Lékárničky ve světě outdooru

Lékárničky ve světě outdooru

Nad vybavením lékárničky je možno neustále diskutovat, mění se léky i vědomosti, a hlavně je potřeba praxe při jejich akutním použití. Seznamů, co do lékárničky dát, jsou k dispozici desítky, protože není jeden univerzální pro všechny případy a cesty, kam nás nohy zanesou. Velehory, tropy, arktické oblasti, moře, to jsou jen namátkou místa, kam se dá dnes snadno odjet a až na místě zjistit, co jsme měli mít ve své nedostatečně vybavené lékárničce, když tamní léky neznáme.

Obal lékárničky

Začnu obalem, z něj by mělo být i cizinci jasné, že jde o lékárničku. Obal by měl obsah chránit, zvláště před namočením, ale také před mrazem či horkem a rozbitím. Nabízené obaly, určené přímo pro lékárničku, jsou některé docela praktické, ale postačí i pevnější plastová či kovová (Al) krabička, i pevnější sumka, která se v batohu nepoškodí. S kompletní hmotností malé laické lékárničky bychom se i na delší cestu měli vejít do ±300 g. Pro skupinu, rodinu s dětmi, nepříznivé roční období nebo opuštěnou a vzdálenou oblast s nedostupnou lékařskou péčí se váha i rozměr lékárničky bude samozřejmě zvyšovat.

Koupené lékárničky

Trh nabízí řadu variant lékárniček, které jsou ale často vzhledem k zachování nízké ceny vybaveny méně kvalitními věcmi (podobně jako autolékárničky). Jako levný a dostupný základ se dají po doplnění použít, lepší ale je zakoupit si vše sám a do vhodného obalu poskládat. Lze doporučit kvalitní věci a jde-li to, i prakticky vše vyzkoušet. V lecčems pomohou a poradí i v kurzech prvnípomoci ČsČK. V zakoupených lékárničkách většinou nenajdeme žádné léky, ty si tam už musíme doplnit sami. Složení musí podle svých znalostí a zkušeností a také podle charakteru cesty volit každý sám. Jako vodítko je možné použít níže uvedené seznamy.

Léky

Léky by měly obsáhnout následující problémy. Vhodný je srozumitelný návod ke každému léku, 
ve stresu a spěchu si nemusíte vše správně pamatovat. Konkrétní lékárnička nemusí samozřejmě 
obsahovat všechny vyjmenované léky, záleží na charakteru akce a na vlastní úvaze. V závorce je 
možná volba konkrétního léku:
dezinfekční roztok nebo sprej (Betadine, Jodisol), stačí i např. 3% peroxid vodíku (H2O2);
bolest a zvýšená teplota, (Ibalgin, Paralen);
migréna, žlučníková nebo ledvinová kolika, menstruace (spasmolytika, Algifen);
alergie, poranění jedovatým živočichem, štípnutí nebezpečným hmyzem (Zyrtec), (odsávač jedu 
Aspivenin);
závažná alergie (autoinjektor /Epipen/);
bolest na hrudi, možný záchvat anginy pectoris (Nitroglycerin);
průjem bez horečky (Imodium, Smecta);
infekční průjem s teplotou (Endiaron, Hylac forte);
zažívací potíže (Endiaron), při otravě pomůže i živočišné uhlí (Carbosorb);
puchýře a popálení kůže (Betadine mast);
zánětlivé podráždění očních spojivek (Opthalmo-septonex, O-Azulen);
plísňové onemocnění kůže a sliznic (Canesten, Lamisil);
kašel (Sinecod tlumící, Mucosolvan uvolňující hlen);
bolest v krku, nachlazení, zánět v krku (Septofort), kloktání slaného roztoku vody;
omrzliny (Trental, Calcium Panthotenicum);
opar, herpes simplex (aciclovir) (Vectavir);
úraz kloubů a pohmoždění (Voltaren gel, mast, Fastum gel);
vyčerpání (hroznový cukr);
dezinfekce vody (Sanosil DDW, ale např. i hypermangan);
náhrada ztracených tekutin a solí, rehydratační roztok (Refluid);
osobní léky, které pravidelně užíváte;
pokud používáte kontaktní čočky, nádobka a roztok na jejich uchovávání.

