Pozoruhodně malebné památky na intenzivní důlní činnost v Krušných Horách.
Krušné Hory jsou plné pozůstatků po dolování vzácných prvků, cínu, mědi, uranu, které se tu lidé snažili dobývat leckdy snad už v pravěku (cín).
Severozápadně od městečka Horní Blatná v západním Krušnohoří leží na úpatí Blatenského vrchu dvě nádherné jámy. První z nich je Vlčí jáma, Wolfpfinge – podle původního jména dolu Wolfgang. Je asi 120 m dlouhá a zhruba 15 m široká a uvidíte v ní i zbytky zřícených chodeb a komor. Důl Wolfgang byl jedním z největších dolů v oblasti, jeho původní hloubka byla až 85 m, což bylo na středověké dolování opravdu hodně!
O kousek výš můžete po schodech sestoupit do Ledové jámy, která vznikla rovněž středověkou těžbou cínu, je to pozůstatek dolu Jiří. Je sice hluboká jen 15 m (původně 50 m), ale v průrvě je zvláštní teplotní režim s nepatrným oběhem vzduchu, takže se tu i v létě uchovává tzv. jeskynní led. Stará zpráva dokonce říká, že po bitvě národů u Lipska v roce 1813 zde bylo vytěženo 6 fůr ledu k ošetření raněných vojáků. Žádný led jsem tu neviděl, ale i za parného, pozdně letního dne se z průrvy valila podivuhodná mlha.
Obě jámy spojuje s Horní Blatnou hezká naučná stezka, takže se neztratíte, a když po stezce budete stoupat ještě dál a výš, tak pohodlnou procházkou dojdete až na Blatenský vrch, kde si ze staré sudetské rozhledny za jasného dne krásně prohlédnete nejvyšší krušnohorské vrcholy na české i německé straně.
Pavel, KrasneCechy.cz