Závod náročný a exkluzivní a přitom dostupný pro všechny. Závod pro každého, kdo se nebojí vydat se do drsných podmínek zimních Krkonoš. Závod, který Vás ze sterilního prostředí tělocvičen, atletických oválů a umělých lezeckých stěn vrátí zpět do přírody.
- Závod, ve kterém není na každém rohu občerstvovací stanice a závodníci musí pečlivě vážit každý gram vybavení, které si nesou na zádech.
- Závod, ve kterém si startující vyzkouší pohyb v zasněžených horách, mohou zažít vichřici (2012), noční mráz (2012, 2013), nebo husté sněžení. Nebo si zaběhat po cestách mezi zelenými loukami (2014).
- Závod, který účastníky provede všemi zónami Krkonošského národního parku. Závod, při kterém se závodníci dostanou na nejhezčí místa Krkonoš. Letos např. do podzemních tunelů, do 1400 m, nebo v údolí přebrodí řeku.
- Závod, který umožní srovnání a výměnu zkušeností mezi špičkovými sportovci (několik mistrů republiky v různých vytrvalostních outdoorových disciplínách) a těmi, kteří se do podobného dobrodružství vydávají poprvé.
- Závod, který všechny na chvíli, byť jen náznakem, vrátí do dob honiček pašeráků a financů, do časů, kdy horalům nepomáhaly moderní přístroje, ale museli vystačit „pouze“ se svými zkušenostmi, zdatností a uměním pohybu v drsných podmínkách zimních hor.
- Závod s omezeným počtem startujících, který tím získá určitou exkluzivitu a především nezatíží příliš prostředí, ve kterém se účastníci pohybují. (volný postup mezi stanovišti a rozdílná výkonnost týmů umožňuje rozptyl závodníků na velké ploše, takže je téměř nemožné vidět více než 2 či 3 týmy pohromadě. Tedy žádné zástupy lidí jako např. na ultramaratonech.
Závod, který nechce být největší, nejdokonalejší, nej…, ale pouze výjimečný.
Po třech předchozích startuje další ročník v pátek 20. března 2015 ve 22:00 na zatím nezveřejněném místě v Krkonoších. Na start budou účastníci odvezeni od cílového bodu (chata Kara) několika autobusy.
Jde o dvacetihodinový závod tříčlenných družstev v náročném zimním terénu, výhradně za použití mapy (bez GPS). Družstva mají za úkol nasbírat co nejvíce bodů za navštívení přibližně pětadvaceti různě bodově ohodnocených stanovišť. Kromě přesunů na běžkách či sněžnicích účastníci plní další disciplíny – lezení na skále, noční orientační běh či lezení na strom na čas.
Přestože jde o mladý závod, mezi soutěžícími již bylo několik mistrů republiky v různých outdoorových sportech – B7, LH24, Jesnický Tvrďák, Český Adventure Race (AR- několikadenní nonstop závod expedičního typu), účastníci MS v AR nebo polští mistři Evropy v AR. Většina z nich již přislíbila účast v příštím ročníku KS, což lze brát i jako ocenění kvalit Krkonošského survivalu. Závod je ale určen také pro účastníky, kteří s podobnými aktivitami teprve začínají. Protože se jedná o scorelauf (sami si volí pořadí navštívených kontrol), 20 hodin na trati jsou všichni, včetně vítězů. Takže i ti nejpomalejší (nebo největší pohoďáci, chcete-li) se do cíle dostanou v podobnou dobu jako ti nejlepší .
Organizátoři mají kontrolní body již předběžně schválené Krnapem.
Prolog ukáže na nejlepší
Aby nedocházelo k „opisování“, kdy družstva s horšímí orientačními schopnostmi sledují ty „lepší“, jak nejdéle dokáží, zavedli organizátoři tzv. prolog. Z místa startu oběhnou v povinném pořadí 4 body v okolí. Pohybují se zhruba ve tvaru hvězdy (nebo motýla), při 8 rozdílných způsobech postupu mezi nimi. Prolog bude trvat zhruba hodinu. Je spravedlivý, protože všichni při volbě nejkratší trasy zdolají stejnou vzdálenost a stejné převýšení. Tím dojde k rozdělení celého hada soutěžících a na další trasu už budou družstva většinou vybíhat s rozestupy. Po splnění prologu navíc platí libovolná volba postupu. Jediná omezení jsou dána pouze otevírací dobou doplňkových disciplín. Ještě v noci se týmy dostanou do systému podzemních tunelů, kde na ně bude čekat několik kontrol. Aby je našli, budou muset prozkoumat několik chodeb.
Zpestřením bude nepovinný brod řeky („povinný“ alepoň pro týmy, které budou chtít medailové pozice). Na rozdíl od loňského ročníku proběhne brod v denních hodinách. Bude i lezecká disciplína. Ještě není rozhodnuto, zda jako loni na Hnědých skalách, protože máme vytipovanou (a schválenou) ještě další lokalitu. V průběhu závodu budou i čtyři „časovky“. Rychlé výběhy hor (či kopců), bodově velmi dobře hodnocené. Jedna z nich ve velmi náročném, špatně prostupném terénu. Pokaždé budou muset závodníci zdolat zhruba 300 výškových metrů.
Je důležité mít v týmu alespoň jednoho dobrého mapaře. Přestože je v Krkonoších mnoho značených cest, zvláště v noci na první pohled jednoduché postupy tak jednoduché nejsou. Navíc v horách a ve sněhu, kdy některé z cest nejsou vůbec prošlapány. Zvláště pro příští ročník bude dle organizátorů důležité zvážit, zda pro pohyb zvolit sněžnice nebo běžky s tuleními pásy (lze i bez, ale je to pomalejší a namáhavější). Nebo si vzít oboje i za cenu komplikací s přezouváním a „zbytečné“ zátěže. Oba druhy pomůcek budou v některých částech výhodou, v některých nevýhodou. Pokud už ale nebude zbývat sníh pouze na hřebenech. Jako loni.
Závodu se může zúčastnit 50 trojic v kategoriích muži, ženy a mix. Stejně jako loni lze čekat mnohem větší zájem o účast, než je maximálně možných 150 soutěžících. Více informací naleznete na webu KrkonosskySurvival.cz nebo na facebookové skupině.