Zvládneš 10.000 kroků denně? Krok za krokem k novým výzvám

Zvládneš 10.000 kroků denně? Krok za krokem k novým výzvám

Výzva 10 000 kroků je tady pro ty, kteří rádi chodí. Pro lidi, kteří si neumí představit víkend bez pohybu, kteří tráví dny venku, plánují trasy, sledují vrstevnice a raději přespí pod širákem než v hotelu, ale i pro ty, kteří tolik ještě nechodí a potřebují trochu motivace. Zkrátka opravdu pro všechny! Zapojíš se i ty?

Existují cesty, po kterých lidé putují týdny, měsíce, někdy i roky. Legendární Appalačská stezka ve Spojených státech amerických měřící 3 500 km zaměstnává odvážné poutníky na několik měsíců, Drsná Královská cesta ve Švédsku se vine napříč pustinami Laponska a evropská dálková trasa E1 spojuje sedm zemí. Všechny tyto výpravy mají jedno společné, nabízí zážitky plné překvapení a nezapomenutelných momentů. Někdy jsou to malá vítězství – první východ slunce v horách po několikadenním pochodu, ulehnutí ke spánku po náročném dni nebo pocit absolutního klidu uprostřed lesa. Jindy jsou to momenty, kdy jde člověk nadoraz, nohy bolí, ale hlava velí pokračovat. To jsou chvíle, které formují charakter a které znají všichni, kdo se kdy vydali na náročnou cestu. Ale nemusí jít vždy jen o extrémní výzvy – i běžný pohyb se počítá. Výstup na oblíbený vrchol, svižná chůze po horských loukách nebo jednodenní trek v přírodě – i to je součást dlouhé cesty.

Výzva 10 000 kroků, která probíhá každý duben a říjen, není o rekordech nebo soutěžení. Je to jen způsob, jak sledovat svůj pohyb a třeba i motivovat ostatní. Každý den se hýbeme, ale málokdo přesně ví, kolik toho nachodí. A právě v tom je ta hra – zjistit, jaký je běžný denní limit, a možná ho posunout o kousek dál.

Stačí jen vyrazit

Zapojit se může každý a není nutné ujít přesně 10 000 kroků denně. Každý má jiný styl, jiné tempo, jiný terén. Někomu vyhovují prudké výstupy na skály, jiný se cítí nejlépe při dlouhých trasách podél řek a jezer. Výzva není o překonávání rekordů, ale o tom zjistit, co je pro každého z nás přirozené a kolik toho jsme ve skutečnosti schopni za den ujít. A možná vás to namotivuje vyrazit ještě o kousek dál – o jeden vrchol navíc, o další kilometr, o neznámou stezku, která se rýsuje na horizontu.

Proč právě 10 000 kroků? Tento počet je symbolický. Mnoho studií ukazuje, že pravidelná chůze v tomto rozsahu má pozitivní vliv na zdraví – pomáhá snižovat stres, zlepšuje kondici, posiluje srdce a pomáhá udržovat zdravou váhu. Kromě fyzických přínosů ale chůze prospívá i duševní pohodě. Dává nám prostor přemýšlet, uvolnit se, vnímat okolí jinak než za volantem auta nebo v rušném prostředí města. Nemusíte ujít přesně 10 000 kroků denně – můžete si zvolit vlastní cíl. Za aktivitu (chůze, běh nebo nordic walking) získáváte body, které zohledňují váš věk a hmotnost, takže i ti, kdo teprve začínají, mají férovou šanci.

Každý den o kousek dál

Zní to jednoduše? Tak proč to nezkusit. Mnozí účastníci výzvy říkají, že je chůze přivedla na místa, kam by jinak nešli. Objevili nečekané stezky ve svém okolí, našli si nový koníček nebo se jen naučili zpomalit a více si všímat detailů kolem sebe. Ať už žijete ve městě, na venkově nebo trávíte většinu času v přírodě, vždycky existuje způsob, jak si výzvu přizpůsobit.

Výzva 10 000 kroků není jen individuální záležitost – každý rok se do ní zapojují tisíce lidí z celé České republiky. Města a obce organizují společné pochody, firmy motivují své zaměstnance k větší aktivitě a rodiny nacházejí nový způsob, jak trávit čas spolu. Sociální sítě se plní fotkami a příběhy účastníků, kteří sdílejí své pokroky a inspirují ostatní.

Pokud se zapojíte, zjistíte, že nejde jen o čísla. Nejde o to, kolik kroků ujdete za měsíc, ale o pocit, který z toho budete mít. Možná se budete cítit energičtější, možná objevíte místa, která jste vždycky chtěli navštívit, ale nebyl na to čas, nebo si jen uvědomíte, jak skvělé je prostě jít.

Začít je snadné

Výzva startuje 1. dubna a probíhá po celý měsíc. Registrace začíná 1. března na www.desettisickroku.cz. Není třeba žádné speciální vybavení, žádné startovné. Stačí jen zapnout krokoměr a nechat nohy jít. Více informací najdete na www.desettisickroku.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: