Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Taky toužíš začít lézt, jenomže o lezení a skalách nevíš zatím vůbec nic? Jak se vlastně skály dělí nebo kde s lezením začít? Seznam se s tím nejzákladnějším, co bys měl/a vědět než vyrazíš na skály.
Začít v dnešní době s lezením není nic složitého ani neobvyklého. Lezecké stěny praskají ve švech a potkáte tam sportovce všech věků, tvarů i výkonností. Někomu tenhle indoorový„tělocvik“ bohatě stačí, pro někoho je zcela klíčový, ale určitě se najde řada těch, kteří touží nahlédnout za hranice překližky a vydat se do skutečného lezeckého terénu obklopeného přírodou a slibujícího vrcholové výhledy.
V Česku rozdělujeme skály na dvě základní skupiny dle typu horniny – na pískovcové a nepískovcové oblasti. Ty pískovcové jsou naším opravdovým klenotem a pro lezce zřejmě největším lákadlem. Romantika pískovcových skalních měst a neskutečné výhledy z jejich věží jsou nezapomenutelným, ale mnohdy těžce vydřeným zážitkem. Lezení na písku má totiž svá výrazná specifika a pravidla. Tím nejzásadnějším je míra odjištění či spíše neodjištění lezeckých cest. To souvisí s dlouhou tradicí pískovcového lezení, které bylo odjakživa spojeno nejen s fyzickou silou, ale také morálem a především se snažilo zachovávat skály v co nejčistší podobě, v souladu s přírodou. Fixní jištění (kruhy, borháky) se proto dávalo a dodnes dává jen tam, kde je to nezbytně nutné, a běžně se tak setkáváme s mnohametrovými odlezy, tedy mezerami mezi jištěním.
Kde začít?
Pro začátek bychom vám tedy raději doporučili vydat se někam jinam – možností je dost. Ale nenechte se zmást, ne každá skála, kterou netvoří pískovec, je pro začátečníky vhodná. I na některých žulových, vápencových či jiných skalách se dodnes setkáváme s tradičním přístupem – tedy s malým množstvím fixního jištění a nutností dojistit se vlastními prostředky, například friendy a vklíněnci. Volte proto oblasti s lépe odjištěnými cestami.
Střední Čechy a Praha
Střední Čechy nabízejí začátečníkům řadu možností v oblastech Českého krasu. Oblíbenými sektory jsou třeba Lom Kobyla, Alkazar nebo Divadýlko v údolí Kačáku, kde je poměrně slušná koncentrace lehkých a dobře zajištěných cest. Lehké zajištěné cesty jsou také na území Prahy. Zkusit můžete například Branické skály, ale vzhledem k povaze poctivých rajbasů a jejich délce byste si ze svého „poprvé“ mohli odnést poněkud smíšené pocity. Na kratší cesty můžete vyrazit třeba do Prokopského údolí na Borovou skálu.
Lezení v Česku – lezení v Lomu Kobyla
Morava
Morava nabízí například lezeckou oblast Rabštejn v Hrubém Jeseníku, kde je velká koncentrace cest v rozmezí 5-7 UIAA. Četnost fixního jištění se zde různí, narazíte jak na tradiční linie s pár kruhy, tak na dojištěné cesty a ryze vyborhákované směry. Menší oblasti s dobře zajištěným lezením najdete i v blízkém okolí.
Dalším tipem jsou třeba Drátník a Čtyři palice ve Žďárských vrších, kde je jištění sice o něco skromnější, ale množství lehkých cest je tu velké, a tak se můžete procvičit v zakládání vlastního jištění.
Možností kam vyrazit je samozřejmě mnohem víc. K jejich vyhledání můžete použít naši databázi či mobilní aplikaci Skály ČR, kde najdete všechny skalní oblasti, sektory, lezecké cesty i potřebné informace.
Co je můj cíl? Jaké mám zkušenosti?
Tou hlavní otázkou při výběru oblasti je ale to, co je vaším cílem. Máte základy lezení z umělé stěny? Umíte jistit a „tahat“? Chcete lézt sportovky, nebo se naučit zakládat vlastní jištění a jistit druholezce shora? Ať už je váš záměr jakýkoliv, mějte na paměti, že v začátcích je vždy lepší mít po boku někoho zkušeného, kdo vám své zkušenosti a znalosti dokáže dobře předat, ať už to bude instruktor či zdatný kamarád. Protože, chtě nechtě, lezení je vždy spojeno s objektivním rizikem, kterému lze předejít jedině správně zvládnutou metodikou a technikou. Obrátit se můžete například na Garantované horoškoly ČHS nebo lezecké oddíly ve vašem okolí.
Pár upozornění na závěr
Ačkoliv lezení na českých skalách není, až na výjimky, podmíněno členstvím v Českém horolezeckém svazu, budeme rádi, když naši činnost podpoříte. Protože právě ČHS je orgánem, který pro lezce vyjednává potřebná povolení, hájí jejich zájmy a zajišťuje základní správu skal. Roční členství stojí podobně jako jeden bytelný kruh v cestě.
Tím nejdůležitějším je ale nutnost respektovat a dodržovat podmínky stanovené zejména orgány ochrany přírody, pravidla lezení a samozřejmě také oprávněné zájmy vlastníků pozemků a místních obyvatel. Zejména v chráněných krajinných oblastech je tato nutnost klíčová pro zachování přístupných lezeckých terénů i pro další generace lezců. Podmínky lezení platné pro jednotlivé oblasti včetně aktuálních omezení naleznete také v databázi a aplikaci Skály ČR.