Lávové proudy u Meziny neboli kamenné varhany svým vzhledem připomínají mnohem známější Panskou skálu v Českém středohoří. Minimálně ve výšce se jí však mohou rovnat.
Tyto severomoravské kamenné varhany dosahující výšky až 30 metrů byly díky své unikátnosti vyhlášeny v roce 1997 přírodní památkou s celkovou rozlohou 1,22 hektarů. Nacházejí se u obce Mezina nedaleko Bruntálu. Hranice památky jsou vymezeny prostorem lomu při úpatí Venušiny sopky (643 m) zhruba 1 km severovýchodně od jejího vrcholu a cca 300 metrů od severozápadního okraje nádrže Slezská Harta.
Kamenná památka vznikla v bývalém stěnovém lomu v lávovém proudu zmiňované Venušiny sopky. Těžbou kamene bylo výrazně zdevastováno temeno vrchu. Zatímco severněji situovaný (Natherův) lom je již dlouho opuštěn, hornina těžená v jižněji položeném lomu byla donedávna využívána k výrobě kvalitního štěrku.
Přístup
Jak už samotný název napovídá, musíme se orientovat na obec Mezina. Nedaleko té se nachází nejsevernější cíp přehrady Slezská Harta a také zmiňovaný lom a jeho kamenné varhany. K lávovému proudu se dostanete po naučné stezce „Po vulkanitech“, jejíž začátek/konec najdete na vrcholu Venušiny sopky. Celý tento úsek má tři kilometry a je turisty velmi oblíben.
Pro ty, kteří chtějí ušetřit čas či nohy, mám dobrou zprávu. Lávový proud u Meziny není moc daleko od civilizace a zhruba sto metrů od něj se nachází silnice č. 452 a také autobusová zastávka „Mezina, U lomu“. Je tedy jen na vás jakou variantu si vyberete. Výlet můžete absolvovat také na kole.