
Tiez som zhanal ale je to bieda. Na nete som nasiel toto http://www.sportsnett.no/m?/wsp/sportsnett/webon.cgi?func=list&table=PRODUCT&template=list&func_id=N0
nejlepsie vypadaju modely Meindl, ale nikde inde som nenasiel dalsie info.
Fischer Outtabounds Crown (88-68-78) 189cm som videl v Gemma sport Brno asi za 5500Kc.
PS: Nema niekdo skusenosti s vybrusenim protismyku na skialpove lyze a ako by pripadne drzali pasy na vybrusenom protismyku.
Kamos ma nove pasy Colltex na bezkach Fischer s protismykom(siroke cca 50 mm, pasy asi 46mm) a na dvoch turach zatial drzali perfektne. Len lyze treba pred nalepenim pasov dokladne odvoskovat. Pasy ma bez upinacej paty, len na volno.
Zdravím všechny účastníky dosavadní i budoucí diskuse. Jsem rád, že jste reagovali. Mám pár postřehů, které jsem získal po dokončení článku:
1) ve Warmpeace mají výprodej, který má podle informací na WWW stránkách, předchází rekonstrukci. Možná z tohoto důvodu měli v posledních 2-3 týdnech naprosto neskutečné slevy na boty NN75. Koupil sem si u nich nejjednodušší model (na název si přesně nevzpomenu) firmy VetSporr za 1500,- Kč. Druhým důvodem je asi i to, že se standardním prodejem tohoto sortimentu prý končí.
2) V únoru zmizely ze stránek německého prodejce oba modely Andrew a taktéž vázání Rottefella Supertelemark. V loňském roce na jaře měli výprodej zbytku bot Andrew model Refugio by Cast za 39,90 EURO. Bohužel neměli mou velikost. Na letošní zimu objednali další zásilku a taktéž ji v katalogu nabízeli. Ještě v lednu 2006. Teď je to pryč. Nebo jsem to přehlédnul?
Ještě se podělím o druhou zkušenost s opravenou podešví Vibrem bot Crispi, o nichž byla zmínka v článku. Oprava proběhla v Restday ve Zlíně. Trvalo jim to asi od poloviny prosince do pátku 3.3.2006. Podle telefonátů, které jsme spolu vedli byl problémem nedostatek specifických podešví Vibram NN75. Snažili se, sehnali a opravená podešev vypadá velice pěkně. V letošní sezóně si bot ještě užiju. Zaplatil jsem 1250,- Kč včetně poštovného.
zdavim, co sa tyka vady podrazky v prednej casti tak je na vine viazanie a system upnutia – 3 pin…. takze ho treba co najrychlejsie zmenit na rottefella cobra R4 a potom je vsetko OK, predtym na to doplatilo nasich 5 parov BC topanok …. k moznosti protismyku a vodiacej drazky tak je to jednoduche …. kupite si vhodne lyze na BC krojene, lahke, s hranami, nie dlhe, cca za 2300,- Sk a urobite si do nich s frezou vodiacu drazku aby ste nerobili kacera na lade a s frezou tak isto aj protismykove polmesiaciky adekvatne po celej dlzke lyze a mate vyhrane … ziadne hailandery a autobusy za velke peniaze ale lyze ktore za tu cenu menit co 3 roky …. im …. odskusane a overene v BC podmienkach Polonin
Preco hladate u Fischera za 8000 CZK ked si mozete kupit Sporteny (Ranger 68/60/65 v pohode na BC staci) za cca 3600 CZK. Alebo ak chcete sirsie tak si u nich na predajni „postrazit“ nieco z exportneho subehu. Mam od nich „Karhu“ s obdobnymi parametrami a nowaxom a som spokojny uz niekolko rokov.
Topanky mam od Alpiny BC 2000, do Ciech ich dovaza Brnensky Inasport http://www.inasport.cz a na Slovensko NICO SPOL. S.R.O., SNP 9, LIPTOVSKY MIKULAS. Druhe topanky mam Rossignoly BC X7, su vyrazne maksie a horsie drzia clenok, kupil som ich v Ziline v Alphasporte http://www.alphasport.sk
Dalsie lyze mam tiez od Sportenu. Parametry su 90/64/80 radius 30m dlzka 180. Oznacene su napisom Sporten DAC Duo action core, vpredu napis Lamberto.
