Pravidelní čtenáři vědí, že BC lyžování je naším stálým tématem, a tak rádi zveřejňujeme názor čtenáře, který může zase pomoci dalším. Vlastní zkušenosti popište v komentářích a další informace najdete i ve starších článcích, kde jsou samozřejmě také zajímavé komentáře …
Pravidelní čtenáři vědí, že BC lyžování je naším stálým tématem, a tak rádi zveřejňujeme názor čtenáře, který může zase pomoci dalším. Vlastní zkušenosti popište v komentářích a další informace najdete i ve starších článcích, kde jsou samozřejmě také zajímavé komentáře. Nyní dáváme prostor názorům Tomáše Peňáze.
Mezi těmi, kteří se nadšeně věnují lyžařskému sportu, se nachází poněkud specifická skupina lyžařů. Její příslušníci spatřují největší požitek v pohybu zasněženou krajinou bez pečlivě upravovaných lyžařských stop. Vyhledávají panenské pláně, které jsou lyžaři navštěvovány jen velice zřídka. Při pohybu na sněhu se jim občas stane, že se ocitnou na hřebenových partiích hor mnohdy i nad hranicí lesa. S batohem na zádech pak putují relativně obtížným terénem, který dokáže být občas velice nepříjemný. Ano, i tak je v našich podmínkách vnímána specifická forma lyžování, pro který angličtina používá označení Back Country (BC).
V článcích publikovaných na tomto serveru, ale i jiných relevantních zdrojích, již několikrát zazněly informace o Back Country. Pojednávaly však většinou jen o lyžích, které se v České republice vyrábí nebo které se zde dají zakoupit. Pro lyže s označením BC vyrábí řada výrobců světového jména jak vázání tak také lyžařskou obuv. Postupem času vykrystalizovaly 3 standardy zahrnující vázání a obuv pro běžkaře. Tomuto vývoji je poplatné i vybavení pro BC.
Jedná se o klasický Nordic Norm 75 mm (NN75), který je na našem trhu znám již několik desetiletí a já jej vnímám jako standard, který se nachází v defenzívě. Dále to je standard New Nordic Norm (NNN) spojený s norskou společností Rottefella, okolo kterého se spojila řada výrobců obuvi. Pro BC však existuje ještě specializovaná varianta označovaná společností Rottefella jako NNN BC Magnum. Vyznačuje se robustnějším provedením vázání a větším průměrem osičky integrované do podešve bot. Posledním rozšířeným standardem je SNS, který si většina lyžařů spojuje se značkou Salomon. Verze tohoto standardu určená pro BC je doplněna označením X Adventure. Rovněž okolo tohoto standardu se sdružila řada výrobců zvučných jmen a k vázání SNS dodávají vhodnou či méně vhodnou obuv určenou pro BC. Na tomto místě je možno jmenovat i tradičního českého výrobce – společnost Botas, která se při výrobě obuvi orientuje na standard SNS.
Obuv určená pro tyto popisované standardy se dnes v převážné většině případů vyrábí z umělých materiálů, nahrazujících materiály přírodní a to se všemi výhodami i nevýhodami z toho plynoucími. Zvýšené nároky několikadenních akcí v terénu vyžadují vhodné vybavení. Zvláště při delších výpravách na lyžích v těžším terénu a se zátěží má nepochybně význam kožená obuv, která poskytuje podstatně příjemnější pocit a pohodlí než obuv z umělých materiálů. Velkou nevýhodou obuvi zhotovené z tradičního materiálu je pak delší doba vysychání v případě navlhnutí. To však lze do značné míry eliminovat použitím vhodných návleků a dobrou péčí o usňový svršek.
Při tomto typu nároků lze spatřovat výhody především v používání vázání standardu NN75, které je konstrukčně jednodušší než NNN nebo SNS. Obuv NN75 pak umožňuje snadnější pěší pohyb s lyžemi v rukou či přes rameno, neboť větší styčná plocha mezi podešví boty a podkladem poskytuje kráčejícímu lyžaři větší stabilitu. Další podstatnou výhodou je i lepší možnost uchycení ochranných návleků, kdy lze využít jejich popruhu či lanka vedeného napříč pod podešví boty. Výjimky z tohoto pravidla pochopitelně existují u specifického provedení podešve, které lze najít u některých modelů obuvi NN75. Nezanedbatelnou nevýhodou NNN či SNS, kterou možná někteří z vás znají, je občasné zamrzání vody v části mechanismu vázání, jež zajišťuje spojení s obuví. To platí především za ztížených povětrnostních podmínek.
Díky poptávce majoritní skupiny zákazníků – běžkařů a některým módním trendům na českém trhu se však představa o vázání a botách pro BC zúžila prakticky pouze na velice omezený okruh modelů a materiálů. Zeptáte-li se dnes u prodejců na opravdu koženou obuv pro BC, skončíte většinou s nepořízenou. Prodavači vrtí hlavou a informují vás, že něco podobného dnes vlastně ani neexistuje. Ti méně informovaní vám dokonce nabízejí obuv z materiálů kůži jen připomínajících.
