Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Taky toužíš začít lézt, jenomže o lezení a skalách nevíš zatím vůbec nic? Jak se vlastně skály dělí nebo kde s lezením začít? Seznam se s tím nejzákladnějším, co bys měl/a vědět než vyrazíš na skály.
Začít v dnešní době s lezením není nic složitého ani neobvyklého. Lezecké stěny praskají ve švech a potkáte tam sportovce všech věků, tvarů i výkonností. Někomu tenhle indoorový„tělocvik“ bohatě stačí, pro někoho je zcela klíčový, ale určitě se najde řada těch, kteří touží nahlédnout za hranice překližky a vydat se do skutečného lezeckého terénu obklopeného přírodou a slibujícího vrcholové výhledy.
V Česku rozdělujeme skály na dvě základní skupiny dle typu horniny – na pískovcové a nepískovcové oblasti. Ty pískovcové jsou naším opravdovým klenotem a pro lezce zřejmě největším lákadlem. Romantika pískovcových skalních měst a neskutečné výhledy z jejich věží jsou nezapomenutelným, ale mnohdy těžce vydřeným zážitkem. Lezení na písku má totiž svá výrazná specifika a pravidla. Tím nejzásadnějším je míra odjištění či spíše neodjištění lezeckých cest. To souvisí s dlouhou tradicí pískovcového lezení, které bylo odjakživa spojeno nejen s fyzickou silou, ale také morálem a především se snažilo zachovávat skály v co nejčistší podobě, v souladu s přírodou. Fixní jištění (kruhy, borháky) se proto dávalo a dodnes dává jen tam, kde je to nezbytně nutné, a běžně se tak setkáváme s mnohametrovými odlezy, tedy mezerami mezi jištěním.
Kde začít?
Pro začátek bychom vám tedy raději doporučili vydat se někam jinam – možností je dost. Ale nenechte se zmást, ne každá skála, kterou netvoří pískovec, je pro začátečníky vhodná. I na některých žulových, vápencových či jiných skalách se dodnes setkáváme s tradičním přístupem – tedy s malým množstvím fixního jištění a nutností dojistit se vlastními prostředky, například friendy a vklíněnci. Volte proto oblasti s lépe odjištěnými cestami.
Střední Čechy a Praha
Střední Čechy nabízejí začátečníkům řadu možností v oblastech Českého krasu. Oblíbenými sektory jsou třeba Lom Kobyla, Alkazar nebo Divadýlko v údolí Kačáku, kde je poměrně slušná koncentrace lehkých a dobře zajištěných cest. Lehké zajištěné cesty jsou také na území Prahy. Zkusit můžete například Branické skály, ale vzhledem k povaze poctivých rajbasů a jejich délce byste si ze svého „poprvé“ mohli odnést poněkud smíšené pocity. Na kratší cesty můžete vyrazit třeba do Prokopského údolí na Borovou skálu.
Morava
Morava nabízí například lezeckou oblast Rabštejn v Hrubém Jeseníku, kde je velká koncentrace cest v rozmezí 5-7 UIAA. Četnost fixního jištění se zde různí, narazíte jak na tradiční linie s pár kruhy, tak na dojištěné cesty a ryze vyborhákované směry. Menší oblasti s dobře zajištěným lezením najdete i v blízkém okolí.
Dalším tipem jsou třeba Drátník a Čtyři palice ve Žďárských vrších, kde je jištění sice o něco skromnější, ale množství lehkých cest je tu velké, a tak se můžete procvičit v zakládání vlastního jištění.
Možností kam vyrazit je samozřejmě mnohem víc. K jejich vyhledání můžete použít naši databázi či mobilní aplikaci Skály ČR, kde najdete všechny skalní oblasti, sektory, lezecké cesty i potřebné informace.
Co je můj cíl? Jaké mám zkušenosti?
Tou hlavní otázkou při výběru oblasti je ale to, co je vaším cílem. Máte základy lezení z umělé stěny? Umíte jistit a „tahat“? Chcete lézt sportovky, nebo se naučit zakládat vlastní jištění a jistit druholezce shora? Ať už je váš záměr jakýkoliv, mějte na paměti, že v začátcích je vždy lepší mít po boku někoho zkušeného, kdo vám své zkušenosti a znalosti dokáže dobře předat, ať už to bude instruktor či zdatný kamarád. Protože, chtě nechtě, lezení je vždy spojeno s objektivním rizikem, kterému lze předejít jedině správně zvládnutou metodikou a technikou. Obrátit se můžete například na Garantované horoškoly ČHS nebo lezecké oddíly ve vašem okolí.
Pár upozornění na závěr
Ačkoliv lezení na českých skalách není, až na výjimky, podmíněno členstvím v Českém horolezeckém svazu, budeme rádi, když naši činnost podpoříte. Protože právě ČHS je orgánem, který pro lezce vyjednává potřebná povolení, hájí jejich zájmy a zajišťuje základní správu skal. Roční členství stojí podobně jako jeden bytelný kruh v cestě.
Tím nejdůležitějším je ale nutnost respektovat a dodržovat podmínky stanovené zejména orgány ochrany přírody, pravidla lezení a samozřejmě také oprávněné zájmy vlastníků pozemků a místních obyvatel. Zejména v chráněných krajinných oblastech je tato nutnost klíčová pro zachování přístupných lezeckých terénů i pro další generace lezců. Podmínky lezení platné pro jednotlivé oblasti včetně aktuálních omezení naleznete také v databázi a aplikaci Skály ČR.