Ve Sportenu nabízí vyfrézování protismyku asi nejen na běžky, ale na jakékoliv lyže, čili i skialpové. Poslat se jim musí čisté, bez vázání a cena by měla být stále snad pod 100Kč. Kdo nemá přístup ke fréze a šikovnému frézaři, může tuhle službu využít! Žlábek ale podle mých informací nedělají.
Ja som na stare Fishery Europa 77 namontoval Rottefelu supertelemark a kupil boty Garmont tour.Velmi sa mi paci tato kombinacia.
Ale teraz ste ma dostali s tym praskanim podosvy . Myslel som si , ze mam na dlhe roky vystarane . Nikdy som o tom este nepocul ( a to uz tu bolo clankov o BC lyzovani !) Vediet to skor , tak neviem…
Skol
Rangery od Sportenu sa mi zdaju byt do podmienok, kam chodievame, Vihorlat a Poloniny – s mnozstvom snehu a prudkymi svahmi, este dost uzke.
A bohuzial nemam moznost si nieco „ustrazit“ v ich firemnej predajni – co by asi bolo najlepsie (najlacnejsie), z vychodu Slovenska je to dost daleko…
Tak asi preto Fischery za 8000 Sk.
lyze od Sportenu v katalogu pre nas trh oznacovane na BC maju daleko od lyzi na BC hlavne svojou sirkou – lepsie povedane – su velmi uzke … to co ide na vyvoz vonku ako BC sa tazko kupuje na dialku a tak jedina rozumna varianta je kupit nieco co je urcovane na skialp a dorobit vodiacu drazku a supiny ….. a potom prechod Polonin, Vihorlatu, Cergova, Kralovej hole, Busova v kombinacii so stupacimi pasmi je hrackou a nie trapenim ….. ako je to vidiet na utrapenych tvarach turistov z KST robiac tieto prechody hazardne na tenkych bezkach, s viazanim podobajucim sa na Rottefellacky super telemark, a s botami do tanecnich …..
Dovolim si nesuhlasit. Za prve, v podnikovej predajni Sportenu sa da dohodnut (aspon sa to dalo) na tom ze ked sa nieco objavi tak vam to odlozia. Ja som tak kupil oboje lyze. Za druhe, nie je problem ak potrebujete sirsie lyze kupit nejake, ktore su urcene pre telemark a nechat si urobit nowax. Ci maju drazku alebo nie je u tak sirokych a vykrojenych lyzi i tak jedno, lebo stopu nebudu nikdy drzat ako „klasicke“bezky. O tom by mohol viacej napisat p. Krupka, ktory otestoval viacej druhov lyzi. Ostatne rozdelenie lyzi do kategorii podla pouzitia je iba na posudeni vyrobcu (predajcu) a nie je nejaky vseobecne uznavany standard. Ked som zacal pred rokmi zhanat BC bezky, tak mi ponukali od 4 cm sirokych az po pouzite skialpy.
Tutovka ze sa to pri BC odtrhne !!!!!!!!
Ako som pisal znicili sme v klube 5 parov topanok kym sme prisli na to ze tade cesta nevedie, Ale ten vyvoj sme presli aj s topankami, viazanim, lyzami, ……
Na lahkych turach je to asi OK a vydrzi to mozno par rokov, ale ja sa bavim o BC a to je cca skialp …
Chodime na tury na cely den do volnej prirody a material dostane zabrat a ukazu sa okamzite chyby …
Mne vydrzala podrazka 1 rok a praskla, pevnostne drzala ale cez prasklinu naberala vodu a vlhla ….
Aktualne mam na BC
– viazanie Rottefellu Cobru R4 – eliminuje sa tah cez 3 pin a nasledne prasknutie podrazky, ved nieco povolit musi a zelezny 3 pin to nebude …
– topanky Garmont Tour kozene
– lyze PALE s frezou dorobenou vodiacou drazkou + supiny na stupanie
– pasy na stupanie
Na zjazdovky a tvrdsie BC mam
– Rottefella Cobra R8
– lyze TUA
– topanky plastaky Garmont Veloce
– stupacie pasy
i1
věř, že právě Rossignoly, Madshusy, Alpiny, Alphy a možná i další jsou vyráběny ve Sportenu v Novém Městě na Moravě. TAkže vybírat si můžeš tak z designovejch variant.
Fischer a Atomik vyrábí běžky v Mukačevu na Ukrajině…
Viděl jsem rozlepené slabé boty NN75, tam nevydrželo lepidlo, ale nemáte někdo na fotce kde a jak se láme ta podrážka Vibramu? To jsem zatím neviděl a třeba je to jen konstrukční vada určitých bot… nevím, dvouletá záruka by výrobce bot s touto vadou vždy po roce přivedla na mizinu! Pošlete někdo na mojí adresu fotku té závady!
poslem
http://www.telemark.szm.sk/akcie/slovensko/poloniny/poloniny.html
Premyslim ze bych si poridil BC lyze. Nechci to ale vylozene na BC, chtel bych na nich jezdit jak ve stope tak i mimo stopu, v pomeru cca 2:1. Proto uvazuju o nejakych uzkych BC, asi Sporten Highlander 54 | 48 | 52. Kdyz vidim jaky problemy jsou se schanenim vazani a bot na BC, uvazuju ze bych na to dal normalni vazani a boty, asi SNS. Taky bych tim usetril nakej ten peniz. Co myslite neni to uplna blbost?
nic nie je blbost, ale ked si ulomis 2x osicku na botach ci uz SNS alebo NNN – tak ako sa to stalo mne, tak zistis ze potrebujes nieco ine, musis si sam zvazit ci sa poucis na chybach inych, alebo minies peniaze na vlastny vyvoj a vyskum ….
Dobry vyber by to bol, keby si myslel pojmom BC jazdenie po mierne sklonenych lukach niekde za mestom. Ale na takychto uzkych lyziach, v makkych topankach a slabym viazanim niekde v horach na strmej zvaznici, medzi bukmi alebo na zladovatelej plani to bude, ako tu uz bolo spomenute, trapenie a dole neovladatelne a boj o zivot – radost z jazdy ziadna.
vzhledem k tomu ze jezdim s lidma co maj normalni bezky, tak bych na tom byl porad trochu lip. Do nakyho tezkyho terenu se asi moc nedostanu, obcas opatrne sjedu nakou sjezdovku, obcas sjedu kopec hlubokym snehem. Spis ale budu jezdit ve stope, nebo si razit vlastni mirnym kopeckem. Na tech BC lyzich se mi libi hlavne to, ze maji ocelove hrany a muzu tak lip ovladat lyze pri jizde treba po vyhrnuty silnici, nebo po sjezdovce. Rikal jsem si, ze to neni o moc drazsi, tak bych to zkusil. Jen by me zajimalo jak na tom budu ve stope v porovnani s normalnima bezkarema. U tech Highlandru by to nemusel byt zadny rozdil, nebo se pletu?
Problém v stope nemám ani s Sportem Forester, ktoré sú širšie ako Highlander. Samozrejme to nie je nejaký elegantný beh, ale je to celkom v pohode. Viazanie mám NNN BC a boty taktiež BC od Alpiny. Bežné NNN BC viazanie aj boty zoženieš „bez problému“. Problém je zohnať dobré NN75 viazanie a koženné boty.
tak jsem se vcera stavil ve Warmpeace, zrovna tam maj vyprodej pred rekonstrukci. Uvidel jsem tam boty Alpina BC 500 za 900,-(puvodni cena 3000), tak jsem je hned koupil i s vazanim, Highlandrama a hulkama. Dohromady me to stalo 5200, coz si myslim je dobra cena. Uz se tesim az je vyzkousim.
Tiez patrim k tym „vyvolenim“ kt. si vystroj skusaju na vlastne naklady systemom pokus-omyl. Tak ako pisal
„im“ riesenie ako predist prasknutiu podrazky pri BC (akakolvek bota mozno s vynimkou skeletu na trojpine odddide, na znacke pritom nezalezi) je vymenit viazanie za system bez trojpinu (len hrazdicka) + bowden ( Rottefella Cobra R4, VOILLE, ..). V pripade ze dotoho nechcete viac investovat existuje riesenie kt. malicko sprzni dizajn,ale je ucelne a hlavne lacnejsie: odpilovat piny z trojpinovej zaby a ako bowden pouzit cast stareho viazania MASSAG s natahovanim pruziny cez paku kt. namontujete cca 10-20cm pred spicku podla dlzky pruziny + montaz uchytu pruziny po oboch stranach lyze cca v linni so srubami kt. drzia spicku. Boty na BC su predsa len malicko v inej cenovej kategorii ako viazanie a lyze
Zdravim vsetkych
Navstivil som minuly tyzden Ski centrum v Zline na Prilukach, kde som videl BC bezky od Fischera, mali rozne sirky (60 a viac cm, s nowax upravou a hranami), asi starsi typ. Keby niekto hladal, tak sa tam moze informovat.