Je to začarovaný kruh. My zákazníci se dozvídáme, že kožená obuv se nevyrábí. Výrobci koženou obuv nevyrábějí, protože není „in“ a obchodníci by ji tedy nechtěli. A my zákazníci ji už ani nehledáme, protože si samozřejmě myslíme, že se nevyrábí. No a obchodníci tuto obuv od distributorů nevyžadují, protože zákazníci ji prostě nekupují. Naštěstí tomu tak ještě zcela není a já jsem si vytknul za cíl poskytnout potenciálním zájemcům laické informace, které jsem jako zákazník získal při opatřování kožené obuvi pro BC. Je třeba se ovšem smířit s tím, že to není vůbec snadné. Když má však člověk dostatek informací a vůle a navíc je ochoten pustit trochu peněz navíc, může se opravdu dostat i k tomu, co by už dnes vůbec v prodeji nečekal.
Před několika lety jsem narazil na lyžařskou obuv určenou pro telemarkové lyžování a rovněž na vázání, které je kompatibilní s touto obuví. Současně jsem zjistil, že tuto kombinaci obuvi a vázání lze s výhodou použít i pro BC, neboť ponechává volnou patu. Vyznavači telemarkového lyžování vědí, že klasická podoba obuvi pro tento sport je charakteristická přizpůsobením pro vázání typu NN75 mm. Vyžaduje to ovšem vázání NN75 mm s třemi hroty, poněkud robustnější než to, které je u nás známé již nejméně tři desetiletí. Podařilo se mi zjistit, že Rottefella toto vázání vyráběla ve dvou modelech. Robustnější a u obchodníků obvykle dražší Rottefella Extreme (na webových stránkách firmy Rottefella není v současnosti prezentováno) a dále pro BC poněkud vhodnější typ Rottefella Supertelemark. Oba typy lze zakoupit za cenu, která se pohybuje mezi 1000 – 2000 Kč. S ohledem na větší zatížení spoje vázání – lyže, doporučuji používat pro jeho připevnění speciální hmoždinky, které znají a používají v některých lyžařských servisech především k montážím vázání na sjezdové lyže. Nereálná je představa, že boty uvedeného typu jsou kompatibilní s běžně dostupným běžeckým vázáním českého výrobce vázání NN75 mm Skol. Tloušťka podešve telemarkových bot je vždy větší než 12 mm a vázání Rottefella Supertelemark je určeno právě pro boty s podešví silnou 12-20 mm. Rovněž tři typické hroty vázání jsou o několik desetin milimetru delší než je obvyklé u standardního NN75 mm.
Za doplnění stojí, že moderní obuv pro telemarkové lyžování je už také vyráběna jako litá z podobných materiálů jako obuv, která se používá pro lyžování sjezdové. Podešev je v přední části tvarována jako NN75 mm s třemi typickými otvory, ale nejčastěji se používá ve spojení se speciálním vázáním. Vázání tohoto typu se podobá tomu, které někteří z nás pamatují ze svého dětství. Botu zapřenou v čelistech vázání přitlačuje napnuté lanko.
Výrobců této obuvi je celá řada a typické je to, že takřka všichni sídlí a vyrábí v Itálii na sever od řeky Pád. Výjimkou je pak Karhu, velký známý výrobce sportovního vybavení. Pro lepší orientaci čtenářů uvádím seznam výrobců, které se mi podařilo vyhledat:
Lze tedy tuto specifickou obuv a vázání zakoupit v České republice nebo v blízkém okolí? Přestože Crispi, Andrew, Garmont i Scarpa mají u nás své obchodní zástupce, ti zpravidla nejsou ochotni takřka nic z popisovaného sortimentu dovážet. Vázání Rottefella NN75 se však alespoň objevilo u specializovaných prodejců.
Podařilo se mi nalézt pouze dvě prodejny, které vedou toto zboží a budu vděčný za dodatečnou informaci o dalších, které jsou dosažitelné. Doporučuji prodejnu společnosti Warmpeace ve Slavíkově ulici v Praze a dále prodejnu Alphasport v Žilině na pěší zóně, pár desítek metrů od železniční stanice. V době, kdy píši tento článek, se mi nedaří na webových stránkách žádné z obou firem sortiment tohoto typu nalézt. Při mé poslední návštěvě obou prodejen, které se uskutečnily shodou okolností s týdenním odstupem na přelomu října a listopadu 2005, jsem však viděl alespoň něco z toho, co zde popisuji. Obecně platí, že u obou firem je problémem získat dámská čísla obuvi, lépe řečeno velikost menší než 7. Žilinský Alphasport se mi jevil jako nesrovnatelně lépe vybavený, pokud se týká popisované BC obuvi. Ve Warmpeace mi poskytli příjemnou slevu, která v případě obuvi dosahovala 30 %.
Další možností je zvolit nákup u firmy, která obuv zasílá na základě objednávky uskutečněné přes webové stránky. Problémem je pochopitelně absence možnosti vyzkoušet si obuv na vlastní noze. V takovém případě může pomoci informace, že většina z výše uvedených výrobců se zabývá rovněž výrobou u nás běžně prodávané obuvi z kategorie Backpacking, která je nejvíce podobná popisované BC obuvi. Na základě toho lze s vědomím určitého nebezpečí správnou velikost odhadnout vyzkoušením podobné. Jediným obchodníkem tohoto typu, kterého se mi podařilo nalézt a v jehož nabídce je tato obuv a odpovídající vázání je německá společnost Globetrotter Ausrüstung (www.globetrotter.de), na jejíchž stránkách se v katalogu aktuálně nacházejí 2 modely od výrobce Andrew. Problémem takového nákupu jsou v současnosti platné obchodní podmínky tohoto prodejce. Tyto explicitně uvádějí, že firma nezasílá zboží do nově přistoupivších členských zemí EU. Tuto, pro někoho takřka nepřekonatelnou barieru, jsem řešil prostřednictvím přátel žijících v Německu. Někomu snad pomůže informace, že společnost Globetrotter Ausrüstung má pobočku v nedalekých Drážďanech.
Na základě cíleného dotazu u výrobce Andrew se mi také podařilo zjistit, že je možné jeho obuv zakoupit i v podnikové prodejně v Italské Montebelluně. Model Andrew Rifugio By Cast prý na místě prodají za 70 EURO. Nechť je tedy tato informace použitelná pro ty z vás, kteří navštíví proslulé lyžařské terény v severní Itálii a „odskočí“ si několik desítek kilometrů pro požadované zboží.
Připouštím, že na území České republiky mohou existovat prodejci či distributoři, kteří nabízejí nebo dovážejí zboží, o kterém pojednával tento článek. Bude mne mrzet, pokud jsem na někoho zapomněl. Vše lze napravit v případné diskusi, jestliže na sebe dotyční upozorní.
Případný uživatel kožené telemarkové obuvi se po určité době pravděpodobně setká s problémem, kterým je zlomení podešve v její přední části na příčné linii těsně za třemi typickými otvory. To se stalo v loňskem roce nejenom mým osmiletým botkám Crispi, ale také botám značky Crispi a Garmont, patřícím přátelům. Opravu lze svěřit Zlínské společnosti Restday, která se však aktuálně potýká s nedostatkem specifických podešví od výrobce Vibram. První vlaštovkou jsou opravené Crispi mého známého, který kvalitu opravy laicky zhodnotil jako přijatelnou.
Co dodat na závěr? Tímto textem jsem se nejspíše pustil na „pole neorané“. Informace, které zde předkládám nejsou výsledkem dlouhodobého, podrobného a systematického sledování popisovaného segmentu trhu. Jde o informace, které jsem získal jako zákazník, který má poněkud odlišné požadavky než drtivá většina běžkařů. Nechť je tedy tento článek rukou podanou těm, kteří mají stejnou „krevní skupinu“. Myslím, že takoví čtenáři jistě uvítají, přispěje-li někdo další aktuálním tipem či zkušenostmi v následné diskusi.
Mam podobnu skusenost so zhananim uvedeneho tovaru. Jediny obchod na SLovensku, kde tieto topanky maju je Zilinsky Alphasport, ale tam som pri poslednej navsteve (01/2006) uz nenarazil na moje cislo, kedze uz je po sezone, tak mali vypredaj len niektorych cisel, snad buduci rok. Na internetovych obchodoch som narazil len na jeden, kde ponukali topanky od Atomic – BC50 na http://www.ski-eshop.cz. Ale tie mali dost vysoku cenu – okolo 7000Kc. Co sa tyka membranovej obuvi, tak som nasiel jeden model od Crispi Sydpolen NN75, kde je membrana GoreTex, inak na NNN robi spominana firma model Stetind, ktory ma tiez membranu GoreTex. Samozrejme informacie boli z oficialnych internetovych stranok firiem, v obchodoch ich nemaju. Od inych firiem som ponuku s membranou nenasiel. Chodim asi tak raz za mesiac do Ziliny, niekedy sa stavim i do spominaneho Alphasportu, keby niekto potreboval nejake info z predajne, rad pomozem.
Zhanal som tiez palice na BC, konkretne norske SWIX Mountain, ktore nemali ani v zmienenom internetovom obchode globetrotter.de (pisal som tam mail, odpisali, mi, ze ich nemozu zohnat). Mohol by niekto poradit, kde by sa dali zohnat? Alebo aspon nejake ine vhodne na BC? Dalej by mi pomohli nejake info, kde by som mohol zohnat nejake BC bezky. U nas maju len Highlandery od Sportenu, rozmyslam nad nimi, ale radsej by som vyberal z vacsej ponuky. Ake mate s nimi skusenosti? Daju sa zohnat aj nejake ine (Napr. Atomic, Madshus, Karhu, Rossignol alebo Fischer?). Vdaka za informacie.
RAsto