Jste zastánci lehkého vybavení? Líbil by se vám stan pod dvě kila? Několik zajímavých stanů z Outdooru 2004 vás může inspirovat. Jsou všechny dvouvrstvé a seřadil jsem je od „nejtěžšího“ k nejlehčímu …
Jste zastánci lehkého vybavení? Líbil by se vám stan pod dvě kila? Několik zajímavých stanů z Outdooru 2004 vás může inspirovat. Jsou všechny dvouvrstvé a seřadil jsem je od „nejtěžšího“ k nejlehčímu …
Když se k hmotnosti přistupuje celkově tak ušetřit 1 kg oproti těžkým vahám (Jurek atd.) není problém. Absolutní většina lehkých stanů používá ripstopové silikonované tkaniny – jsou lehounké a přitom mechanicky pevné, navíc silikon je víc pružnější než PUzátěr a tkanina tak může lépe pracovat a rozkládat sílu a tak i při nižší gramáži má stejnou pevnost. Navíc je střih přizpůsoben působícím silám, tedy tam kde je to nutné je zesílen, tam kde není, je samotný lehký materiál, u běžných stanů je celé tropiku s jednoho pevnějšího, ale težšího materiálu. Po pravdě řečeno můj názor na hon za obrovskými hodnotami metrů vodního sloupce u tropika není příliš pozitivní – každá vrstva zátěru přidává materiálu na tuhosti a hmotnost takže pokud si mám vybírat stan s 6000 mm nebo 3000 mm na tropiku dám přednost 3 metrům s nižší hmotností a lepší skladností.
Něco málo se pak dá ušetřit i na konstrukci (materiál, zpracování) a samozřejmě na podlážce. Tady je rozdíl zda preferuji nízkou hmotnost nebo odolnost, to je pravda. Lehké stany mají i ultralehkou podlážku a náchylnost k poškození je samozřejmě závislá na používání, ale poškodit ji není žádný problém.
Potvruju co je napsano vyse. Ke srovnani Jurek (3kg) a ultrlight stany: Podlazka od Jurka je nesrovnatelne odolnejsi nez vetsina ostatnich, co jsem videl. Ta vaha je ale pak nekde jinde. Ze silikonizovaneho nylonu (silnylon) mam pristresek, a je to fajn matros. Ale je tu opet ten stejny problem – ta mechanicka odolnost je nizsi (i kdyz tady spis mluvim o probodnuti/poskrabani, nez ze by se trhal ve vetru!). Takze pokud chces stan na hodne let a hrube zachazeni, a taky levnejsi, tak holt bude vic vazit. Pokud chces hlavne neco lehkeho, pak musis pocitat s tim, ze ti tak dlouho nevydrzi. A pokud vydrzi relativne hodne, tak zadarmo rozhodne nebude.
Light, sturdy, cheap – pick any two 🙂
Jo taky musim souhlasit já mám stan od Colemana typ Boa. Váhově je super, ale je to právě díky matroši podlážky oproti Jurkovy bude náchylnější k poškození. Naštěstí se zatim tak ještě nestalo, ale obavy z toho trochu mám. No, ale zas to co jsem od stanu požadoval váha a stavění tropika i vnitřní najednou to u Jurka bohužel v nabídce nebylo:(
Mám od neho myslím že Vandr 1 s váhou cca 2,2 kg a tak keď ideme vandrovať ,tak každý si nesieme svojich 1,1 kg.A aj to len v zime,inak nosíme len tzv.prístrešok,čo je vlastne pogumované tropiko zo starého Á-čka.Otázkou je len to,že keď sú slabé podlážky,tak ich musíš vypodložiť nejakou fest fóliou a si zasa nazad na váhe okolo dvoch kilo.Ale chcelby som poprosiť „Obda“aby mi poradil,kde zoženiem Silnylon ,resp.hotový prístrešok z neho.Ďakujem
Poradim, ale nevim, jestli to pomuze. Ja jsem ho kupoval na http://www.pointnorth.co.uk/, k sehnani tez na http://www.pennineoutdoor.co.uk/ Ve Statech se da koupit jeste levneji, i hotove pristresky. Pro inspiraci, jeden navod je tu: http://www.litebackpacker.com/tarptent/ A dalsi odkazy zase tady: http://www.backpacking.net/makegear.html
Ahoj draci, zajímala by mě cena těchto stanů, přemýšlím o nákupu. Ctěl bych se také zeptat, kde se dají sehnat. Prosím pište na email. Dík Míra
čím to je,že dvojvrstvé stany bežných rozmerov sú v porovnaní s napr.Jurek-stanmi až skoro o kilo lahšie.Je to hrúbkou zakladného materiálu,alebo je podlážka tenučká a potom sa vlastne musí podkladať aby si ju neprepichol aj na sirke,alebo kde je ten pozitívny vplyv.