im pise ze na BC pouziva viazanie Rottefellu Cobru R4. Nieje to prilis tuhe pri stupani oproti Rottefella Supertelemark? Mate niekto odskusany rozdiel v praxi? Dik. Som pred kupou tak kazda rada dobra. Chcel by som to skor na prechody a potulky krizom cez hory.
ako na zjazdy.
mam obidva druhy a v oboch sa slape rovnako dobre, proste necitis ze mas okolo topanky nejaky kabel, ak chces mat istotu ze nezlomis podrazku, tak odporucam to s kablom
ta istota sa nevztahuje na viazanie ale na podrazku topanok? Myslel som ze zlomenie viazania je to potencialne miesto na zlomenie pri zvysenej namahe. Zaujimave.
Mohutne NN75 viazanie nezlomis, je to predsa pevny kus kovu, problem s 3-kolikovym NN75 viazanim je to ze pri extremnej namahe na kozenych topankach moze odist podrazka v mieste asi 1 cm za tymi 3 dierami lebo tam niekde konci kovova platnicka co je vo vnutri podrazky a ktora sluzi na zosilnenie tych 3 dier, su vsak topanky co maju tu kovovu platnicku podstatne vacsiu a siaha peknych par centimetrov za tie 3 diery. Alebo s 3-kolikovym viazanim treba pouzivat plastove Garmont Excursion a tie su natolko pevne ze tam nezlomis nic. Ak vsak zvolis kablove viazanie bez 3 kolikov, len s hrazdou pod ktoru zasunies prednu cast podrazky, tak v tom pripade podrazka nie je v tom bode tak extremne namahana a nepraskne lebo predna cast podrazky nie je upnuta v kolikoch ale len zasunuta pod tou hrazdou a celu tu topanku vo viazaniu drzi ten kabel.
dik za presny vyklad. Dostal ma do obrazu.
Odporucam navstivit Alpha sport v Ziline, maju fakt velky vyber BC a telemark vystroja a urcite ti aj fundovane poradia. Lepsie raz vidiet ako tisic raz pocut…
O Alpha Sporte uz vdaka diskusi viem ale aj tak dik. No trochu by som s tebou pelemizoval ohladom toho ci je lepsie pocut alebo vidiet. Vela krat sa mi stalo ze na pohlad to bolo OK a v praxi NO OK. A kedze som zaciatocnik budem sa odpichovat najskor od skusenosti inych.
Zdravim. Uz nejaky cas zhanam vybavenie na BC. Problem mam hlavne s vyberom beziek. U nas su v podstate dostupne len tie od Sportenu (Highlander, Forester, Ranger) – bud s NoWax upravou alebo bez nej. Kedze mam vahu okolo 80 kg a vysku 185, podla tabuliek by som musel mat Forestery 195-200 cm, co sa mi zda prilis dlhe hlavne na manevrovanie v tazsom terene. Ked by som chcel kratsie, tak su zase prilis makke. Dalej neviem ako funguje ten protismyk. Ja som zvyknuty na voskovanie a zatial som s tym nemal problemy, ale zase protismyk by bol mozno jednoduchsi (netreba mazat a pod.). Mam taku skusenost, ze protismyk dole kopcom brzdi, aspon ja som bez protismyku vsetkych s protismykom predbiehal a to som len stal a neodrazal sa. A naviac pri tom ake su tieto BC bezky makke, tak sa trochu obavam, ci to nebude az prilis pomale a budem sa musiet aj dole odrazat a nebude to to, na co som bol dosial zvyknuty z klasickych beziek a dalsia vec, po case sa protismyk trochu vybrusi a ked sa voskuje aj zababre od vosku a zle sa to odstranuje. Ake s tym mate skusenosti?
Dalej – videl som celkom zaujimave lyze od Fischera – S-Bound. Tieto ma zaujali, niekde v diskusii v clankoch o BC sa spominaju. Dokonca by sa dali aj zohnat a cena by bola celkom priazniva (okolo 4000-4800 Kc). Su kratke a aj sirka by sa mi celkom pozdavala (je viac typov). Nemate s nimi nejake skusenosti? Ake vybrat BC bezky aby boli dostatocen tvrde ale zase nie az tak dlhe? Ako sa chova protismyk v terene? Rozmyslal som najprv Sporten Forester, ale zle sa to vybera, ked nie je z coho, su prakticky len 3 najdostupnejsie (financne aj dostupnostou) moznosti. Dalej by som uvital, keby boli na temu Backcountry aj nejake clanky v najnovsej prirucke outdooru, suhrn, kde sa da co kupit a tak. Diky za rady.
S-Bound je backcountry seria od Fischeru a ja by som ti odporucil jedne s tych troch co som uviedol v titulku. Pre mna bezky od Sportenu, co su len trochu sirsie ako obycajne a maju ocelove hrany, nie su backcountry bezky. Backcountry bezky by sa mali podobat viac na skialpinisticke lyze ako na obycajne bezky a preto ak by som kupoval backcountry lyze tak by som si vybral jedne z tych troch. Dalsia vec je ze ak mas sirsie lyze tak ti staci dlzka 170-180 cm namiesto 2 m. Protismyk je dobra vec a je jasne ze ta spomaluje, zalezi vsak ci ho mas negativny alebo pozitivny. Negativny spomaluje menej a tie Fischery ho maju. Ked vies voskovat a nerobi ti to ziaden problem tak protismyk nepotrebujes lebo voskovanie je stale najucinnejsia technika ak je zvladnuta spravne. Ak vsak chces pouzivat aj pasy na strme vystupy tak chod radsej do nowax verzie aby si nemusel stale cistit sklznicu od vosku.
Robi Fischer v serii S-Bound lyze aj bez nowaxovej upravy? Ja som si to pozeral, ale nevidel som to. Neviete niekto?
Konkretne model Outtabounds sa vyraba v oboch, crown a wax verziach, takze ak chces mat lyze bez protismyku tak ber wax verziu.
Aj Fischer Boundless (sidecut 98-68-88) sa robi vo wax verzii, ale ta cena….
Tohtorocny Boundless je len v crown verzii, starsie modely boli aj vo wax verzii…
Na ich oficialnej stranke http://www.fischer-ski.com/en/ , aj podla tlaceneho katalogu pre sezonu 05/06 mali pre model Boundless aj verziu wax, neviem odkial to mas
I na Ispu vystavovali u modelu Boundless obě provedení. Tedy wax i crown. Modely S-bound a Outbound jsou jen crown.
tak sa mrkni na hore uvedenu stranku a uvidis odkial to mam
Skus dat medzi fischerski pomlcku fischer-ski a mas tam pri S-bound inu tabulku…
Alebo daj cez Google fischer, prvu stranku a v krajinach „other“ a mas to iste…
skratka Fischer ma v tych svojich strankach bordel
Fischery Bounless bych chtěl, no alespoň testovat, ale díval jsem se také na vázání co Fischer doporučuje, telemarkové to rozhodně není.
Buď letos ještě Salomon X-Adventure a příští rok už asi Rottefellu BC, nebo NN75 s klasickými hroty. No a boty od Fischera bohužel taky neznám, jsou to prostě jen turisticky vypadající X-Adv. nebo NN75. Není mezi čtenáři někdo kdo s těmito botami a vázáním má i praktické zkušenosti? No a u lyží i s různým Crown protismykem?
Kedze kazda z tychto stranok ukazuje nieco ine tak to bude zrejme v tom ze fischer-ski.com je urcena pre europu a fischerski.com pre USA. Fischer odporuca take viazanie ake im vyhovuje, staci sa pozriet na boty ake vyrabaju a je to jasne. Ponukaju vela druhov topanok na SNS viazanie ale len jeden druh na NN75 a aj to len na americkej stranke (fischerski.com). Ale davat na Fischer Boundless alebo Outtabounds NNN BC alebo X-Adventure viazanie je podla mna pekna blbost. Tie sa hodia skor na uzsie backcountry lyze. Odporucam sa pozriet na S-Bound wallpaper co je hned vedla S-Bound lyziach na oboch strankach a je na nom zena v plastovych telemarkovych botach upnutych vo NN75 viazani a myslim ze ma lyze Fischer Outtabounds ktore na europskej stranke ani nie su prezentovane.
