Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Lechtalské Alpy: ostré štíty a zelená údolí západního Rakouska
4. 9. 2020
Ivo Petr
Odlehlé Lechtalské Alpy a jejich 100 km dlouhý ostrý hřeben jsou rájem pro turistiku. Doporučíme nejlepší vysokohorské túry a výstupy v tomto izolovaném koutu rakouských Alp.
Kraji v severozápadním výběžku Rakouska se již od 13. století říká „Ausserfern“ neboli „za dálkou“. Dodnes je jediným spojením tohoto nádherného kousku země se zbytkem Rakouska silnice přes sedlo Fernpass (1209 m). Páteří kraje je divukrásná řeka Lech, která přitéká z Vorarlberska stejnojmenným údolím a které dělí horské skupiny na dva odlišné celky. Zatímco na sever od Lechu to jsou šťavnatě zelené a travnaté Allgäuské Alpy, jižně se tyčí ve své vápencové strohé nádheře Lechtálské Alpy.
Trocha zeměpisu: Lechtálské Alpy
Lechtálské Alpy jsou díky vrcholu Parseierspitze nejvyšším pohořím Severních vápencových Alp, neboť ten jako jediná hora překračuje hranici 3000 m. Ovšem Lechtálské Alpy to není pouze tento vrchol. Lechtálské Alpy jsou sen. Sen o zeleni, ostrých štítech, modřínech a samotě. Tento skoro 100 km! dlouhý hřeben je tou nejkrásnější horskou výzvou západního Rakouska. Jen minimální osídlenost, ale dostatečně hustá síť horských chat a turistických chodníků předurčuje pohoří k dlouhým několikadenním trekům. kde si může horský turista jako „zákusek“ vyběhnout na některý ze stovek štítů.
Pokud hledáme samotu a čistou, člověkem jen minimálně poznamenanou přírodu, pak jsou Lechtálské Alpy tím „pravým ořechovým“. Ukrývají ve svém nitru mnoho hlubokých údolí pod neobyčejně strmými, působivě formovanými štíty. Základním stavebním kamenem je dolomit, proto zde můžeme narazit na mnoho průvodních jevů jakými jsou propasti, soutěsky a prolákliny.
Hory jsou na severu odděleny od Allgäuských Alp velmi dlouhým údolím Lechtal, říčka Zürs a významné silniční sedlo Arlberg ohraničují pohoří od západu. Jižní hranice je tvořena tokem říčky Rosanna a Innem. Východní a severovýchodní hranici bychom mohli vytyčit spojnicí obcí Reutte – Ehrwald – Nassareith. Nejzápadnější horskou skupinou pohoří je osamocená Valluga (2 809 m) vypínající se přímo nad známým horským střediskem St. Anton am Arlberg. Až po sedlo Hahntennjoch se táhne severovýchodním směrem hlavní hřeben Lechtálských Alp, který se dělí na mnoho jednotlivých skupin. Uprostřed hřebene leží Parseierspitze (3 036 m), který je nejen nejvyšším vrcholem Lechtálských Alp, ale také celé skupiny Severních vápencových Alp. Za sedlem Hahntennjoch leží ještě několik menších horských celků – Heiterwand (2 639 m), Fellerschein a další. Tento překrásný horský kout teprve čeká na naše návštěvníky.
Náročná celodenní túra vysokohorským terénem po hřebeni Lechtálských Alp mezi chatami Memminger Hütte a Augsburger Hütte vede na dosah nejvyšší hory Parseierspitze a nese jméno místního průkopníka horolezectví.
Lechtálské Alpy jsou díky vrcholu Parseierspitze nejvyšším pohořím Severních vápencových Alp, neboť ten jako jediná hora překračuje hranici 3000 m. Výstup na nejvyšší vrchol Parseierspitze zahrnuje také nezajištěné horolezecké úseky obtížnosti UIAA II a je určený spíš zkušenějším horalům.
Vysokohorská túra Augsburger Höhenweg po hřebeni Lechtálských Alp patří k velmi odvážným a neskutečně krásným hřebenovkám. Jedná se o nejexponovanější a scénicky nejimpozantnější úsek hřebenového přechodu celých Lechtálských Alp (Lechtaler Höhenweg). Hřebenová trasa Augsburger Höhenweg spojuje chaty Augsburger Hütte (2298 m) a Ansbacher Hütte (2376 m) na hřebeni Lechtálských Alp v Rakousku. Jedná se o velkolepou, ale i velmi náročnou celodenní túru.