Lavina: Jak ji předejít anebo přežít + VIDEO

Lavina: Jak ji předejít anebo přežít + VIDEO

Chodíte po horách a modlíte se, abyste se nepotkali s lavinou? Možná bude lepší modlící knížky vyměnit aspoň za teoretické znalosti, které najdete v článku.

Laviny jsou strašák horolezců, skialpinistů, ale v Tatrách i turistů*. Lépe řečeno všech, kteří se pohybují v horách, a proto by každý takový horal měl mít aspoň základní informace, jak lavině předejít a když už to přijde, tak jak se s ní co nejlépe vypořádat. Právě k tomuto účelu slouží následující řádky.

Jak lavině předejít?

Lavina se samozřejmě může strhnout kdykoliv, ale existuje pár indikátorů, podle kterých se můžeme řídit a nebezpečnému prostředí se vyvarovat. Pojďme si je říct.

1) Vysoké riziko laviny narůstá, pokud napadne třicet a více cm nového sněhu. Nebezpečný je především pohyb ve svahu, který má sklon větší než 30°.

2) Nestabilní sníh se hromadí především v závětrných stranách hory či masívu. Bezpečnější by měly být svahy, kde to fouká.

3) Na jaře je bezpečnější se pohybovat na severních svazích, protože jižní jsou díky teplu méně stabilní. V zimě je to naopak.

4) Vrcholek hory může být „ozdoben“ sněhovou převějí. Na fotce to může vypadat pěkně, ale pokud se pohybujete pod takovou masou sněhu, která má až několik tun, počítejte s tím, že její utržení může strhnout lavinu.

5) Když už jste v terénu a slyšíte praskání či skřípání, tak se pravděpodobně jedná o lavinu. Podle toho je dobré situaci vyhodnotit.

6) Pokud je to možné, tak sledujte ranní lavinové zpravodajství horských středisek. Ta by měla mít nejlepší informace o situaci na svazích. Nebezpečí laviny se hodnotí prostřednictvím mezinárodní pěti číselné stupnice.

7) Jestli jste skialpinisti, tak nejezděte ve velkých skupinách, ale po jednom s dostatečnými rozestupy. Platí to však i pro horolezce. Je prostě lepší rozdělit hmotnost skupiny na větší plochu.

8) Choďte v jedné stopě.

9) Já vím, že zaryté samotáře asi nezměním, ale není nejmoudřejší chodit do hor sám. To už jste asi slyšeli, co?

Než se někam vydáte, je dobré všechny tyto faktory zohlednit a tak nějak si vyhodnotit, jaké je riziko laviny v místě vašeho pohybu.

Jak se chovat, když to přijde?

1) Především byste u sebe měli mít základní lavinové vybavení (plus helmu). Čili lopatu, sondu a „pípák“. V poslední době se rozmáhají i tzv. lavinové airbagy (cena cca 20 000 Kč).

2) Pokud vašeho parťáka zavalí lavina, tak jednejte opravdu rychle, protože v prvních patnácti minutách má více než 90 % šanci na záchranu. A více než 50 % zasypaných neštěstí nepřežije.

3) Když někoho hledáte v lavině, řiďte se podle stop. Je to jako v pohádce o Jeníčkovi a Mařence, když za sebou nechávali drobky. V této situaci budou drobky hůlky, lyže, cepín, oblečení apod. Právě v těchto místech začněte hledat.

4) Když je vás více, je dobré vytvořit rojnici a terén prohledávat systematicky.

5) Teď se pojďme podívat na lavinu očima zasypaného. V lavině se snažte držet na povrchu laviny. Nevím, do jaké míry je to možně, ale čím jste výše, tím rychleji se k vám zachránci dostanou. Je tady i možnost, že zůstanete prostě na povrchu laviny a nezasype vás.

6) Když už se lavině nedá vyhnout, tak se snažte zbavit všech věcí, které by vás mohly táhnout směrem dolů (lyže, sněžnice, batoh atd.).

7) Opět nemám zkušenost, ale snažte se v lavině „plavat“ k okraji, protože tam je její síla nejmenší a máte šanci se zachytit lesního porostu.

8) Dokud jste na povrchu, tak se snažte křičet, aby se do poslední možné chvíle dala evidovat vaše poloha. Pokud budete pod sněhem, tak naopak mějte ústa zavřená, aby se vám do nich nedostal sníh.

9) Jednou z nejznámějších rad je udělat si před ústy prostor, prostřednictvím rukou (boxerský postoj).

10) Když už se situace uklidní a vy budete zasypaní, zachovejte klid. Ušetříte kyslík.

Obr.: Graf pravděpodobnosti přežití v lavině v závislosti na čase stráveném pod lavinou

Závěrečné shrnutí

Jednejte rychle, snažte se udržet na povrchu laviny a mějte vždy helmu, protože pokud budete v bezvědomí v důsledku poranění hlavy, nebudete mít ani šanci bojovat o život!

Omlouvám se, pokud jste čekali instruktážní video, ale i když jsou laviny pro lidi vražedné, jsou zároveň nádherné. Ukazují sílu přírody v celé své kráse. Vidět padat lavinu ze sedmi tisícového vrcholu na vlastní oči, to je těžko popsatelný zážitek. Nabízím však aspoň video.

Někde laviny dokonce preventivně vyvolávají prostřednictvím děl. Video je z Ruska, ale vím, že tyto praktiky se využívají i v USA.

Pokud se opravdu pohybujete v lavinových svazích, tak nejlepší radu, kterou vám můžu dát je, abyste se zúčastnili nějakého lavinového kurzu. Na internetu je jich nepřeberné množství. Stačí jen „vygooglovat“ J.

*V Tatrách jdou turistické chodníky blízko lavinových svahů, hlavně v Roháčích.

Zdroj: laviny.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: