Jen do 10. srpna můžete v obří hale letňanského výstaviště navštívit letošní Výstavu stanů a vybrat si nejen nový přístřešek, ale i celou řadu dalšího kempingového a outdoorového vybavení.
Výstava stanů se již konala už na více místech v Praze a z malé studentské akce vyrostla v obrovskou outdoorovou prodejnu, která zabere na 10 týdnů celou jednu velkou halu letňanského výstaviště, to je téměř 10000 m2 výstavní plochy, kde uvidíte tři stovky postavených stanů českých i cizích výrobců, ale i si můžete poležet ve spacáku na karimatce dříve, než se rozhodnete, který si vyberete.
Ti z vás, kteří ještě pamatují začátky v aule na stavební fakultě ČVUT nebo ve strahovské menze, nejlépe uvidí, jaký vývoj proběhl. Tím nemyslím jen kulturu prodeje a rozsáhlost akce, ale i samotné stany. Mění se typy konstrukcí turistických stanů, segment rodinných stanů nabízí doslova plátěnné mnohapokojové „domy“ a jsou využívány mnohem lehčí materiály než tehdy. Které trendy se za posledních deset let objevily a prosadily?
Samostavící či vyhazovací stany
Co když jedete na vodu či na dovolenou, kde potřebujete každý den stan rozkládat a skládat, ale až tak vás netrápí hmotnost a nečekáte přímo vichřici? V takovém případě si na Výstavě stanů a vybavení do přírody můžete prohlédnout hned několik typů tzv. „sekundových stanů„, které se pouze vyhodí do vzduchu a na zem se snesou již postavené.
Stany s nafukovací konstrukcí
Stejně jako v případě sekundových stanů je hlavní výhodou rychlost a pohodlnost stavby. Stan rozložíte a buď malým kompresorem nebo ruční pumpou, kterou se nafukují třeba nafukovací lodě, nafouknete vzduchové tunely, které ve stanu nahrazují tyčky, a stan se tak postaví. Zvláště u větších rodinných stanů je tento způsob velmi populární a celý stan tak snadno lze postavit v jedné osobě.
Stany na kolečkách
Dalším trendem je forma balení stanu. Velké rodinné stany jsou dnes naprosto běžně umístěné v „kufru“ na kolečkách, aby s nimi mohli pohodlně manipulovat ženy či děti. Někdy se jedná doslova o domy na kolečkách a jejich majitelé si k nim často pořizují i vybavení jako stolečky, židle a grily. Na Výstavě stanů a vybavení do přírody najdete desítky takovýchto velkých a často i plně vybavených rodinných stanů.
Špičkové expediční stany
Ze čtení Boningtonovy The Hard Way si pamatuji, že tehdy měla expedice svého dvorního konstruktéra stanů. Stany z běžné produkce nešly tehdy v extrémních podmínkách použít. V současnosti vyráží do velehor mnohem více dobrodruhů a tedy není problém koupit špičkové expediční stany vcelku běžně. Tyto stany často mají karbonové tyče, několik vrstev silikonizace a co nejnižší váhu. „To, co ale zákaznici na Výstavě stanů poslední roky nejvíce hledají, jsou především lehké stany na trekové dovolené. Potřebují odolný a zároveň lehký stan. V takovém případě volí jednu ze světových značek typu MSR či Robens, které využívají ty nejmodernější technologie, aby jejich stany mely nadstandartní vlastnosti. U tyček se například jedná o nové materiály či rozšiřování na namáhaných místech a zužování tyček na těch méně namáhaných.“, doplňuje hlavní organizátor Výstavy stanů Jaroslav Skalka.
Stan nebo dům?
Je také spousta lidí, kteří i do kempu chtějí vyrazit v maximálním komfortu. Na trhu jsou proto stany skutečně velkých rozměrů. Největší stan na Výstavě stanů, který si můžete vyzkoušet, je od značky Outwell a má téměř 35 metrů čtverečních, zároveň se, jako další typy těchto stanů, dá ještě rozšířit o rozšiřující plachtu. Kromě několika pohodlných ložnic tady navíc nechybí předsíň a dokonce vestavěná skříň na prádlo!
Ultralehké stany
Přesným opakem jsou stany, kde se šetří každý gram. V posledních letech je možné dostat se u dobrých outdoorových stanů pod 1 kg váhy na osobu a již se objevují také stany, kde je hranice 500 gramů na osobu.
Více tipů na zajímavé stany a s blížícím se koncem i slev naleznete na www.vystavastanu.cz.