Neviete kde by sa dali pozriet nazivo tieto lyze S-Bound? Aspon nejaky model. Je lepsie vidiet ako stokrat pocut.
tam sa vyrabaju, na Slovensku su skor vzacnostou, v ziadnom obchode som ich nevidel
Dobrý deň som obch. zástupcom fy DEMA Senica ktorá je vyhradným distribútorom zn. Sporten na slovensku. Sporten CZ vyrába bežky BC. Tieto bežky patria k najpredávanejšim bežkám z ponuky Sporten. podrobnejšie info na http://www.dema.sk alebo
mi**********@de**.sk
Kubíček Miro
My sa tu nebavime o uzkych backcountry Sportenoch, ktore maju skoro v kazdom outdoor obchode, ale o pravych sirokych backcountry lyziach ako Fischer Outtabounds, Ficher Boundless alebo Atomic Chugach, ktore nemaju takmer nikde. Pocul som vsak ze Sporten vyraba aj sirsie backcountry lyze vylucne len pre zapadny trh. Preco sa neponukaju aj u nas? Co sa obchodnici boja ze sa u nas nepredaju?
Myslim, ze Atomic Chugach a Fischer Boundless je jedna a ta ista lyza, mali by sa ozaj vyrabat na Ukrajine v Mukaceve pre obe firmy, rovnako aj Outtabounds – tie som aj videl s napisom „made in Ukraine“. Niekedy v lete (jari) tam planujem pozriet, potom dam vediet…
Tie dva modely su si dost podobne, maju rovnaky sidecut 98-69-88, ale Chugach sa robi v dlzkach 170, 180, 190 cm a Boundless 159, 169, 179, 189 cm. Vo vahe je tiez maly rozdiel, Chugach dlhe 180 cm vazia 2400 g a Boundless dlhe 179 cm vazia 2490 g. Takze nemyslim si ze su to uplne rovnake lyze. Mimochodom, na Chugach je napisane „Made in Austria“ takze sa v Mukaceve asi nerobia.
Neviem si celkom predstavit ako funguje nowax uprava u S-bound. Tym ze su tieto bezky kratke a siroke, tak asi nebudu az take tvrde a tym padom bude mazacia komora vlastne nulova, co sa asi prejavi spomalenym a tazkopadnym zjazdom co sa tyka rychlosti. Nemate so sirokymi bezkami s nowaxom nejake skusenosti?
Nějaké zkušenosti s protismykem na svých Sportenech 90-70-80 jsem už získal. Nowax název ale raději už nepoužívám, protože celou skluznici vždy řádně parafínuji včetně protismyku! Používám buď nějaký zahraniční přípravek (Easy Glid), nebo letos novou parafínovou pastu od českého Skiva, ta mě celé jaro docela vyhovovala, zvlášť pak cenou. Na protismyk, jak jsem psal, jdou také nalepit bez problémů i stoupací pásy. No a skluz je sice trochu slabší než u zcela hladkých obdobných lyží, ale když ty si navoskuji pro stoupání, tak je to tak nastejno. Na těchto BC lyžích neběhám ale chodím, sjíždím stráně i lesy většinou nadivoko a tak jsem spokojen jak se skluzem, tak i točivostí těchto lyží. Není to telemark, ale čisté BC lyžování, mimo stopy a většinou i cesty. Nevím pro koho tyto lyže Sporten dělal, ale stejné rozměry měly jedny BC Rossignoly. Fischerovy Boundless bych si taky rád vyzkoušel a jejich Crown úpravy bych se určitě nebál, jen zdůrazňuji vždy to pečlivé parafínování skluznice a po jeho sjetí, obnovit přemazáním skluz i během cesty.
Mam dvoje siroke backcountry lyze, jedne su s protismykom (negativnym) a druhe bez. Tie s protismykom su pri zjazde trochu pomalsie ale v kazdom pripade by som to nenazval tazkopadnym zjazdom. Tazkopadny zjazd by bol keby som zjazdoval s nalepenymi stupacimi pasmi, co niekedy aj robim ked schvalne chcem ist co najpomalsie v nejakom extremnom terene.