Základní obsah univerzální lékárničky

leukoplasti s polštářky (nejlépe tkané), různý rozměr i nedělený pás (na puchýře);
leukoplast čistá (cívka asi v 3cm šíři);
krepové obvazy a také hotový obvaz č. 2, 3, lépe i č. 4;
krycí sterilní čtverce, několik různě velkých kusů;
gáza Inadin (nepřisychá k ráně, popálenině, omrzlině);
kvalitní pružné obinadlo 8 –10 cm široké, lépe 2×;
trpíte-li častými problémy s klouby, pak i ortéza;
alkoholem napuštěné tampóny (Webcol);
Esmarchovo škrtidlo, vždy označit dobu jeho přiložení a písmeno T (tourniquet)!;
proto i tužku, fixu nebo propisku a malý bloček;
Steristrip, pevné „mašličky“ (aby se větší rána nerozevírala, částečně může nahradit šití);
jednorázové nebo latexové chirurgické rukavice;
trojcípý šátek;
zavírací špendlíky (univerzální použití), ostrá jehla;
menší ostré nůžky (jdou nahradit ostrým nožem), hodí se i žiletka nebo ostří skalpelu;
malá pinzeta (jde používat i tu ze švýcarského nože);
isofólie (160 x 210 cm)

Co případně přibalit

Odnesení zraněného, nemocného z hor či pustiny, může být i pro skupinu neřešitelný problém. Zlomenou nohu ale můžeme úspěšně zafixovat nafukovacím obvazem, ruku na šátku připevnit k hrudníku, a tak transportovat. S ochranou proti slunci musíme počítat i v zimě, zvlášť v horách, jen by tyto prostředky neměly obsahovat vodu (hydratační až v teple). V mraze a větru spolu se sluncem je nutné požívat i kvalitní masti na rty, při slunci s UV blokátory. Důkladná ochrana očí je také nutná, předejít se tak dá obtížně léčitelným zánětům či sněžné slepotě.

Léky v lékárničce

Léky v lékárničce musí být dostatečně účinné, se širokým terapeutickým účinkem. Ve výběru uvádím jen příklady, v současnosti je hodně léků od různých výrobců. Doporučuju konzultaci s lékařem, který zná aktuální nabídku léků, případně stránky SZÚ nebo možná lépe horolezecké ČHS, kde jsou hlavní účinné léky vyjmenovány a dá se podle nich poměrně dobře řídit. Opisovat vše sem nemá smysl. U léků je důležitá také forma, aplikace, a hlavně správné dávkování, ale i možné kontraindikace, které mohou být pro někoho zásadní.

Expirační doba

U léků a léčiv (i obvazů apod.) v lékárničce je nutné sledovat jejich expirační dobu a prošlé vyřadit či nahradit. Léky je vhodné vrátit do lékáren, ne je prostě vyhodit. Při sestavování lékárničky do studených či polárních oblastí je nutné respektovat, které léky a přípravky nesmí zmrznout a zvolit vhodnou alternativu! Léky také zachovejte vždy v originálním obalu, při celní či policejní kontrole to pak bude jednodušší vysvětlit!

První pomoc a kurzy

Na mnoha místech je dostupná rychlá pomoc, to ale nemusí platit vždy a všude ani v Evropě, natož ve světě, proto se vždy spoléhejte především na vlastní vybavení. Každý se může naučit první pomoc a praktické urgentní ošetření, nejlépe v nějakém kurzu. Jen čtením co a jak se toho člověk moc nenaučí a v konkrétním případě může snadno selhat, a to i u svých blízkých.

Antibiotika

Antibiotika je vždy nutné prodiskutovat s lékařem, jsou pouze na předpis. Je třeba znát možné infekce, se kterými se v cílové oblasti můžeme setkat (jak je poznat podle příznaků), a které antibiotikum pak použít. Při cestě do malarických oblastí je třeba včas začít užívat tablety k chemoprofylaxi malárie podle doporučení WHO. Podle destinace jsou často nezbytné účinné repelenty (přes 50 % DEET) a vhodné insekticidy. Jsme-li v oblastech s nejistou lékařskou péčí, doporučuju vybavit lékárničku několika injekčními stříkačkami (několik 5, nebo i 10 a 20 ml) a příslušnými jednorázovými sterilními jehlami pro vlastní ošetření v místní nemocnici či ordinaci. Léky proti kinetóze (u citlivých osob) je třeba mít u sebe v dopravním prostředku, ne někde v zavazadle v dobře vybavené lékárničce.

Návody a zkušenosti

V lékárničce by rozhodně neměl chybět stručný návod pro první pomoc při úrazu. Pro jistotu ještě připomínám, že záchranku voláme v ČR číslem 155, na horách pak HS, nově je na čísle 1210. Záchrana je univerzálně, snad už celoevropsky, na čísle 112, odkud vás (ale s možným zpožděním), přepojí na záchranku. Pro konkrétní destinaci je vhodné předem zjistit, na jaké číslo v případě úrazu volat. A úplně na závěr ještě znovu zdůrazňuju, co bylo řečeno hned na začátku. Je téměř k ničemu mít sebelépe vybavenou lékárničku, když nemáte ani ponětí, co s jejím obsahem v případě nouze udělat. Spoléhat na to, že náhodný kolemjdoucí bude mít potřebné zkušenosti s první pomocí, to je sázka na hodně kulhavého koně.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: