Na první pohled uvidíme několik nepochopitelně visících lan mezi stromy, pár sítí, klád či pneumatik, při druhém si teprve všimneme nějakého řádu. Až po chvíli zjistíme, že se nacházíme u lanových překážek. Podíváme se na ně trochu zblízka, abychom se v té hromadě lan trochu orientovali.
Zde předkládám základní informace o stavbě překážek a bezpečnosti kolem nich, kterými by se měli organizátoři lanových překážek řídit. Myslím si, že je důležité mít o nich přehled, abychom i my rozpoznali kvalitně připravené překážky.
Stromy
Druhým často opomíjeným pohledem je jejich ochrana. Je třeba ochránit strom tak, aby nebyl poškozen. Nejvhodnější je podložení lana dřevěnými hranoly kolem celého obvodu stromu. Někdy je vidět vypodložení kobercem, karimatkou či kartonem. Bohužel v mnoha případech není žádné. Při použití ocelových lan bez podložení, to má pro strom katastrofální následky, které mohou vést až k jeho odumření.
Je třeba dbát i na okolí stromů. Musíme dbát na kořeny, které by neměli zůstat odkryté, zemina by je měla překrývat.
Pro vaši bezpečnost by okolí překážek mělo být bez pařezů, kamenů apod.
Pro stavbu překážek se používají polypropylenová lana (pro stavbu nejvhodnější, ke stromům nejšetrnější), statická lana (pro stavbu horního jistícího lana) a lana ocelová (nejčastěji v lanových centrech).
Jištění
POZOR NA LANOVKY
© Svět outdooru 2008, text Jan Kincl, foto ProstorPro a Lanáč Skauting
Vážený kolego, případně čtenáři. Rád bych upozornil jen na drobnost u sdělení: „Nejznámější organizací na poli metodiky a bezpečnosti je Outward Bound, díky které došlo k velkému rozvoji překážek po celém světě.“ … 🙂 Nevím z jakých materiálů kolega čerpá a o co toto tvrzení opírá, možná, že z českých luhů a hajů to tak vypadá. Nicméně stěžejní a celosvětově vůdčí organizací v oblasti bezpečnosti, metodiky a standartů Lanových aktivit je americká ACCT (Association for challenge course technology), odkud přejímá Outward Bound všechny metodické i bezpečnostní novinky. Velký vliv na šíření Lanových aktivit má a měla organizace Project ADVENTURE či AEE (Association experiential education) a také Outward Bound (v ČR byly Lanové aktivity rozvinuty především díky Lanovým centrům PROUD). Pro úplnost je potřeba doplnit informaci o Evropské organizaci, která má vliv na metodiku a bezpečnost u Lanových center v Evropě a tou je Evropská asociace lanových center, kde ČR zastupuje od jejího založení pan Michal Paulíček z Projectu Outdoor. Poslední informací snad jen, že Profesní sdružení pro zážitkové vzdělávání – PSZV, přijalo na návrh Bezpečnostní komise PSZV standarty platné pro Lanové aktivity. S pozdravem Radek Hanuš