Ma vobec nejaky zmysel u tychto sirokych lyzi stupacia komora? Je tam vobec nejaka? Ake mate s nou skusenost – ked sa postavite na obe lyze, zostane pod patou nejaka medzera?
To ci zostane pod patou nejaka medzera alebo nie zavisi od hmotnosti cloveka a aj od tvrdosti lyzi takze medzera tam moze ostat ale aj nemusi. Nikdy som sa nad takymi vecami nepozastavoval, ale mozem povedat len to ze hoci siroke backcountry lyze sa dost podobaju na skialpinisticke lyze, je tam dost zasadny rozdiel a to taky ze ked prilozime sklznicami k sebe backcountry lyze tak nam vznikne ovela vacsie „oko“ ako u skialpinistickych lyzi, takze backcountry lyze su ovela viac prehnute ako skialpinisticke.
Co to mas Dave za lyze a topanky? A kde s tym chodievas?
Mozes na moj mail
ja****@zo****.sk
, rad popisem..
Pro úplnost doplňuji ke svému článku, že stránka firmy Andrew je po rekonstrukci opět funkční.
Tak co je letos nového v BC lyžích a botách, co jste kde zjistili?
Kde se letošní sezónu seženou kvalitní boty v normě NN75, NNN BC, X-ADV ap., kde mají širokou nabídku BC a S-Boundových lyží?
Úzké stoupací pásy sháníte kde a jaké s nimi máte kdo zkušenosti?
Pocul som ze v Zline maju nejake starsie modely S-Boundovych lyzi v cene okolo 3000 Kc. Neviem vsak v ktorom konkretnom obchode. Uzke pasy na bezky by som kupoval na metraz, napr. by som si kupil 1.5 m dlheho pasu, sirokeho 9 cm a by som ho rozrezal pozdlz na polovicu. V brasnarstve sa daju kupit kovove ocka siroke priblizne 4.5 cm a je to. Pasy nemusia byt dlhe ako lyze, staci ze siahaju nieco za patu boty. Stalo by to mozno okolo 1500 Sk takze je to asi najlacnejsi sposob kupovania pasov na bezky.
Po havárii mých bot (Alpina, kožená s plastovým komínem, výborná bota na BC i telemark, jen kdyby vydržela víc) sháním, kde se dá. Kožené nebo kombinované boty s přezkami se asi musejí kupovat přes net – např. Andrew nabízí poslat přímo z fabriky (pošlete-li e-mailem objednávku a předem zaplatíte). Plastové mají ve Warmpeace (Praha, Slavíkova) a Hudy Sport na Harfě (Praha – tam jen T1 Scarpa, to na BC ale není vůbec). Poměrně těžké lyže Morotto jsem vyměnil za Sporten Ranger, lehké, lze na nich běhat a lze se pustit i na náročné sjezdy (testováno na rakouských sjezdovkách). Doporučuji.
Kožené boty v normě NN75 se v ČR shání těžce. Napadá mě individuální dovoz Scarpa pře Warmpeace na příští sezónu, nebo nákup v Žilině. Poptám se na SportPragu 07 ale moc nadějv tom nevidím.
Zdravím všechny zájemce o toto téma na prahu nové sezóny. Trochu jsem hledal na WEBu a našel jsem odkaz na BC boty Alpina pro NN-75. Pro zajímavost:
http://www.lyze-shop.cz/bezecke-boty-na-bezky/bezecke-boty-rekreacni-na-bezky/alpina/alpina-bezecke-boty-back-country-bc-2050-75-mm-model-06-07-vyprodej-108.php
4au mám pocit ,že už je to dávno za náma,asi by se měla ta debata smazat,protože tady v brně je výborný obchod SPORTENU a tam seženete vše,kromě sněhu,jo už at je tu.
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
AKU Flyrock GTX
Vlétněte do nové sezóny s touto fast hikingovou raketou s nadpozemským komfortem
Ponožky Darn Tough s doživotní zárukou
Skvěle sedí, nesmrdí (příměs merina), hezké designy a když je prodřeš, zdarma výměna za nové. Fakt.
Turistický batoh Quechua MH900
Společník na túry - 970g, záda ze síťoviny, 8 kapes
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Podzimní kolekce značky Columbia nabízí funkční technologie pro pohodové outdoorové zážitky
Poručíme větru, dešti… sněhu? Nová kolekce od Sensoru krotí všechny živly
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy