Lhotse

Lhotse

Pohled na hlavní vrchol Lhotse Základní údaje Hora zasahuje ze severu do Číny (Tibetu) a z jihu do Nepálu. Se svoji výškou 8 611 metrů se Lhotse zařazuje na čtvrté místo za Kančendžengu, K2 a Everest. Název hory pochází z tibetského názvu     Iho Rtse a v překladu znamená „Jížní Špíc“. Tento  název byl pravděpodobně odvozen od položení hory vzhledem k Mt.Everestu. Oba vrcholy rozděluje ve výšce 8 000 metrů hřeben, který od sebe obě hory vzdaluje na pouhé tři kilometry. Není divu, že až do výšky 7 800 metrů je cesta na Lhotse i Everest totožná, pokud se vydáte klasickou cestou do jižního sedla. Masív Lhotse tvoří celkem tři vrcholy: ze západu je to Lhotse 8 611 metrů, Lhotse Middle 8 414 metrů a Lhotse Shar 8 383 metrů. Prvovýstupem se do dějin horolezectví zapsala švýcarská expedice, kterou vedl Albert Eggler. Vrcholu dosáhli dva horolezci Reiss a Luchsigner 18. května 1956.

Jedny z nejvyšších stěn na světě

Masív Lhotse objímá z jihu jedna z největších stěn na světě. Tato stěna dosahuje výšky až 3,2 kilometrů a dodnes je výstup touto stěnou téměř nemožný a podařilo se to jen hrstce horolezců. Tato stěna graduje do vrcholu Lhotse Middle, který byl zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejvyšší neslezený bod. To změnila až ruská expedice, která v roce 2001 přepsala historii.

Zimní výstup

O úspěšný zimní výstup se postaral 31. prosince 1988 Krzysztof Wielicki.

Výstupové cesty

Počet výstupových cest na Lhotse je velmi omezený. Všehovšudy jsou jen dvě klasické výstupové cesty a jedna jižní stěnou.

Češi na Lhotse

Prvním českým horolezcem, kterému se povedlo zdolat Lhotse, byl Ivan Exnar v roce 1979. Po něm se to v roce 1984 podařilo Jaromíru Stejskalovi a Josefovi Rakoncajovi, kteří uskutečnili prvovýstup hrozivě vyhlížející jižní stěnou na Lhotse-Shar. Poté si hora na 15 let od českých horolezců  „odpočala“  a až v roce 1999 Češi opět stanuli na vrcholu,  konkrétně: Josef Šimůnek, Soňa Boštíková, Zdeněk Hrubý, Josef Morávek. Výstup uskutečnili klasickou cestou.

Hora si však po několika úspěšných českých expedicích vybrala svoji daň a při útoku na  vrchol  zemřel v roce 2006 Pavel Kalný. Zřítil se kuloárem z výšky 8 300 metrů. Pád byl dlouhý 200 metrů a ztlumil ho hluboký sníh. Pavel Kalný sice pád v prvních momentech přežil, avšak podlehl rozsáhlým vnitřním zraněním.

V roce 2007 horu vylezl Martin Minařík, člen tragické expedice z roku 2006. Tímto výstupem uctil památku svého kamaráda Pavla Kalného a označil místo, kde Pavel umřel.

Neúspěšná byla i česko-slovenská expedice v roce 2010 ve složení Leopold Sulovský, Milan Sedláček, Kamil Bortel, Radovan Marek a  Pavol Lupták.

Vrcholu úspěšně dosáhl Radek Jaroš v květnu 2011..

Zajímavosti

Lhotse byla poslední osmitisícovkou, která chyběla Reinholdu Messnerovi k dokončení výstupu na všech  čtrnáct  nejvyšších hor světa. V roce 1986 se tak stal prvním člověkem, kterému se to povedlo. Kromě výstupů na vrcholy je známý i svými pěšími výpravami – prošel napříč Antarktidou, Grónskem a pouštěmi Taklamakan a Gobi. Neúspěšně se pokoušel přejít Arktidu ze Sibiře do Kanady.

Při výstupu na Lhotse v roce 1989 zemřela legenda polského lezení Jerzy Kukuczka. Tato ikona světového horolezectví dodnes drží rekord v časovém rozpětí výstupu na všechny osmitisícovky. Povedlo se mu to za pouhých osm let (1979-1987) a kyslíku použil jen při výstupu na Mt.Everest.

Nádherná Lhotse

Lhotse je nádherný strmý vrchol, který je možná někdy zastiňován svým vyšším bratříčkem jménem Everest. Tato hora mne zaujala na první pohled, když jsem na fotkách viděl její jižní stěnu, nemohl jsem uvěřit, že něco takového jde vylézt. Hory jsou nádherná věc  a dokud tady budou stát tito velikáni, horolezci budou stále snít o jejich slezení těmi nejobtížnějšími způsoby.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: