Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Lienzské Dolomity: zajištěné cesty v pohoří rozervaných skalních věží
23. 8. 2021
Ivo Petr
Krajina Lienzských Dolomit v rakouských Alpách je tak krásná a půvabná, že tváří v tvář její nádheře musí zjihnout i ten největší drsňák. Na plošně jednoho z nejmenších rakouských pohoří je soustředěno tolik atraktivních a jedinečných míst, že je to vzhledem k některým jiným oblastem až nespravedlivé. Výstupy po feratách vedou až na skalnaté vrcholy Lienzských Dolomit.
Gailtalské Alpy
Lienzské Dolomity patří společně se skupinami Villašské Alpy, Weissensee Berge a Reisskofelkette k Gailtalským Alpám, které se rozkládají na území Korutan a Východního Tyrolska. Základním stavebním kamenem je vápenec a dolomit. Celé území je tvořeno úzkým pásem horských hřebenů mezi řekami Drau (sever) a Gail (jih).
Lienzské Dolomity jsou nejkrásnější a patrně nejvíce vyhledávanou skupinou Gailtalských Alp. Ve vápencovém minipohoří v blízkosti hlavního města Východních Tyrol – Lienzu zároveň hledejme nejvyšší vrchol celého masívu – Grosse Sandspitze (2 779 m).
Na divoce rozeklaný skalnatý masív Lienzských Dolomit navazuje dále na východ o něco idyličtější krajina skupiny Reisskofelkette (Reisskofel, 2 371 m). V blízkosti jednoho z nejčistších jezer v Evropě – Wiessensee leží malá horská skupina Weissensee Berge s nejvyšším vrcholem Latschur (2 236 m). Ještě dále na východ se tyčí v těsné blízkosti většího města Villach tzv. Villacher Alpe s nejvyšším vrcholem Dobratsch (2 166 m, přístupný rovněž po vysokohorské silnici).
Lienzské Dolomity prosluly ve světě především pořádáním dnes již prestižního outdoorového závodu Dolomitenmann. Přes tento název se však mnoho disciplín paradoxně v samotných Lienzských Dolomitech vůbec neodehrává. Na to jsou příliš rozervané a neschůdné. Těsně semknuté skalnaté štíty těch nejdivočejších tvarů soutěží se zelenými polanami a bezednými roklinami o přízeň turistů a horolezců. Přesto se jedná o místo, které nijak netrpí pod náporem lidí.
Lienz: srdce Východních Tyrol
Hlavní město Východních Tyrol Lienz (678 m, 11 850 obyvatel) tvoří sice turistický magnet tisícům návštěvníků, ale jen málokdo se vypraví až do těch nejvyšších pater pohoří. Půvabné letovisko a příjemné město svým již takřka jižanským charakterem nezapadá mezi ostatní rakouská města. Je plné zeleně, upravených parků s mnoha květinami a rostou zde dokonce palmy. Jedná se zároveň o místo s dlouholetou minulostí (pozůstatky původní římské osady Agunta můžeme navštívit). Ve městě, několik kostelů, v jeho blízkosti stojí kláštery z 12.–14. století.
Z Lienzu vede přes obec Tristach silnice až k chatě Lienzer-Dolomiten-Hütte (posledních cca 6 km silnice je placených, z Lienze jede k chatě 3x denně autobus). Toto nádherně situované stavení je skutečným výchozím místem pro horské túry. V srdci hor pak najdeme chatu Karlsbadener Hütte (2 260 m, majetek DAV, kapacita 102 míst, tel. 0043 664 9759998).
Vrchol Grosse Sandspitze je nejvyšším štítem pohoří a nutno říci, že tuto roli hraje s noblesou a grácií. Svou formou odvážné stěny a o nic méně náročným přístupem je skutečným králem hor. Výstup na nejvyšší vrchol Lienzských Dolomit po zajištěné cestě Ari Schübel je těžkou zajištěnou cestou. Rozhled je skutečně „dolomitský“ plný dramatických rozeklaných hor a bezedných strží.
Grosse Laserzwand je o něco méně náročným vrcholem než nejvyšší vrchol Grosse Sandspitze a je tedy patřičně navštěvovaným. Ale ani tady nejde o snadnou cestu, je určena spíše zkušenějším horalům. Vrchol Laserzwand leží na severním okraji pohoří, takže jsou z něj nádherné pohledy především přes hlubokou kotlinu s městem Lienz, které leží pod námi ve dvoukilometrové hloubce!